Schulze těsně pod stupni vítězů

Ve startovním poli figurovala i pětice týmů jezdících elitní sérii ProTour. Z jezdců Whirlpoolu se v celkové klasifikaci držel nejvýše po celý závod zkušený Bucháček. V konečném pořadí obsadil 32. místo. Kubias byl devadesátý. Dalších pět cyklistů německý podnik nedokončilo.

V první etapě byl blízko stupňů vítězů německý jezdec ve službách hradecké stáje André Schulze. Závěrečný hromadný spurt celého pelotonu mu dobře rozjeli kolegové z týmu. Až cílová kamera ukázala, že doslova o galusku byl Němec na smolném čtvrtém místě. Vyhrál Schulzeho krajan Greipel.

„Jsem si jistý, že André mohl urvat bednu, nebo i vyhrát. Kilometr před cílem nás rozdělil ostrůvek uprostřed silnice, kde jsme trochu ztratili. Naštěstí se André stihl ještě dobře schovat za další spurtery,“ popsal dramatický závěr Schulzeho oddílový parťák Vojtěch Dlouhý.

Německý spurtér měl při dojezdu „domácí“ prostředí, neboť cílové město Niesky je jeho rodištěm. „Atmosféra v cíli byla perfektní. Strašně mě překvapilo, kolik známých se přišlo podívat a jménem mě zdravilo. Moc jsem si přál zvítězit, ale bohužel to nevyšlo,“ doplnil André Schulze.

Druhou královskou téměř dvě stě padesát kilometrů dlouhou etapu opanoval Angličan Downing. Druhý dojel těsně slovenský cyklista Valach. Na barvy české stáje se tentokrát v popředí nedostalo. Její jezdci po dojezdu přiznali, že etapa byla v nepříjemném větru velmi náročná.

Nejlépe z whirlpoolských jezdců byl klasifikován Bucháček (43.) se ztrátou devatenácti sekund. „Měli jsme v závodě mladé složení týmu. Kluci si musejí začít zvykat, že už jsme mezi opravdovými profesionály. Pryč jsou loňská vítězství. V těchto sériích se už závodí rychleji a na delších tratích. Tentokrát jim dala dlouhá trasa pořádně zabrat,“ prozradil zkušený Tomáš Bucháček, který se snaží mladým kolegům pomáhat a předávat zkušenosti.

Zapletli se do pádu, praskaly rámy a kola

Do velmi dramaticky vyhlížejícího pádu se zapletli jezdci hradecké stáje ve třetím dílu závodu. Přestože při něm praskaly rámy a kola, nikomu se nic vážného nestalo a všichni cyklisté Whirlpoolu dále pokračovali.

Kolize však pomohla hlavní pole rozdělit. „Přede mnou o sebe škrtlo pár jezdců a už to bylo. Jak jsem se snažil brzdit, abych do nich nenajel, vletěl do mě zezadu někdo z CSC a totálně tím o mne rozlámal svoje kolo. Hodně jsme tím ztratili,“ poznamenal k nepříjemné situaci Vojtěch Dlouhý.

Přestože pád pomohl hlavní pole rozdělit, největší rošády proběhly až v závěru. Tam se podařilo prosadit do odskočivší třicetičlenné skupiny i whirlpoolskému Bucháčkovi.

„Na druhou stranu mě mrzí, že jsem ve spurtu nebyl v osmičce, která si to rozdala na pásce,“ podotkl Bucháček, jenž nakonec skončil patnáctý. Z triumfu se radoval Němec Greipel.

Hned dva jezdci Whirlpoolu nemohli nastoupit do čtvrtého dějství, kterým byla časovka. Náhlé zdravotní komplikace (střevní potíže) doslova skolily Kaltofena s Bečkou.

„Před etapou měli i někteří funkcionáři problémy. Kluky, kteří měli ještě teploty, jsme tedy na start raději nepouštěli,“ vysvětlil sportovní ředitel hradecké stáje Vladimír Vávra.

Závod s chronometrem na šestatřicet kilometrů podle předpokladů zamíchal pořadím. Svou sílu ukázala stáj Columbia, která časovku ovládla. Hned trojice jezdců amerického týmu obsadila kompletně stupně vítězů. Souboj s časem nejlépe zvládl německý cyklista Grabsch před svým krajanem Martinem a Australanem Rogersem.

„Tým Columbia ukázal, proč patří do světové špičky. Všichni to jsou excelentní časovkáři a trať pro ně byla šitá na míru,“ řekl Vojtěch Dlouhý z PSK Whirlpool-Author. Nejrychlejším českým jezdcem byl opět Bucháček (67.). Ze svého výkonu ale nadšený nebyl. „Bohužel, nikdo z nás, co jsme v Německu byli, není extra časovkář. I přesto jsem chtěl zajet mnohem lépe,“ uvedl zklamaný Tomáš Bucháček.

Vávra tajně doufal v etapový triumf

V závěrečném pátém dějství dotáhla pětičlenná skupina do cíle únik. Vyhrál Nizozemec Kroon. Bucháček dojel v hlavní skupině na pětačtyřicáté pozici.

Z celkového prvenství se po pěti etapách mohl radovat domácí jezdec Grabsch. Bucháček skončil dvaatřicátý a Kubias devadesátý. Ostatní jezdci hradecké stáje závod nedokončili.

„Šlo o náročný a velmi dobře obsazený závod. I kdyby kluky nepoložily zdravotní komplikace, tak ve složení, v němž jsme tu byli, bychom výrazného úspěchu asi nedosáhli. Své kvality však potvrdil Bucháček,“ zhodnotil německé klání Vladimír Vávra s tím, že přesto tajně doufal v etapové vítězství Schulzeho.