Velice úspěšný rok má za sebou oddíl pozemního hokeje Slavia Hradec Králové. Spokojen tak může být i prezident klubu Milan Nejedlý, který ovšem v průběhu podzimu zažil i horké chvilky. Když jsme si domlouvali rozhovor, tak předseda TJ Slavia a první muž hradeckého pozemního hokeje pronesl: „To jsem zvědav, co si na mě zase vymyslíte.“ Následující tak trochu i vánoční povídání se neslo v optimistickém duchu.

S uplynulým rokem můžete být jako prezident klubu spokojen. Je to tak?
Jsem rád, že tento amatérský sport posunujeme každým rokem o kousek výš a ne jinak tomu bylo i letos. Potvrzují to i dosažené výsledky. Děvčata poprvé v historii vybojovala mistrovský titul v hale a zahrají si Pohár mistrů evropských zemí. Hrajeme extraligu mužů i žen na venkovní ploše, kde máme rovněž dobré výsledky. Dařilo se mládežnickým družstvům a v neposlední řadě máme zastoupení jak v juniorských, tak seniorských reprezentačních výběrech a to v kategorii chlapců i děvčat. Rozhodně ale nesmíme usnout na vavřínech. Máme před sebou další plány, které postupně chceme plnit. Každopádně rok 2010 byl jedním z nejúspěšnějších v historii klubu.

Ohlédněte se nyní za podzimní sezonou. Muži po devíti kolech extraligy na venkovní ploše přezimují na druhém místě. Hrajícím trenérem byl Marek Machút. Co vás k tomu vedlo?
Trenér Jirka Bárta vedl extraligový tým mužů patnáct let a už v průběhu jara mi řekl, že v červnu skončí. Sám cítil, že družstvo potřebuje změnu a já jeho rozhodnutí akceptoval. Od července tým převzal hrající trenér Marek Machút, který se tohoto nelehkého úkolu zhostil velice dobře. V tabulce nám patří zatím druhá příčka se ziskem osmnácti bodů a postup do play off by nám již neměl uniknout. Pro extraligovou halovou sezonu jsme získali zkušeného kouče Františka Jaroše, který v minulosti vedl mládežnické reprezentační výběry a naposledy do října trénoval mužské reprezentační áčko. Na halovou sezonu se nám podařilo získat i dvě posily z pražské Slavie a to Lahodu s Vackem. Marek Machút se tak plně bude moci věnovat hře, jako kapitán klukům na hřišti určitě hodně pomůže.

Horké chvilky jste ale prožil u družstva žen. Po úvodním extraligovém kole u týmu nečekaně skončila trenérka Martina Poláková. Jak vám v tu chvíli bylo?
Hrozně. Když jsem si uvědomil, že odešla tak zkušená trenérka a co nás v sezoně 2010/11 čeká, tak jsem chvílemi opravdu nevěděl, jak dál. Cítil jsem, že může nastat obrovský průšvih a to jak v halové extralize, tak v již zmíněném startu v Evropském poháru. Moc dobře jsem si uvědomoval, že na tyto dvě akce tady musí být zkušený trenér. S Martinou Polákovou jsem po jejím odchodu měl několik jednání. Nebylo to jednoduché, ale nakonec jsme se domluvili a ona se 1. listopadu k týmu vrátila. O její návrat jsem opravdu hodně stál. Zná dokonale zdejší prostředí, vždyť tady trénuje už šestnáct let a za tu dobu odvedla skvělou práci. Navíc z hráček dokáže vyždímat maximum, což mi jasně ukázala minulá sezona. Po jejím návratu se mi strašně ulevilo.

Jak její návrat přijaly hráčky?
Trenérka s nimi měla pohovor hned na prvním tréninku, u kterého jsem však nebyl. Já jsem děvčatům tuhle změnu oznámil a tím byla pro mne tato záležitost uzavřena.

Ale co kdyby se trenérka na lavičku nevrátila. Měl jste připravenou nějakou jinou variantu?
Hlavou se mi honily různé myšlenky. Znovu ale říkám, že návrat Martiny byl pro mne prioritou. Kdyby to nedopadlo, musel bych to řešit.

