Má za sebou hektické období. V Hradci Králové se totiž poprvé v historii konalo juniorské mistrovství Evropy pozemních hokejistů do 21 let. Jednalo se o kategorii C. Český tým splnil povinnost a společně s Tureckem si zajistil postup do B divize.

Prezident oddílu pozemního hokeje Slavie Hradec Králové Milan Nejedlý měl nejen v průběhu šampionátu práce až nad hlavu. Jak sám v následujícím povídání přiznává, byla to fuška, ale daleko náročnější akce ho teprve čeká. Začátkem září se totiž ve Farářství bude hrát Světová liga mužů a žen.

Milan Nejedlý.Šampionát juniorů je u konce, určitě vám spadl obrovský kámen ze srdce. Je to tak?
Máte naprostou pravdu. V Hradci Králové se doposud nikdy nic takového nekonalo. Moc dobře jsem si uvědomoval, že pokud „vyhoříme", tak se v našem novém areálu ve Farářství už žádná mezinárodní akce konat nebude. A to by byla pro mne osobně katastrofa. Vždyť jsem za nový stánek pro pozemní hokej bojoval skoro deset let s tím, že se tady budou pořádat mezinárodní akce. Nyní, když spolu hovoříme (úterý 29. července – pozn. aut.), ze mě všechno spadlo a už jsem v pohodě. (usměje se) Ve spolupráci s Mezinárodní evropskou hokejovou federací a za jejího dozoru se šampionát ve městě pod Bílou věží odehrál a mohu vám říct, že jsme obstáli. Už nyní je jisté, že ve dnech 2. až 7. září budeme pořádat Světovou ligu mužů a žen.

Kdy začaly přípravy na ME juniorů? Co vám dalo nejvíce zabrat?
Pokud jde o organizační stránku šampionátu, tak všechno začalo už v lednu letošního roku. Těch problémů bylo pochopitelně habaděj. Po otevření areálu ve Farářství tady byly některé nedostatky, které se musely postupně odstranit. Víte, něco jiného je, když hrajete domácí extraligu, a úplně jiné to je, když dostanete od mezinárodní federace požadavky, co musíte na šampionát zajistit. Podařilo se nám vyřešit organizační záležitosti. Moc jsme si všichni přáli, aby se téměř 200 lidí, kteří se zúčastnili mistrovství Evropy, v Hradci Králové cítilo co nejlépe.

Jak hodnotíte celkový průběh šampionátu? Vyskytl se v jeho průběhu nějaký zádrhel?
Těch zádrhelů pochopitelně pár bylo. Jak jsem již předeslal, takovou akci jsme absolvovali poprvé v historii a zákonitě jsme nebyli připraveni úplně na všechno. Rozhodně neočekávám, že dostaneme to nejlepší hodnocení. Ze strany delegátů ME asi nějaké připomínky budou. Po celý týden, kdy se turnaj hrál, jsme se například potýkali s obrovským vedrem a větrem. Na poslední chvíli jsme zajišťovali ventilátory do místností, kropení hřiště atd. Z těch šesti dnů byly nejhorší první tři, pak už to bylo lepší. V areálu vše fungovalo, a to od svěračů míčků až po časomíru. To, co se po nás chtělo, jsme „s úsměvem" zvládli. Samotné zápasy měly svoji kvalitu a rozhodně se bylo na co koukat.

Ve Farářství nechyběli již zmiňovaní zástupci Mezinárodní evropské hokejové federace a rozhodčí. Byly z jejich strany připomínky?
Zástupci Mezinárodní evropské hokejové federace v Hradci Králové samozřejmě byli. Jednalo se celkem o dva pány, a to z Nizozemska a Portugalska. Oba musí v nejbližších dnech předložit hodnocení jak jednotlivých trenérů, tak organizačního výboru k průběhu šampionátu. Myslím, že z naší strany o žádný velký průšvih nepůjde.

Český tým splnil povinnost a do B divize postoupil ze druhého místa. Přitom před šampionátem se mluvilo o tom, že se z postupu bude radovat pouze vítěz…
Od našeho týmu se nic jiného než postup neočekávalo. Po prvních třech zápasech to z naší strany vypadalo na jednoznačný průběh. Jenomže pak přišli Turci, kteří naši hru trošku rozbourali. Prohra 0:4 znamenala, že v posledním zápase se Slovenskem jsme museli získat bod, který by nám zaručoval postup. Veškeré obavy vzaly rychle za své a náš celek zvítězil přesvědčivě 5:0. A že měl postupovat pouze vítěz? Tak to byl asi nějaký informační šum. Už před turnajem jsme všichni věděli, že budou postupovat týmy na prvním a druhém místě.

