Do začátku Velké pardubické už zbývá jen málo času, zaměstnanci Dostihového spolku (DS) prý ale dokážou dát dráhu do takového stavu, aby nebyla nebezpečná pro koně a jezdce.

Kusy dráhy, kde byla tráva vypálena pravděpodobně nějakým herbicidem, přitom nejsou pouze estetickým problémem. Jinak barevná dráha by mohla zmást koně, proto budou skvrny zabarveny ekologickým barvivem na trávu. Nebezpečí, které v sobě skrývá čin neznámého útočníka, potvrzují také trenéři a žokejové.

„Kůň má velice dobrý zrak. Pokud uvidí odlišně barevné místo, může zazmatkovat a bude se ho snažit přeskočit nebo uhne do strany,” popsal úspěšný trenér Jiří Janda, který bude mít v letošním ročníku Velké pardubické dva své svěřence.

„Koně na to mohou skutečně reagovat citlivě. Když kůň třeba přeskočí Taxisův příkop a na doskoku uvidí žlutý pruh, může ho zachvátit panika. To samozřejmě může vést až k pádu koně nebo jezdce. Pokud se ale tato místa zabarví, tak samotná vypálená místa by neměla koním vadit,” vysvětlil zkušený žokej Jaroslav Myška. Ten startoval ve Velké pardubické již osmkrát, největším úspěchem pro něj byla tři čtvrtá místa. Letos Myška při Velké pardubické osedlá šestiletého tmavého hnědáka Klause, který by podle bookmakerů mohl být „černým koněm” dostihu.

Ačkoliv Jaroslav Myška není žádný začátečník, podobnou situaci ve své kariéře ještě nezažil.

„Nechápu, co někoho vede k tomu, že udělá takovou věc. To má být forma nějakého protestu? Že by někdo záměrně poškodil dostihovou dráhu, to jsem skutečně ještě nezažil. Nevidím tu žádnou souvislost s dostihem jako takovým,” dodal Myška.

Dostihový trenér Jiří Janda pomáhal v devadesátých letech minulého století zakládat Dostihový spolek Pardubice a má tudíž zkušenosti i s útoky namířenými proti nejslavnějšímu překážkovému dostihu v České republice.

„Pamatuji si na útoky ochránců zvířat v roce 1992. V té době jsme museli neustále hlídat Taxisův příkop, protože nám anonymy hrozily, že nám ho někdo přes noc celý pořeže,” sdělil Deníku Janda.

Vyšetřování současného útoku je sice teprve v začátcích, ale z reakcí představitelů DS je znát, že tentokrát ochránce zvířat příliš nepodezřívají. Ostatně vypálené pruhy trávy by nejvíce ohrozily právě životy koní. Za útokem je letos totiž znát poměrně dobrá znalost pardubického závodiště. Vypálená místa jsou takřka výhradně na exponovaných místech, která budou v neděli nepochybně zabírat i televizní kamery. Přestože nahlas to nikdo z lidí kolem Velké pardubické neřekne, mnoho věcí naznačuje, že by se mohlo jednat o útok namířený proti novému vedení DS.

Lukáš Dubský