Nejen hradecké město a východní Čechy, ale i celou republiku bude na OH v Rio de Janeiru zastupovat judista Pavel Petřikov. Člen Judo Clubu Hradec Králové před měsícem oslavil 30. narozeniny. Je tedy ve věku, kdy už má zkušenosti, které by chtěl v Brazílii zúročit. A právě na téma OH s Deníkem krátce před odletem hovořil jeho otec a kouč stejného jména.

Jaké má cíle?

Žádné velké si nedává. „Judo je sport, že můžete skončit během dvou vteřin a přitom letět přes celou zeměkouli. Důležitý bude los. Nejraději bychom se vyhnuli asijským soupeřům, ale je to olympiáda a tam si nevyberete. Vstupenkou k boji o medaile je čtvrtfinále, což znamená tak tři vyhraná utkání u dobrého losu, bez předkola dva zápasy. Páča určitě nebude nasazen, neboť se nasazuje nejlepších osm. Tudíž v 1. kole může narazit na jedničku," poznamenal trenér Pavel Petřikov starší.

Londýn zapomenut

Čekání na olympiádu trvalo po Pekingu osm let, před čtyřmi lety se totiž Petřikov těsně neprobojoval do Londýna. „To byla tehdy bolest, protože mu unikla účast o jedno vyhrané utkání. Před letošním ME v Baku už byly kostky vrženy. Muselo by se stát hodně nepředstavitelných výsledků, aby Páča vypadl z ranku. Po Evropě tak už bylo jasno. Jsou to krásné pocity. Během pár minut vám hlavou proběhne vše, co jste absolvovali – krásné zážitky, bolest, zklamání, nepříjemné věci. Nicméně musíte žít přítomností. Z minulosti se nedá žít, dá se z ní jen vzít poučení. Budoucnost je představa, která se vám může zbořit během minuty. Musím zaklepat, že nám drží zdraví, což je základ. Nyní jsme tak mohli plnit tréninkovou přípravu na OH," říká zkušený kouč.

Pravidla a kvalifikace

Po Olympijských hrách v Číně se změnila pravidla, nesmělo se rukama po nohách. „Bohužel na tom stály Páčovy úspěchy a postavení v Top 10 světového ranku. Museli jsme se tedy začít znovu učit judo. V žebříčku tak přišel pokles až k sedmdesátému místu. Ozývaly se hlasy o Páčově konci, navíc svaz omezil finance. Moc lidí mu nevěřilo. Neúčast v Londýně (o bod) však přebolela. O Riu jsme pak proto raději nepřemýšleli, šli jsme krok za krokem a klaplo to. Poslední dva roky olympijského cyklu Páčovi vyšly dokonale. Dvakrát vyhrál turnaj Světového poháru, na ME i MS byl devátý. Za tím vším stála spousta odříkání. Díky zarputilosti Páča dokázal, že na to má," je otec pyšný na syna.

Pomocníci k OH

Petřikovův tým se směrem k olympiádě rozrostl o psychologa, fyzioterapeuta a trenéra na posilování. „I rehabilitaci jsme našli v Dříteči, vše pod jednou střechou. Všichni mimo psychologa jsou našimi sponzory a své služby nám poskytují zdarma. Další sponzoring nám poskytuje Centrum sportu MV a město Hradec Králové. Bohužel krajský svaz juda nám neposkytl žádný příspěvek, ani na přípravu," podotkl bývalý úspěšný reprezentant.

Závěrečná příprava, co dál

V posledních dnech se Petřikov připravoval v Jeseníkách, polském Gdaňsku a zkraje tohoto týdne bude ve Sportovním centru Nymburk. Směr Brazílie nabere ve čtvrtek, vylosování a vážení ho čeká v pátek 5. srpna a hned o den později (první den OH) vrcholný olympijský turnaj. Nestihne tedy slavnostní zahájení Her. „Momentálně má Páča 4 kilogramy nad, což je optimum. Samozřejmě po olympiádě budeme řešit, co dál. Nicméně jistotou je, že se zkraje září ožení s přítelkyní Veronikou," dodal závěrem Petřikov starší.