Na startu se sešlo nejvíce hráčů od roku 2010, přesně řečeno šestaosmdesát hráčů z patnácti zemí: Česká republika (52 hráčů), Německo (10), Polsko (8), tři hráči z Alžírska, po dvou hráčích ze Skotska a Ukrajiny a jeden hráč z Anglie, Finska, Francie, Indie, Nizozemska, Norska, Ruska, Slovenska a Švédska.

Turnaje se účastní nebývale vysoký počet žen a dívek – šestnáct. V kongresovém sále královéhradeckého hotelu Černigov, kde se festival již tradičně koná, startuje letos celá řada mladých talentovaných hráčů z Hradce Králové a Polska.

Po čtyřech odehraných kolech jsou na čele dva mezinárodní mistři se stoprocentním bodovým ziskem – Lubomír Neckář a Jevgenij Piankov (Ukrajina), na třetím až sedmém místě jsou se 3,5 body Jan Bartoš, dále tři mezinárodní mistři Abdelouhab Ouaret (Alžírsko), Martin Červený a Sebastian Plischki (Německo) a také zatím největší překvapení turnaje – teprve šestnáctiletý David Gloser z ŠK Lípa, který je sice nasazený až jako jednadvacátý, ale stihl už porazit svého oddílového kolegu – čtvrtého nasazeného hráče Pavla Jiráska.

Hlavní turnaj Open FIDE – pořadí po 4. kole: 1. - 2. Lubomír Neckář, Jevgenij Piankov (Ukr.) 4 b., 3. - 7. Jan Bartoš, Abdelouhab Ouaret (Alž.), Martin Červený, Sebastian Plischki (Něm.), David Gloser 3,5 b., 8. - 19. Kristina Kolesniková (Rus.), Daniel Kaplan, Daniel Zaehringer (Něm.), Anapuma Gokhale (Ind.), Matthias Hoerr (Něm.), Petr Malinovský, Martyna Starosta (Pol.), Otakar Němec, Jaroslav Toman, Robert G. Clark (Ang.), Ullrich Skorna (Něm.), Ondřej Kraus 3 b.   (jm, pt)