Do extraligy se pozemní hokejistky Slavie Hradec Králové vrátily po dvou letech. Po devíti odehraných podzimních kolech obsazují svěřenkyně trenérky MARTINY POLÁKOVÉ šestou příčku za dvě výhry a sedm porážek. Na své nejbližší konkurenty, Bohemians a Hostivař, ztrácejí tři respektive čtyři body.
Na jaře zbývá sehrát ještě jedenáct zápasů. Pokud děvčata navážou na úspěšný závěr podzimu, šance na záchranu bude reálná. V těchto dnech se tým chystal na extraligovou halovou sezonu, která začíná již dnes.


Po sedmi kolech neměla děvčata na svém kontě ani bod. Co vás v tu chvíli napadlo?

Říkala jsem si, že celá sezona je ztracená. Rozdíl mezi námi a ostatními celky se kolo od kola začal zvýrazňovat. Zde se jasně projevil rozdíl mezi první ligou a extraligou. V první lize jsme soupeřky přehrávaly o třídu a bez větších problémů vysoko vyhrávaly. V nejvyšší soutěži je pozemní hokej mnohem náročnější. Nikdo nedá nikomu nic zadarmo. Především mladé hráčky si vůbec nedokázaly představit, co je v extralize vlastně čeká. Když přicházely porážky, zamávalo to s nimi hlavně po psychické stránce.

Přitom ve většině zápasů jste prohrávaly o dva, maximálně o tři góly…

Vyjma úvodního zápasu na hřišti úřadujících mistryň ze Slavie Praha nás nikdo herně nepřehrál. Bohužel, v rozhodujících okamžicích se tým dopouštěl zbytečných taktických chyb, a když už jsme se dostaly do šancí, holky je nedokázaly proměnit. Mladé hráčky si navíc myslely, že to za ně starší a zkušenější uhrají. Ale to v dnešním hokeji neplatí. Pokud chcete uspět, musí makat celý tým a ne jen čtyři hráčky.

V průběhu podzimu však přece jen přišlo zlepšení.

Po pohovorech s děvčaty nastal zlom v domácím zápase s pražskou Slavií, který jsme sice prohrály 3:4, ale náš herní projev byl podstatně lepší, a týmu nechybělo potřebné nasazení. Po další prohře v Hostivaři však přišly dvě výhry, a to doma s Pragou a na Bohemians, vždy 3:2. Tam už družstvo skutečně hrálo jako tým, holky makaly jedna za druhou. Cenila jsem si toho, že děvčata v obou zápasech dokázala otočit nepříznivý stav, když v poločase prohrávala vždy 1:2. Přála bych vám vidět tu radost v šatně, když se dvakrát vyhrálo!

Říkáte, že ne vždy vše fungovalo tak, jak mělo. V době, kdy jste ještě hrála vy, by o rezignaci a laxním přístupu nemohla být řeč…

(zamyslí se) Asi narážíte na to, že na začátku sezony nebyly všechny hráčky k dispozici. Některé odjely na dovolenou. Po domluvě měla výjimku brankářka Šmídová, která je v klubu čtrnáct let a v roli jedničky odvádí spolehlivé výkony. V minulosti odchytala zápasy se zraněním nebo s horečkou. Věděla jsem, že za Štěpánku může nastoupit mladá Čecháková. Další hráčka odjela, což mě zaskočilo. Bohužel jsme amatérky, zakázat jí to nemůžu. Když jsem hrála já, něco podobného by se nestalo. Vím, byla jiná doba, ale toho, že můžeme hrát pozemní hokej na vyšší úrovni, jsme si vážily. Jedna ke druhé jsme měly větší úctu a mnohem více zodpovědnosti. Tohle všechno dnes chybí.

V tabulce jste se přiblížily dalším ohroženým celkům – Bohemians a Hostivaři…
To ano. Ale když se znovu podívám na právě skončený podzim, otevřeně říkám, že kdybychom hrály od úvodního zápasu extraligy takovým způsobem jako v posledních třech kolech, naše postavení v tabulce by bylo určitě lepší. Ale na kdyby se nehraje, rozhodují výkony na hřišti.

Hokej vás osobně asi znovu začal bavit, je to tak?

Podzimní sezona se odtrénovala poctivě. Ale ať se dělo cokoliv, kýžený úspěch stále nepřicházel. Převládal ve mně pocit marnosti, který pominul po dvou výhrách. V tu chvíli jsem si říkala, že tuhle práci nedělám zbytečně. K úplné spokojenosti mám pochopitelně hodně daleko, ale před jarními duely je to veselejší.

Po postupu do extraligy ohlásila konec kariéry Kateřina Keprtová. Nakonec jste ji přemluvila k pokračování. Svými výkony byla ostatním děvčatům vzorem…

Bezesporu. Katka je typem hráčky, který nenechá nikoho ve štychu. Na podzim odvedla skvělé výkony, za což jí patří velký dík. Mnohé její spoluhráčky si ani neuvědomují, co pro tým udělala. Říkám zcela otevřeně, že je škoda, že není o deset let mladší. I tak měla fazonu jako hrom. Bez její pomoci bychom snad neměly ani těch šest bodů. Doufám, že na jaře nám ještě pomůže. Škoda, že ji nebudu mít k dispozici na extraligu v hale. Respektuji však její přání, že má dvě děti, kterým se chce věnovat. Pochybuji, že některé mladé hráčky našeho současného kádru dají někdy pozemnímu hokeji tolik, co ona.

Kdo ještě vás na podzim potěšil?

Kromě již zmíněné Keprtové odváděla standardní výkony kapitánka Bára Švenková, na postu stopera odvedla výbornou práci Katka Kolumpková.
Na podzim hostovaly v Hradci i hráčky ze Slovenska. Spolupráce však nefungovala tak jako u mužů, souhlasíte?
Chlapci, kteří jezdí hrát za muže hradecké Slavie, jsou v juniorské reprezentaci Slovenska, kde úroveň ligy není tak vysoká. Jsou rádi, že si zahrají českou extraligu. U děvčat je to složitější. Pouze jedna z hráček je studentka, další tři jsou v pracovním procesu, a tak ne vždy byly k dispozici.
Díky postupu do extraligy se děvčata

dostala do povědomí veřejnosti a drobných sponzorů. Ti však nad současným postavením určitě příliš nejásají, že?
Díky podpoře magistrátu města a drobných sponzorů se finanční situace v oddíle zlepšila. Proto by si především mladé hráčky měly uvědomit, kde a za koho hrají. Měly by mít zájem dobře reprezentovat město. Přála bych vám být u toho, když se musím některým sponzorům zodpovídat, proč jsme na posledním místě. Doufám, že děvčata si současnou situaci uvědomí a na jaře extraligu zachrání. Je nám všem jasné, že sponzor dá peníze tam, kde je kvalitní sport a odpovídající výsledky. Velmi potěšena jsem byla i se zájmem hradecké veřejnosti o pozemní hokej. Naše výsledky jsou v médiích sledovány, což také o něčem svědčí.

Právě vstupujete do extraligové halové sezony…

Vloni naše družstvo skončilo na páté příčce, když nám k postupu do finálové čtyřky chyběl jediný bod. Věřím, že tentokrát už to vyjde. V úvodu nastoupíme proti pražské Slavii, poté změříme síly s Pragou. Chybět nám bude brankářka Štěpánka Šmídová, která bude hostovat v rakouském Wellsu a s tímto týmem si zahraje pohár mistrů evropských zemí. Šanci proto dostane Bára Čecháková.

Jan Skalička