Reprezentační dres českého výběru oblékl jediný hráč hradecké Slavie Tomáš Hynčík. Splnil vaše očekávání?
Osobně vím o jeho kvalitách. Už když oblékal reprezentační dresy U16 a U18, podával velmi dobré výkony, a nejinak tomu bylo i tentokrát. Tomáš ze sebe vydal maximum a dával i důležité góly. Velmi mile z něj byli překvapeni také reprezentační trenéři. Při této příležitosti chci říct jednu důležitou věc – celý náš nároďák byl výborný, ale Tomáš v něm jako Hradečák vynikal.

Není bez zajímavosti, že slovenskou reprezentaci vedl z trenérské lavičky extraligový hráč hradecké Slavie Marek Machút.
Marek je dlouholetý lídr našeho mužstva. Myslím si, že dorostl do věku, kdy už má bohaté zkušenosti s tímto sportem. On to ví, a když byl osloven slovenským svazem, jestli by nepomohl u juniorského mužstva, tak neváhal. Podívejte se, na Slovensku máme spoustu přátel, jezdíme tam na soustředění a mezinárodní turnaje. V Hradci na turnaji se Slováci prezentovali velmi dobrou hrou a nakonec skončili třetí. Pokud jde o trénování, tak Marek získal další cenné zkušenosti, které se mu budou určitě v budoucnu hodit.

Našli si diváci cestu do Farářství?
To je další pozitivum. Před turnajem jsem často slýchával, že na pozemák nikdo chodit nebude. Opak byl pravdou. Zápasy se odehrály v dobré divácké kulise a naše duely se uskutečnily před zcela zaplněným hledištěm. V ochozech tak bylo tři sta fanoušků, což je paráda. Našim hráčům vytvořili výbornou atmosféru.

Jedna akce skončila, ale zanedlouho se v Hradci Králové uskuteční Světová liga mužů a žen. O co se vlastně jedná?
Tuhle soutěž má pod patronací Mezinárodní hokejová federace (FIH). Bylo nám jasně řečeno, že pokud zvládneme juniorské ME, tak nám úvodní zápasy Světové ligy v obou kategoriích budou přiděleny. Federaci jsme přesvědčili, že jsme schopni takovou akci uspořádat. Světová liga mužů a žen je kvalifikace na olympijské hry v roce 2016 v Rio de Janeiru. Jednotlivá kola se hrají po celém světě, a pokud se na olympiádu chceme kvalifikovat, pak oba naše výběry absolvují pořádnou porci kvalifikačních zápasů. V Hradci Králové se bude hrát první kolo ve dnech 2. až 7. září. Reprezentace mužů se postupně střetne s Běloruskem, Ukrajinou, Litvou a Slovenskem. Do další fáze kvalifikace postupují první tři celky. Naše děvčata se utkají s Francií, Rakouskem a Tureckem. Dál jdou první dva celky. Pevně věřím, že naše reprezentace bude v obou kategoriích úspěšná. Jen pro zajímavost, v případě postupu by muži cestovali do jižní Afriky, ženy buď do Montevidea, Argentiny nebo Dublinu. Moc bych si přál, aby v nominacích pro hradecký turnaj byl také někdo z domácí Slavie. Uvidíme, vše záleží na trenérech. Příznivci pozemního hokeje z Hradce Králové i širokého okolí se každopádně mají první zářijový týden nač těšit.

Máte ještě něco na srdci?
Řeknu vám jedno. Mistrovství Evropy juniorů, to byla pořádná fuška a zároveň generálka na pořádání Světové ligy. Následující akce bude určitě náročnější, ale jsem pevně přesvědčen, že to zvládneme ke spokojenosti všech účastníků. Závěrem bych chtěl poděkovat Magistrátu města Hradec Králové, sponzorům a všem, kteří bez nároku na odměnu pomáhali při juniorském šampionátu. Bez jejich podpory by se tak významná a náročná akce nemohla ve městě pod Bílou věží konat.

Jan Skalička