Přesto šance na play off je stále veliká, vždyť na čtvrté Litice ztrácejí slavisté pouhopouhý jeden bod.

Trenér Ladislav Smetana hodnotil při následujícím povídání podzimní sezonu pozitivně a věří, že na jaře, kdy jeho svěřenci budou své domácí zápasy hrát na svém novém stadionu ve Farářství, se jim bude dařit ještě o něco více.

Ladislav Smetana.Po podzimní části extraligy máte na svém kontě deset bodů. Je to hodně nebo málo?
Před sezonou bylo mým tajným přáním získat patnáct bodů. Hned v prvním kole jsme ale zbytečně ztratili dva body v Mnichovicích, když vyrovnávací gól na 2:2 jsme dostali v poslední minutě. Navíc bylo odloženo poslední podzimní kolo až na jaro 2014. Měli jsme hrát doma s Liticemi, kterým se na podzim moc nedařilo. Nedá se nic dělat, bylo to rozhodnutí svazu. Když to ale shrnu, tak naše současné umístění odpovídá tomu, na co v současné době máme.

Podzimní sezonu lze tedy rozdělit na dvě části. Mám pravdu?
Určitě. Úvodní čtyři zápasy nám vyšly a to jak herně, tak výsledkově. Musím ale přiznat, že jsme hráli se slabšími soupeři. Naše převaha byla zřetelná a hostující mužstva se navíc nedokázala vypořádat s tím, že domácí duely jsme odehráli na umělé trávě Všesportovního stadionu. V závěrečných třech kolech jsme ale narazili na špičku extraligy a už jsme měli problémy. Přesto například v domácím utkání s pražskou jmenovkyní jsme si prohrát nezasloužili. Po nerozhodném poločase 1:1 jsme ve druhém dějství Pražany přehrávali, vytvořili jsme si řadu šancí, ale gól se nám vstřelit nepodařilo. Soupeř byl úspěšnější, když z minima vytěžil maximum a domů si tak odvezl tři body za vítězství 2:1.

Poslední podzimní duel na Bohemians Praha se vám hrubě nepovedl. Prohra 2:10 se rozhodně nečekala…
Už před sezonou jsme věděli, že Bohemka bude hodně silná a to se potvrdilo. Hrála sice o soutěž níž a do extraligy se nyní vrátila po několika letech, ale za tu dobu si dokázala vychovat velice kvalitní hokejisty. Někteří byli na hostování v dalších pražských extraligových klubech, kde získávali cenné zkušenosti. Kvalita kádru je na vysoké úrovni a je jasné, že „klokani" o medaile v extralize hrát budou. Nicméně tak vysoko jsme v Praze prohrát určitě neměli. Je to pro nás poučení a věřím, že jarní odveta na našem hřišti dopadne úplně jinak.

Zápas s Bohemkou se hrál na speciálním povrchu pro pozemní hokej. Něco podobného budete mít také na novém stadionu ve Farářství, kde na jaře příštího roku budete hrát své domácí zápasy…
Kromě Bohemky hraje na tomto hřišti i pražská Slavia. My budeme mít ale trochu jiný povrch, než jaký je v Praze. Ve Farářství bude stejný jako byl na olympiádě v Londýně. Hokej tak bude daleko rychlejší a pro diváky určitě atraktivnější. My se musíme na jarní část soutěže co nejlépe připravit. Doufám, že vše půjde podle plánu, bude nám v zimním období přát počasí, abychom mohli koncem února nebo začátkem března začít ve Farářství trénovat. Pro nás všechny to bude něco nového a rozhodně nechceme v extralize udělat ostudu.

Kdo patřil na podzim k oporám?
Určitě brankář Keprta, který nás v mnoha zápasech skutečně podržel. Dále to byli Machút, Ellinger a Zdeněk. To jsou tahouni našeho mužstva. Naopak více jsem rozhodně očekával od Krýsla, který je reprezentantem České republiky, ale jeho výkony byly pro mne na podzim velkým zklamáním.

Jedinou podzimní posilou byl Bryscejn, který do hradecké Slavie přišel na hostování z Jičína…
Jeví se velice dobře. Před několika lety s hokejem skončil, pak se k němu zase vrátil. Když k nám v létě přišel defakto jako volný hráč, tak jsem mu asi po čtyřech trénincích řekl, jestli by to u nás nechtěl zkusit. Souhlasil a tak jsme jej zaregistrovali. Hraje jak za áčko, tak za béčko. Potřebuje se vyhrát, jeho čas určitě přijde.

Podzimní část extraligy byla poměrně vyrovnaná a boj o finálovou čtyřku bude na jaře hodně zajímavý. Souhlasíte?
Naprosto. V tuhle chvíli vede podle předpokladů pražská Slavia s osmnácti body, druhý je Rakovník se sedmnácti a třetí Bohemians se šestnácti body. Tato tři mužstva se podle mého názoru díky své kvalitě do play off bez problémů dostanou. O čtvrtém postupujícím se pak rozhodne mezi námi a Liticemi. Jsem přesvědčen, že jásat nakonec budeme my.

Nyní se začínáte připravovat na extraligovou halovou sezonu, kde obhajujete stříbrnou příčku, že?
Je to tak. Od 4. listopadu se připravujeme v hale Slavie v Orlické Kotlině. Letos poprvé budou extraligu hrát čtyři hráči v poli a brankář (loni to bylo 5 + 1). Je to z rozhodnutí Evropské hokejové federace. Tím pádem by se měla hra v hale zatraktivnit. Mělo by padat více branek, což bude určitě lákadlo i pro diváky. Na palubovce bude větší prostor pro kombinaci. Je to novinka. Uvidíme, zda se kvalita hokeje zlepší nebo ne. Je jasné, že v tuhle chvíli musí mít trenér dvě kvalitní čtyřky, které bude pravidelně točit. Hráči musí mít dobrou fyzičku i techniku. V nastávajícím ročníku obhajujeme druhé místo a je jasné, že si na nás budou soupeři dávat daleko větší pozor, než tomu bylo v minulé sezoně. Každopádně hlavním cílem je postup do play off a pak se uvidí. V sobotu 23. listopadu nás čeká kvalitně obsazený halový turnaj v Plzni a pak už by měla začít extraliga. Přesný termín ale ještě není znám.

Počítáte s posílením kádru?
Na hostování z Bolevce k nám přichází Bicek. Jedná se o zkušeného a rychlého hráče, který se nám určitě bude hodit. V hale za nás bude hrát také Filip Vrána, který doposud červenobílý dres oblékal pouze při našich zápasech extraligy na venkovní ploše. Kádr pro extraligu teprve budu dávat dohromady.

Všechny zápasy budete hrát mimo Hradec, viďte?
Je to tak. Palubovka v hale Slavie nesplňuje extraligové parametry. Samozřejmě nás to trápí, protože míčky odskakují a nemůžete kolikrát v tréninku nacvičit to, co byste chtěl. Je to letitý problém. Snad se to v budoucnu zlepší. Hrát budeme v Praze a zřejmě i v Plzni.

Vaše slovo na závěr?
Všichni jsme momentálně ve velkém očekávání. Nebude to dlouho trvat a Hradec Králové bude mít nový stadion pro pozemní hokej a to se vším všudy. Chtěl bych touto cestou poděkovat magistrátu města, všem firmám a sponzorům, že se tahle akce podařila. Moc bych si přál, aby se ve Farářství dařilo všem týmům Slavie Hradec Králové a to od přípravky až po ženy. Věřím, že tento sport přiláká další zájemce do našich řad a cestu na zápasy si najdou diváci z Hradce Králové i blízkého okolí.

Jan Skalička