Extraligové pozemní hokejistky Slavie Hradec Králové si play off v letošní sezoně nezahrály a skončily stejně jako loni na pátém místě. Družstvo, které je složeno vesměs z vlastních odchovankyň mělo určitě největší problémy s koncovkou, což při následujícím rozhovoru potvrdila také Martina Poláková, trenérka „sešívaných".

Když se ohlédnete za uplynulými dvěma ročníky, v čem byly v podání hradecké Slavie rozdílné?
Rozdíly tam nejsou. Vždy jsme skončily na pátém místě, a tím pádem si play off nezahrály. V zápasech, které jsme měly vyhrát, jsme bohužel vyšly bodově naprázdno. Přitom v letošní sezoně to byly porážky převážně o gól, a to mrzí dvojnásob. S nikým jsme herně nepropadly, ale neproměňovaly jsme brankové příležitosti.

Právě v koncovce máte asi největší rezervy, viďte?
Zcela určitě. V každém sportu nějaký gól dostanete, ale pokud chcete uspět, tak se musíte v útočné fázi gólově prosadit. To se nám po dvě sezony nedařilo, a proto nám play off uniklo. Musíme na tom v nejbližší době zapracovat, jinak nemáme šanci bojovat o medaile.

Myslíte, že zlepšení přijde už v příští sezoně?
Byla bych špatnou trenérkou, kdybych tomu nevěřila. Je třeba ale vzít v potaz, že v útoku hrají dorostenky, které v extralize žen teprve sbírají zkušenosti. Dvě z nich, Míša Tláskalová a Bára Chytrá, startovaly v minulých dnech na mistrovství Evropy hráček do šestnácti let ve Španělsku. Právě takové zápasy by jim měly pomoci, aby se nadále zlepšovaly. Ony jsou šikovné, snaživé, ale některé věci si musí v hlavě srovnat. Jejich čas určitě přijde. Třeba Tláskalová už byla v některých jarních zápasech na hřišti vidět. Pokud nepřijdou zranění, dvě tři holky ze základní sestavy neotěhotní a zlepšíme střeleckou produktivitu, tak se do play off klidně můžeme probojovat. Nyní ale ještě nemůžeme vědět, co příští sezona přinese.

Dobrá, ale jarní domácí zápas s pražskou Slavií děvčata odmakala, takže i přes těsnou porážku 2:3 jste s jejich výkonem musela být spokojena…
Já bych to řekla takto. Pražanky disponují velice kvalitním hráčským kádrem, v němž je řada reprezentantek. Pokud je chceme porazit, tak naše děvčata musí podat topvýkon a vypracované šance proměnit. Když si zpětně promítnu tento duel, tak jsme v poli sehrály se slavistkami naprosto vyrovnanou partii a alespoň bod jsme si určitě zasloužily. A jsme zase u proměňování šancí. My jsme si jich vypracovaly poměrně dost, ale proměnily pouze dvě. Soupeřky byly v koncovce efektivnější, neboť daly o gól víc. A nám zbyly oči pro pláč.

Jak hráčky nesly fakt, že si o medaile nezahrály?
Zklamání na nich bylo vidět. Nemyslím si, že by nechtěly postoupit do finálové čtyřky. Hrát play off chce každý, vždyť jde o reprezentaci klubu a města. Pokud extraligu vyhrajete, případně skončíte na druhém místě, tak hrajete v evropských pohárech, a to už stojí za to. Znovu říkám, pokud chcete uspět, musíte v každém zápase podat co nejlepší výkon a hrát maximálně koncentrovaně. Řada hráček v tom má rezervy.

V příští sezoně se budete muset obejít bez Kateřiny Kolumpkové, která se vdala a čeká přírůstek do rodiny. Máte představu, kdo ji nahradí?
Konkrétní jméno vám neřeknu. Naše obrana se na jaře zkonsolidovala a je jasné, že nám Katka bude moc chybět, neboť to je velmi zkušená hráčka, jež dokáže číst hru soupeřek. Bude asi chvíli trvat, než ji nahradíme, ale musíme se s tím vypořádat.

Dojde ještě k dalším hráčským změnám?
V tuhle chvíli určitě ne. Jsem ráda, že u nás prodloužila hostování Iva Vošahlíková z Pragy Praha, ale já už ji vlastně považuji za hradeckou hráčku. Je tu už delší dobu a myslím, že spokojenost je na obou stranách. Vezměte si, že na tréninky a zápasy jezdí z Prahy. V nejbližší době dojde k začlenění dalších nadějných dorostenek do týmu. Tato cesta se nám v budoucnu určitě vyplatí. Jiné cesty prostě není. Jsme amatérský sport a takto to musíme brát. Jak už jsem před časem řekla, kvalitní posila, která by byla oporou a okamžitě hrála v základní sestavě, k nám asi těžko přijde. Kluby je neuvolní, a pokud ano, tak za takovou částku, kterou nejsme schopni akceptovat. To víte, že bych nové tváře v našem kádru ráda uvítala, ale taková je realita. Musíme se soustředit na vlastní odchovankyně.

Mistrovský titul vybojovala překvapivě Praga Praha, čímž skončila nadvláda pražské Slavie. Překvapilo vás to?
Nemyslím si, že by nadvláda pražské Slavie skončila. Zdejší družstvo je podle mého názoru nejsilnější v extralize a v příštím ročníku bude znovu patřit k největším adeptům na zisk mistrovského titulu. Navíc o celkovém prvenství Pragy rozhodl až penaltový rozstřel. Nicméně gratuluji Pragovce k titulu, má mladý, perspektivní celek.

Co říkáte současnému hracímu systému extraligy?
Pokud se dostanete do play off, tak jsou zápasy určitě atraktivní. Svoji kvalitu mají i některé duely v základní části. Nám účast v elitní čtyřce unikla poměrně těsně, ale takový je sport. Od sezony 2012/13 se bude hrát základní část extraligy čtyřkolově, a tím pádem přibude více zápasů, což bude přínos. První čtyřka bude hrát o medaile.

Našla jste v průběhu letošní sezony nějaká pozitiva?
Ale jistě. Jsem velmi ráda, že v juniorských reprezentačních výběrech České republiky jsou v tuhle chvíli čtyři hráčky hradecké Slavie, což je velmi dobrá vizitka celého klubu. Kromě již zmíněných Chytré a Tláskalové, které jsou v šestnáctce,  Čecháková a Žemličková nastupují v týmu do jednadvaceti let, který v minulých dnech startoval na evropském šampionátu v Rusku.

Kdy se začnete připravovat na novou sezonu?
Příprava bude probíhat od začátku srpna v domácích podmínkách.

Máte ještě něco na srdci?
Chtěla bych poděkovat Magistrátu města Hradec Králové za podporu tomuto sportu. Věřím, že se ve Farářství konečně začne stavět a sezonu 2013/14 již odehrajeme na novém stadionu pro pozemní hokej. To nám strašně pomůže. Jsem přesvědčená, že vzroste zájem o tento sport i u malých dětí. Pozemní hokej má ve městě pod Bílou věží tradici a v žádném případě by neměl zaniknout.   Jan Skalička