Sportovci z východních Čech se zasloužili z celkového počtu osmi cenných kovů o rovných pět!. Olympijská vítězka Eva Samková z Vrchlabí a někteří další členové české výpravy se však už v neděli v podvečer setkali s fanoušky v Olympijském parku v Praze na Letné.

Sportovci s kořeny ve východních Čechách zanechali na olympijských hrách v Soči výraznou stopu:

Všechny české medaile
Zlato: Martina Sáblíková (rychlobruslení, 5000 m), Eva Samková (snowboardkros).

Stříbro: Martina Sáblíková (rychlobruslení, 3000 m), Ondřej Moravec (biatlon, stíhací závod), Gabriela Soukalová (biatlon, závod s hromadným startem), smíšená štafeta - Moravec, Soukup, Soukalová, Vítková (biatlon).

Bronz: Jaroslav Soukup (biatlon, závod ve sprintu), Ondřej Moravec (biatlon, závod s hromadným startem).

Suverénně zlatá - Eva Samková - snowboardcross

Knírek v národních barvách pod nosem, kouzelný úsměv a taneční kreace na stupních vítězů.

Taky si říkáte, jestli vůbec jde tuhle dvacetiletou krásku  nemilovat? Mladou snowboardistku z Vrchlabí si po zlatém triumfu oblíbil celý národ.

Před sebou má kariéru velké hvězdy. Ve své disciplíně je o parník vpředu než světová konkurence, působí neskutečně přirozeně,  s fanoušky, kterých dramaticky přibylo, čile komunikuje na sociálních sítích. A pak je tady ještě jedna drobnost: má zlato…

Medailový sběratel - Ondřej Moravec - biatlon

Kateřina Neumannová šest, Martina Sáblíková pět, Ondřej Moravec a Lukáš Bauer tři.

V počtu olympijských medailí ze zimních her se bourák z Letohradu zařadil mezi nesmrtelné legendy. Svým životním příběhem, kdy jako kluk strávil půl roku na invalidním vozíku kvůli vážným potížím s kyčelním kloubem, inspiruje masy.

Ve svém odvětví se mu dlouho nedařilo, přesto vydržel, rval se a od loňské sezony patří mezi absolutní špičku. A teď mu na krku cinkají tři medaile.

Historicky bronzový - Jaroslav Soukup - biatlon

Do Soči odjížděl mimo zájem médií, šanci na pronikavý úspěch rodákovi z Jičína, který se biatlonové látce naučil v Letohradu, neprorokoval nikdo.

Jenže Jaroslav Soukup je muž velkých závodů. V Soči na to dal razítko hned v prvním závodě ve sprintu.

Také on má za sebou životní trable. V létě 2012 při tréninku spadl z kola tak nešťastně, že si přivodil několik vážných zranění včetně otevřené zlomeniny předloktí.

Šestnáct měsíců na to získal v Soči dvě medaile!

Vytouženě střibrná - Veronika Vítková - biatlon

Motto české smíšené štafety znělo před startem následovně: pojďme vyhrát medaili i pro Verču.

Povedlo se a skromná dívka, která se narodila ve Vrchlabí, zářila štěstím. Do kamer pak hrdě ukazovala krásnou stříbrnou placku.

Biatlonistka závodila v Soči výborně. Dvakrát byla v individuálním závodě v elitní desítce, ale vytouženou placku trhali ze stromu jen její kamarádi z české biatlonové rodiny.

Až středeční večer 19. února znamenal i pro ni vysněný happyend.