První turnaj roku, hned čtvrtfinále. K tomu vyrovnaná bitva se světovou čtyřkou Petrou Kvitovou na slušně obsazeném podniku v Číně. Tomu se může bez okolků říkat úspěšný začátek sezony.

Bonus navíc? V pondělním novém vydání žebříčku WTA se hradecká tenistka ocitla nejvýše v kariéře – na 65. místě!

„Myslím, že začátek mohu hodnotit pozitivně.  Přeci jen první zápasy po pauze nebývají lehké a celkem se mi vydařily. Doufám, že na to navážu dalšími duely," říká pro Deník Tereza Smitková.

Dvacetiletá česká naděje, jejíž otec byl v 80. letech jedním z lídrů hokejistů hradeckého stadionu, začala rok turnajem v Šen-čenu. V prvním kole po nervózním úvodu přehrála ve třech setech Bělorusku Govortsovou 3:6, 6:3, 6:3.

V následujícím kole ji čekal pikantní souboj s další rodačkou z Hradce Králové – s o dva roky mladší Kateřinou Siniakovou. Postup slavila znovu ve třech setech 6:3, 2:6, 6:1.

„Vítězství nad Katkou si hodně cením. Přeci jen jsme Češky, holky z jednoho města, psychicky se nejedná o vůbec jednoduchý zápas. Navíc jsem s ní naposledy prohrála," poukázala na říjnovou marnou bitvu v Linzi.

„Myslím, že v prvním a třetím setu jsem byla lepší hráčkou. V tom druhém začala Katka hned od prvního míče útočit, začalo jí to tam padat, čímž mě trošku zaskočila. Ale třetí set jsem zvládla výborně," pochvalovala si.

Ve čtvrtfinále pak ve vyrovnaném střetu nestačila na další krajanku Petru Kvitovou. V úvodním setu měla při svém servisu za stavu 5:3 a 40:15 dva setboly. Nevyužila je a sadu ztratila v poměru 5:7.

Strach z vítězství? Úlek z velké šance? Prý nic z toho! Smitková jednoduše udělala laciné chyby.

„Vůbec jsem se toho stavu nelekla. První setbol jsem pokazila lacinější chybou a ten druhý jsem zkazila hned po returnu, protože jsem myslela, ze můj servis byl v autu a nezareagovala jsem včas."

I v dalším setu měla šance. Ale Kvitová už dovedla druhou sadu  k výhře 6:4.

„Celkově to byl dobrý zápas. Dařilo se mi dostat do výměn a nakonec to bylo celkem vyrovnané. Bohužel kousek mi chyběl," lituje Smitková.

Se světovou čtyřkou a dvojnásobnou vítězkou Wimbledonu ji pojí přátelský vztah. Obě mají zázemí v Národním tenisovém centru v Prostějově, v Číně společně u sklenky šampaňského oslavili příchod nového roku.

„S Petrou už se nějaký čas známe. V poslední době jsme měly i pár společných turnajů, naše kamarádství se postupně utužuje," říká Smitková.

V tenise si ale každá jde svojí cestou. Kvitová vyznává pistolnickou hru na riziko, Smitková chce mít svůj tenis založený na větší vyrovnanosti. Jak sama říká: „Mám radši, když je všechno ťip ťop."

Ale i ona umí dát do balonu ránu. Ze servisu vypustit na druhou stranu kurtu pumelici, pomoct si vítěznými údery. Tak by se chtěla prezentovat i prvním grandslamu sezony Australian Open, který v Melbourne začíná 19. ledna. Hradec Králové bude mít v pavouku dvě zástupkyně.