Již 58. ročník mezinárodního závodu žactva v alpských disciplínách Skiinterkriterium 2020 se rychle blíží. Organizátoři měli poslední dny zamotanou hlavou především z počasí a vývoje sněhových podmínek, které snad nikde na českých horách nejsou ideální. „Až v úterý jsme definitivně rozhodli, že se závod pojede. A to klasicky na černé sjezdovce. Ještě se rozhodneme, jestli to bude v plánovaném původním formátu obří slalom a slalom, nebo jestli budeme muset tento plán poupravit,“ sděluje k momentální situaci Jaroslav Křístek, ředitel závodu.

Přihlášené země

Velká Británie, Rusko, Holandsko, Nový Zéland, Taiwan, Austrálie, Kazachstán, Makedonie, Lotyšsko, Ukrajina, Belgie, Srbsko, Maďarsko, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko, Česká republika, Bělorusko.

Vítaný mráz

Zásadní z pohledu rozhodnutí o konání závodu byly mrazivé teploty z posledních dní, kdy mohl naplno běžet systém výroby technického sněhu, který pravidelně poslední roky umožňuje Ski centru Říčky zahájit sezónu mezi prvními středisky a samozřejmě také nejpozději na lednové závody připravit černou sjezdovku. „Základní předpoklad by tedy měl být splněn a nyní se zabýváme především administrací přihlášek, kterých se nám letošní rok sešlo zatím poměrně hodně,“ uvedl Luboš Bäuchel, předseda organizačního výboru.

V tabulce u počtu zemí prozatím svítí číslo 19, což je z pohledu posledních ročníků velmi dobré. „Některé další země jsou ještě v jednání, což nám klade větší nároky na ubytování, ovšem celkově jsou toto příjemné starosti a je jenom dobře sledovat, že je o náš závod mezi zeměmi znovu takový zájem,“ doplnil Bäuchel.

Program závodu:

Čtvrtek 23. ledna: do 14:00 – trénink na černé sjezdovce, do 15:00 – prezence (Skirest), 18:00 – porada vedoucích a losování (Skirest), 19:00 – slavnostní zahájení (Skirest).

Pátek 24. ledna:
08:45 – obří slalom (1. kolo U14 a U16), 11:45 – obří slalom (2. kolo U14 a U16).

Sobota 25. ledna:
09:00 – slalom (1. kolo U16 a U14), 12:30 – slalom (2. kolo, U16 a U14).

Rekordní z pohledu účasti zemí byl rok 2011, kdy se prezentovalo dohromady 21 reprezentačních výběrů. „Bylo by příjemné tento rekord atakovat nebo i pokořit, ale upínáme se hlavně k úspěšnému zvládnutí celého závodu z pohledu jeho kvality a hlavně bezpečnosti,“ popisuje současnou situaci Křístek.

Pohledem mezi přihlášené země je zřejmé, že závody budou opět velmi atraktivní. Poprvé se na sjezdovce pod Zakletým představí závodníci Taiwanu a doplní tak Austrálii a Nový Zéland z druhého konce světa. Dále jsou přihlášeny také typicky lyžařské země jako je Itálie, Slovinsko nebo Chorvatsko. To slibuje vysokou sportovní úroveň a možná se dočkáme dalších budoucích hvězd světového lyžování jako byli sourozenci Kosteličovi nebo v současné době úspěchy sbírající Ester Ledecká či Petra Vlhová.

Letošní ročník Skiinterkriteria tak slibuje opravdu zajímavou podívanou a vzhledem k tomu, že uzávěrka přihlášek je právě dnes, tak se třeba dočkáme i vyrovnání rekordu v počtu účastníků.   (tz)