Peking, Modena, Atlanta, všechno velké metropole. Světový pohár v Big Airu lyžařů však letos vyvrcholí v Deštném, malé obci v Orlických horách.

Čím si zasloužilo toto privilegium?

Big Air se v Deštném jel už sedmkrát a za tu dobu si získal značnou popularitu. Závody sice ještě nebyly pod hlavičkou FIS, ale u mezinárodní mezinárodní lyžařské federace nezůstaly bez povšimnutí a díky dobré práci pořadatelů se letos pojede poprvé jako finále Světového poháru. Organizátoři pro něj připravili největší skok v historii. „Ten skok je gigantický a určitě největší z celého seriálu,“ nechal se slyšet jeden z nejúspěšnějších českých freeskiingových jezdců Šimon Bartík.

Když závod v Orlických horách začínal, jezdili tam pouze závodníci z Česka a z nejbližšího okolí, nyní se v Deštném představí kompletní světová špička!

Ta měla už ve středu poprvé okusit postavený skok, ale kvůli nepříznivému počasí se první tréninky přesunuly na čtvrtek.

A na koho se tedy fanoušci, kterých do Deštného má dorazit na 15000, mohou těšit? Mezi hlavní kandidáty na výhru bude bezpochyby patřit Alex Hall, vítěz posledního závodu na domácí půdě v Atlantě. Americký závodník se pokusí zaútočit na křišťálový glóbus a divákům určitě předvede parádní triky. A i další výčet top jezdců, kteří se v Deštném představí, je exkluzivní. Mezi favority bude patřit švýcarský klenot Fabian Bösch, jenž už v osmnácti letech získal titul mistra světa ve slopestylu. A přidal i další skvělé výsledky včetně těch na slavných X-games.

Zapomenout však nesmíme ani na borce, jakými jsou Andri Ragettli, Nick Goepper, Jesper Tjäder, či Øystein Bråten.

Z domácích lyžařů se vkládají největší naděje do vítěze olympiády mládeže Matěje Švancera, o dobrý výsledek zabojují Šimon Bartík, Vojtěch Břeský a Štěpán Hudeček. „Matěj by mohl pomýšlet na dobrý výsledek, u ostatních kluků budeme rádi za nejlepší třicítku,“ řekl trenér reprezentace Roman Dalecký.

Ženy budou mít svůj finálový závod na programu už zítra ve 20 hodin. Mezi dvaceti nejlepšími bychom české závodnice hledali marně.

V Deštném vše vyvrcholí v sobotu. Začne se taktéž v osm večer. „Big Air je závod o jednom velkém skoku, je tedy nevyzpytatelný, někdo může přijít s něčím inovativním a vyhrát, takže to bude určitě napínavé,“ dodal Bartík, jenž na startu nebude chybět.