Zajímavosti z činnosti i to, jak se úspěšný oddíl utvářel, odhalil Deníku vedoucí trenér VÁCLAV PATRMAN.
Kdy byl oddíl založen a jak zpočátku fungoval?
Počátky brokové střelby v armádě jsou spojeny se založením oddílu Vojenské tělovýchovné jednoty velitelství letectva v Hradci Králové v roce 1983. Oddíl zakládali Jan Ploc a tehdejší trenér Petr Sehnoutek. Střelci byli vojáci základní služby, příslušníci letectva, kteří trénovali na střelnici Okresního mysliveckého svazu v Pardubicích. Na základě dosahovaných výborných výsledků v domácích soutěžích byl oddíl v roce 1990 začleněn do systému armádního vrcholového sportu a stal se součástí Armádního sportovního střediska Dukla Plzeň. Oddíl doplnili perspektivní střelci, kteří se prosazovali doma i v zahraničí.
Pak přišel posun ke kvalitě…
Výrazný posun nastal v roce 1997, kdy se s pomocí Armádního sportovního centra Dukla a ČSS začaly postupně vytvářet výtečné podmínky na Armádní sportovní střelnici v Hradci Králové–Malšovicích. Střeliště skeet a trap byla postupně osazena vrhačkami Falkon, Lapporte, později Mattarelli a vybudovalo se zázemí pro střelce a veřejnost. Na přelomu století se stabilizovalo složení družstva na skeet (Jan Sychra, Leoš Hlaváček, Tomáš Zamrzla, Luboš Rychlík) a trap (Kamil Ploc, Jan Dvořák, Jan Fryštacký, Robin Daněk, Marin Bořuta). V roce 2001 se družstvo brokových střelců osamostatnilo a vznikl Armádní sportovní oddíl sportovní brokové střelby Dukla Hradec Králové.
Můžete se zmínit o největších úspěších vašich střelců?
Úspěchy přišly a bylo jich hned několik. Byla to vítězství ve Světových pohárech, mistrovstvích světa a Evropy. Mezi královéhradeckými střelci jsou mistři světa a Evropy ve střelbě . Třeba Jan Sychra, Leoš Hlaváček či David Kostelecký. Na podzim roku 2006 střelec na trap David Kostelecký vyrovnal hned dva světové rekordy a jako teprve šestý střelec světa neminul v závodě jediný terč. Vloni třeba skeetař Jan Sychra dosáhl 5. místa na ME a získal účastnické místo pro OH v Pekingu. Tentýž střelec získal i 9. místo na loňském mistrovství světa na Kypru a 2. místo v soutěži družstev. Ve finále Světového poháru v Bělehradě si vystřílel vynikající stříbro. Další z našich reprezentantů Leoš Hlaváček vloni na skeetu 5. místo na MS na Kypru a 2. místo v soutěži družstev tamtéž.
Jaké jsou cíle pro letošní rok?
Získat alespoň jednu medaili na ME na Kypru v individuálním závodě. Hlavním cílem je pak umístění do 8. místa na olympijských hrách v Pekingu, kde nás v disciplíně skeet bude reprezentovat Jan Sychra, na trapu David Kostelecký.