Extraligoví házenkáři Jičína v rámci osmého kola cestovali na půdu aktuálně třetích Lovosic. Hosté, povzbuzeni domácí vysokou výhrou nad Maloměřicemi, chtěli protrhnout šňůru posledních zápasů v Lovosicích, v nichž sahali po bodech, ale nakonec vždy odešli těsně poraženi. Cíl to však byl hodně troufalý. Hosté nemohli počítat hned se sedmi hráči základního kádru, kteří v sobotní sestavě chyběli.

Utkání mezi Náchodem s Vsetínem hosté zlomili ve svůj prospěch za stavu 23:23.
Východočeská nula na ligovém házenkářském poli. Dvůr opustil Bystřici s debaklem

Z důvodů dlouhodobých zranění, svalových potíží, nemoci či pracovního vytížení absentovali Krahulec, Rychna, Miľko, Freiberg, Kovařík, Drbohlav a Bareš, jenž pomohl jičínským barvám ve zmiňovaném duelu s Maloměřicemi. V sestavě Východočechů se tak premiérově představil pivot Frýba, první větší porci minut sbírali rovněž Matouš, Pekař a Matula.

Extraliga mužů

HK Město Lovosice - HBC Ronal Jičín 34:28 (17:15)

V úvodním poločase se oslabená sestava Jičína dokázala přizpůsobit rychlé útočné házené soupeře, která tradičně bývá plná ofenzivních akcí. Domácí sice neustále drželi nejtěsnější vedení, ovšem hosté vždy nalezli odpověď a stav srovnali. Ve druhé desetiminutovce navíc přišel nápor Východočechů, ke kterému zavelel několika výbornými zákroky gólman Machalický.

Lovosice - JičínLovosice - JičínZdroj: Deník/Daniel BrzkákJičínští podporu svého brankáře náležitě využili a vývoj skóre ze stavu 6:5 otočili na 7:9. Střelecký prapor hostí v těchto fázích zápasu drželi křídelníci A. Dolejší s Kastnerem, za zmínku jistě stojí uvést, že na 7:9 zvyšoval svou první extraligovou trefou sedmnáctiletý „benjamínek“ Matouš. Ve 22. minutě jej napodobil o rok starší spoluhráč ze staršího dorostu Frýba (11:12). To už v sestavě hostí chyběl nejzkušenější hráč Šulc, jenž se z důvodu svalového zranění na palubovce v dalším průběhu střetnutí neobjevil. V závěru poločasu doplatili Jičínští na horší koncovku a Lovci toho využili k obratu na 16:13. Poté si připsal premiérovou trefu v extralize také pivot Pekař, následně padla na každé straně ještě jedna branka, první půle tak skončila 17:15.

Po změně stran pokračoval Ronal ve snaze držet se soupeři na dostřel, což se také v prvních deseti minutách dařilo. Domácí dokázali navýšit pouze na rozdíl tří branek a utkání tak bylo stále otevřené. S přibývajícími minutami hráčům hostujícího celku logicky začaly docházet síly. Jičínský kouč už neměl téměř žádnou možnost, jak se sestavou především na postu spojek rotovat. Domácí dokázali naopak díky širšímu kádru rozložit síly na více hráčů, což se podepsalo pod zisk uklidňujícího náskoku šesti branek.

Hosté však bojovali i za nepříznivého stavu, dokázali si vypracovat řadu nadějných příležitostí, mnoho z nich však zůstalo nevyužito. Utkání nakonec skončilo vítězstvím domácích barev v poměru 34:28.

Fakta - branky: Trkovský 8/1, Jonáš a Kupa 4, Motl, Bouček a Malý 3, Kovář a Kylíšek 2, Chotěborský 2/1, Hrdlička, Holubec a Zourek 1 – J. Dolejší 6/3, A. Dolejší a M. Hlava 5, Kastner a Matouš 3, Doškář a Pekař 2, O. Šulc a Frýba 1. Rozhodčí: Kavulič, Pavlát. Vyloučení: 4:3. ŽK: 1:1. Sedmičky: 3/2 - 2/2. Diváci: 250.

Ohlasy trenérů

Roman Jelínek, trenér Lovci Lovosice: „Jsem spokojený s výsledkem, dva body v domácím prostředí bereme. Nespojenost panuje s předvedeným výkonem, zejména v útočné fázi, což se s námi táhne od utkání v Brně. Strašně se nadřeme na každou branku, chybí mi tam klid a vytratil se nám rychlý útok z druhé a třetí vlny, na čemž zapracujeme. Bohužel se nám opakuje situace, kdy při zisku míče uděláme technickou chybu nebo nedáme jasnou brankovou příležitost. Spokojenost panuje s tím, že se nám podařilo protočit celou šířku našeho kádru a troufám si říct, že to nakonec rozhodlo.”

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Gratulujeme domácím k zaslouženému vítězství. My jsme před tímto utkáním měli velký strach a respekt, protože nám chybělo šest hráčů z našeho běžného kádru. Mám radost z prvního poločasu, kde se nám dařilo hrát vyrovnanou partii. Neustále jsme se drželi na dostřel, chvílemi i vedli a tím brnkali domácím na nervy. S průběhem druhého poločasu už nám odcházely síly a neměli jsme moc prostor ke střídání. V sestavě se představili tři hráči, kteří dali svoje premiérové extraligové góly, takže s ohledem k naší situaci náš výkon snese velmi dobré parametry.”

V sobotu 30. října přivítají házenkáři Jičína na domácí palubovce velkého aspiranta na mistrovský titul, jímž je celek Talent tým Plzeňského kraje. Utkání má výhoz v tradičních 18 hodin.