Neměli jste možnost sledovat na vlastní oči mistrovství světa v basketbale žen? Nezoufejte a spěchejte do Pardubic. Na palubovce nováčka rozehraje soutěž vicemistr USK Praha.

A v jeho dresu se představí hned sedm stříbrných medailistek z nedávného šampionátu. Atraktivní duel bude k vidění také ve východočeském derby v Trutnově.

18.00: BK Kara Trutnov – Sokol Hradec Králové

Také ve sportovní hale ZŠ Komenského uvidí basketbaloví příznivci držitele stříbrné medaile z nedávného světového šampionátu. Domácí hráčky přivede ze šaten trenér Martin Petrovický, jenž u českých reprezentantek působil coby asistent trenéra Lubora Blažka. „Už se večerního klání nemůžeme dočkat. Těší se holky a také mně se po ligovém basketbalu stýskalo,“ prozradil lodivod domácí Kary. Ta si je vědoma, že takovéto zápasy nikdy nemají favorita, a stejně tomu bude i dnes. Doma sice hraje Tutnov, bilance z posledních utkání však hovoří pro hosty. „Těžko se něčím překvapíme. Bude to vyrovnaný boj. Hradec se letos určitě bude chtít prát o medaile, a jelikož stejné cíle máme i my, může nynější zápas hodně napovědět,“ doplnil Petrovický.

Lvice ostrý start do sezony na palubovce východočeského rivala nijak nestraší. „Už jsme na to zvyklí. Není to poprvé, co narazíme v úvodním kole na Trutnov. Je možná i lepší, že začínáme venku, nemáme co ztratit a navíc jsme v Trutnově už dva roky v lize neprohráli,“ připomíná zajímavý fakt hradecký kouč Miroslav Volejník. „V přípravě jsme Karu dvakrát porazili, uspět chceme i tentokrát,“ podotýká. Premiéru v nových klubech si odbudou Kateřina Nováková a Michaela Hartigová, které si vyměnily působiště. „Bude to o kolektivním výkonu. Derby mívají skvělou atmosféru. Moc se těšíme,“ říká Volejník, jenž dvěma lépe zvládnutým vzájemným duelům v přípravném období velkou váhu nepřikládá.

„Příprava je příprava. Prostor vždy dostává zpravidla celý kádr. Kouč Petrovický spolupracoval s týmem po mistrovství světa pouze týden, takže Trutnov zřejmě teprve zkoušel nové taktické varianty. Čeká nás naprosto jiný zápas, to je jasné. Sílu soupeře známe, on zná nás. Rozhodne momentální forma.“

18.00: BK Pliska Studánka Pardubice – USK Praha

Kromě sedmi českých medailových děvčat a jejich dvou trenérů včetně hlavního kouče Blažka se v pardubické hale na Dukle představí také jedna zlatá Američanka.

„Pro premiéru jsme si nemohli přát hvězdnějšího soupeře. Favorit tohoto utkání je samozřejmě jasný. Vítězství od nás nikdo neočekává, takže i po herní stránce je to pro naše mladé družstvo ideální příležitost osahat si bez stresu a tlaku ŽBL. Věřím, že se nezalekneme ani hvězdami nabitého kádru USK. Pokud se nám podaří zbytku soutěže poslat vzkaz, že v Pardubicích nikdo nedostane nic zadarmo, budu spokojený s jakýmkoliv výsledkem,“ odtajnil pardubický trenér Roman Chocholouš svá očekávání.

Středeční zápas nabídne jeden atraktivní prvek pro skalní příznivce domácího týmu. V dresu USK nastupují pardubické odchovankyně. Zatímco rozehrávačka Kateřina Bartoňová ctí žlutomodré barvy už třetím rokem, tak Petra Kulichová si v nich připíše první start po přestupu z mistrovského Gambrinusu Brno.

„Pro Petru bude zápas o to pikantnější, protože se současně střetne i se svojí sestrou Kateřinou, která je mojí asistentkou,“ dodal Chocholouš.

(to, kp, zz)