„Přeji si, abyste se u nás cítili jako doma, našli si nové přátele a splnili své sportovní cíle, které jste si stanovili,“ přivítal všechny účastníky René Živný, krajský radní a předseda organizačního výboru ODM 2018. Účastníků spolu s trenéry a dalšími členy výprav bude přes 1700. Součástí slavnostního zahájení byl nástup krajských výprav, které vedly v rolích vlajkonošů známé sportovní osobnosti. Jako poslední přivedl sportovce Pardubického kraje hokejista Tomáš Rolinek, kapitán HC Dynamo Pardubice. „Jsem rád, že jsem mohl vlajku nést. Účastníkům bych vzkázal, ať si z případných porážek nic nedělají a sportu se věnují,“ řekl Rolinek.

Královéhradeckou výpravu vedl judista Pavel Petřikov. V rámci programu došlo ke vztyčení vlajky Českého olympijského výboru i zapálení olympijského ohně. Krasobruslař Tomáš Verner předal štafetu dvojici hokejových legend Vladimíru Martincovi a Bohuslavu Šťastnému, kteří se postarali o slavnostní okamžik. „Zanedlouho začíná velká olympiáda v Jižní Koreji. Jsem přesvědčený, že i řada z vás bude někdy Českou republikou reprezentovat,“ řekl mladým sportovcům Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Zahájení proběhlo v pardubické Tipsport areně, sportovní disciplíny se konají na dalších osmi místech kraje. Olympiáda dětí a mládeže potrvá do pátku 2. února.