Dívka s knírkem. Divné spojení? V případě hvězdy světového snowboardcrossu Evy Samkové ani omylem. Až se vrchlabská rodačka přiřítí na prkně do cíle olympijského závodu, sportovní veřejnost zákonitě zpozorní. Pod nosem zbystří  fixovou kresbu v černé barvě, která trojnásobné juniorské mistryni světa  nosí štěstí. ,,Jezdím s tím od MS v La Molině 2011. Tehdy jsem se vsadila s polským kamarádem. No a hned jsem vyhrála malé finále, což byl do té doby můj nejlepší výsledek mezi dospělými," prozrazuje zrod netradičního rituálu .

Asi na tom něco bude. Vždyť Samková řádí na svazích jako alpský tajfun. Nic na tom nemění ani fakt, že si těsně před vánocemi v kanadském Lake Louise pochroumala vazy v koleně. ,,Naštěstí se to hojilo rychle. Minulý týden jsem ještě byla na kontrole u docenta Pavla Koláře a je to v pořádku. Koleno trochu bolí jen když sedím a mám ho pokrčené, ale při závodění mě to neomezuje," říká sympatická brunetka.

Její slova lze jen potvrdit. Vždyť v lednu vyhrála svěťák v Andoře a skvěle dopadl i poslední test před Soči na zámořských extrémních hrách X-Games  v Aspenu, kde skončila na fantastickém druhém místě. Předjela ji pouze její velká rivalka Lindsey Jacobellisová z USA.

Eva Samková
Datum a místo narození: 28. dubna 1993, Vrchlabí
Výška a váha: 171 cm, 68 kg
Sportovní odvětví: snowboardcross
Klub: Dukla Liberec
Účast na OH: -
Úspěchy: Mistrovství světa juniorů 2010, 2011 a 2013 – zlato; vítězka tří závodů Světového poháru; druhé místo na X-Games v Aspenu 2014; vítězka Zimní univerziády v Monte Bondone 2014

Kdy závodí na OHNeděle 16. února, 8.00: rozjížďky, 10.15: čtvrtfinále, 10.30: semifinále, 10.45: finále.

Poslední dny před odletem do Ruska trávila česká reprezentantka s celým realizačním týmem v rodném Vrchlabí a náležitě si je užívala. Není divu, vždyť během sezony je skoro pořád na cestách. ,,Domů se vždycky moc těším. Hlavně na babiččino kuře na paprice. To si vždycky pochutnám."

Snowboardingu se Samková naplno věnuje od páté třídy. Jenže pozor! Tahle slečna toho umí mnohem víc. V dětství lezla po skalách, tancovala, jezdila na koních a podržte se, hraje i na saxofon! ,,Teď už ale jen zřídka. Není moc času. Mamka mě vždycky přemlouvá na vánoce, tak tam šoupnu třeba Ódu na radost," prozrazuje.

Díky úspěchům se zákonitě stává mediální hvězdou. Zájem sponzorů roste, kvůli své postavě a vzhledu je žádaná i v modelingu. Mimo jiné patří ke sportovním tvářím, které zvěčnil světoznámý fotograf Jan Saudek do letošního kalendáře armádních sportovců liberecké Dukly. ,,Bylo to fajn. Pan Saudek prohodil pár vtípků a za chvíli jsem mohla jít," usmívá se.

Veselou povahou je pověstná. ,,Kření" se téměř neustále. Jak sama říká, na nikoho se neumí dlouho zlobit. Příklad? ,,Když jsem byla menší, byla jsem naštvaná na mamku a řekla si, že s ní dva dny nepromluvím. A za půl hodiny mě to přešlo."

Do Soči vyrazí ve čtvrtek. Závěr přípravy věnovala především nácvikům startů, které ji v Aspenu vůbec nevycházely. ,,Půjčili jsme si starťák od Tomáše Krause (skikrosový reprezentant – pozn. red.). Snad to bude znát," přeje si. Samotná trať by dvacetileté české reprezentantce měla vyhovovat. ,,Vyzkoušela jsem si to tam před rokem při závodu Světového poháru. Seděla mi. Předpokládám, že se to moc lišit nebude. Uvidíme až v dějišti."

Tlak z premiérového startu na olympiádě na ni zatím nedoléhá. ,,Víte já se tím nestresuju. Mě to baví, a to je hlavní. Musím být v klidu, takže se snažím dostat do hlavy, že půjde o běžný závod se stejnými soupeřkami jako ve svěťáku. Snad to dobře dopadne. Vyhraje prostě ten, kdo bude v ten den nejlepší."

Rodiče Evy budou závod prožívat doma u televize, zatímco pro kamarády a další blízké chystá jeden ze sponzorů hromadnou produkci v jejím rodišti. ,,V jednom z podniků to bude asi hodně žít," tuší Samková, která je ve Vrchlabí nesmírně populární. ,,Po příjezdu z X-Games mě na ulici spousta lidí zastavovala a gratulovala. Bylo to příjemné. Kéž by to vyšlo i v Soči," přeje si.