V závěrečném kole druholigové skupiny D už se bojovalo pouze o záchranu. Setrvání zaručovalo umístění na deváté příčce. Nakonec ji uhájila Litomyšl díky osmi remízám v zápase proti Rapidu Pardubice. Hrozbu pádu společně se Žďárem nad Sázavou a Pelhřimovem neodvrátila brněnská Lokomotiva B, přestože v Zaječicích vypotila tři body.


O vítězství v soutěži znamenající postup do I. ligy nemohla rychnovskou Panda připravit ani porážka s jistým sestupujícím z Pelhřimova.
„Chtěl jsem dát volno všem Polákům v našem týmu. Nicméně Martina Marečková se omluvila pro přípravu na přijímačky a Zbyněk Ringel požádal poprvé v soutěži rovněž o volno,“ zdůvodnil absence kapitán rychnovského ligového týmu Jiří Daniel. „Povolal jsem Rudu Mesiarika, který by ráno nestihl dojet z Bystřice nad Olší včas ani do Pardubic, a tak vyrazil už v pátek a vzal to přes bráchu ve Strakonicích. Musel jsem povolat i Slávka Machlowskeho z Klodzka a ten vyrazil už v 5:30, aby cestou posbíral tým v Náchodě, Novém Městě a Třebechovicích. S Hankou Pirklovou jsme vyjeli v 6:30 Pandabusem a z Týniště už byly 2/3 týmu pohromadě. Vlasik Jonáš čekal u rodičů v Humpolci a Ruda dorazil z těch Strakonic,“ zavzpomínal.

Pandě se podařilo vyhrát i závěrečný druholigový zápas, takže v uplynulé sezoně neztratila ani bod. A jak se rodilo poslední vítězství sezony? Dejme opět slovo kapitánovi rychnovského A-týmu. „Bylo ideální počasí – spíš ale na turistiku. Domácím také chyběli někteří klíčoví hráči. Přesto chtěli vyhrát, protože stejně jako Pandě jim šlo o čest. Zápas prvního s posledním tedy začal v 10 hodin. Delegovaným rozhodčím jsem byl já – zároveň kouč hostí. Dokážete si to představit v jiném sportu? Pěkná blbost, co? V šachu je to normální. Josef Katenáčo Novotný celou cestu nezavřel ústa a když jsme dorazili na místo, vybalil na soupeře variantu, při níž s ním soupeř skvěle spolupracoval a vlastně společně s ním porazil černé po 18 tazích a hodině hry. Vedli jsme 1:0,“ uvedl Daniel .

Již po dvou hodinách dal v opticky horší koncovce remízu Vlastik Jonáš a velmi spolehlivý bod přidal Tomáš Kracík. „A to bylo na dlouho vše. Stáli jsme dobře, ale partie Sláwka, Hany, Petra, Rudy i Jirky nebyly vyhrané!“ pokračoval. Po 3:30 minutách skončili současně Petr Čechura, který pěkně přehrál domácí jedničku a Hana Pirklová, která moc chtěla vyhrát, ale přehlédla vlastní třítahový mat. Asi půlhodiny poté zažil malý sportovní kolaps Jiří Vrňata, který překročil čas ve 31. tahu, protože si myslel, že má právě po první časové kontrole. To by ale musel mít již 40 tahů! Prohrál v nejasné pozici na čas. 2,5:3,5.
Naštěstí Slávek vystupňoval převahu pěšce v koncovce po 4 hodinách a 30 minutách hry, kdy soupeř v obtížné pozici překročil čas a Ruda Mesiarik bránil houževnatě celých 5 hodin a ubránil se.
„Zašli jsme v Pelhřimově na pivo a na pizzu oslavit postup zpět do I. ligy s impozantním náskokem,“ dodal. (jd, six)