Podzimní sezonu na venkovní ploše vedla z lavičky Štěpánka Šmídová, která je zároveň gólmankou…
Bylo to řešení z nouze. Na příchod trenéra z jiného klubu nebyl čas, vše se seběhlo strašně rychle. Štěpánce bych chtěl moc poděkovat, že to vzala. Vím, že to pro ni nebylo jednoduché. Něco jiného je hrát a po tréninku či zápase si sbalíte věci a jdete domů s čistou hlavou. S holkami je kamarádka a najednou k nim měla mít určitý odstup. Zvládla to ale perfektně.

Na svém kontě máte pouhé čtyři body, což je hodně málo, že?
Máte pravdu. Náš zisk měl být alespoň o tři body vyšší. Rozhodně to není vina Štěpánky, ale celého týmu. Přesto věřím, že si nakonec play off zahrajeme. Kádr chci pro jarní část každopádně posílit a po kvalitní přípravě staronové trenérky Polákové půjdou výkony družstva určitě nahoru.

Pro halovou sezonu se ale tým podařilo posílit…
Věděl jsem, že k dispozici nebudeme mít Reichlovou s Preissovou, které nám Bohemka neuvolnila. Naše hráčka Jiřka Gočalová otěhotněla, a tak jsem trenérce Polákové řekl, že si může přivést tři posily. Bylo to zcela v její kompetenci. Přišly Vošahlíková, Smatanová a Peterson. V případě potřeby bude k dispozici Fousková z Mnichovic, která u nás hrála již před dvěma lety. Může však hrát jen extraligu, nikoliv evropské poháry. Trenérka všechny holky velmi dobře zná a ví, co od nich může čekat. To je velké plus.

Týden před startem extraligy vyhrála děvčata mezinárodní halový turnaj v Praze. Čekal jste to?
V žádném případě. Tato akce byla prestižní a zálusk na prvenství si dělala další družstva. Byl to perfektní start do halové sezony. Když vám tleská zaplněná hala v Edenu, tak si říkám, že tuhle práci neděláme zbytečně.

Není vám líto, že se podobné akce nepořádají v Hradci?
Strašně. Hlavně nyní, kdy se nám mimořádně daří, by si hradečtí příznivci zasloužili naše zápasy vidět. Bohužel nová palubovka speciálně pro pozemák stojí kolem dvou milionů korun a na to v současné době prostě nemáme.

Kdyby ve městě měla soustředění reprezentace a hrály se tu mezinárodní zápasy, klub by na tom vydělal, ne?
Zcela určitě. Řeknu vám ale jedno. V dnešní době není ekonomická situace zrovna ideální. Sponzoři se do amatérského sportu nehrnou. Jako předseda TJ Slavia můžu v tuhle chvíli říct, že hala v Orlické Kotlině je provozuschopná. Jsou zde zrekonstruované šatny, nové mantinely a to je vše. Pokud by se zde v budoucnu měla hrát extraliga nebo mezinárodní zápasy, pak by se stávající palubovka musela strhnout a položit nová. V budoucnu tak budeme muset hledat generálního partnera, jenž by nám finančně pomohl a zároveň se případně staral i o provoz haly. Jednoduché to ale v žádném případě nebude.

Jak jste již naznačil, jste zároveň předsedou TJ Slavia, což asi není jednoduché. Souhlasíte?
(zasměje se) Jednoduché to samozřejmě není, ale snažím se to skloubit. Nezastírám, že moje srdce bije především pro pozemní hokej. Jednat ale musím se všemi oddíly a pokud to je v mých silách, snažím se pomoci. Naše členská základna je poměrně široká.

Pojďme zpět k pozemáku. Už víte, jak bude vypadat závěrečná příprava děvčat na PMEZ?
Této akci podřizujeme vše. Já osobně nechci, abychom ve Francii udělali ostudu, ale naopak dobrým výsledkem zviditelnili náš klub a město. Po skončení extraligy bude téměř měsíc pauza, takže k přípravným zápasům vyjedeme zřejmě do Polska nebo Rakouska. V těchto dnech se mimo jiné řeší doprava. Jsou dvě možnosti. Buď do Francie pojedeme z Hradce autobusem nebo letecky do Paříže a odtud zhruba sto padesát kilometrů autobusem do Abbeville.

Co vás v uplynulém roce ještě potěšilo?
Starší žákyně na vedoucí ploše získaly mistrovský titul v pozemním hokeji. Vodní pólisté hradecké Slavie vyhráli Český pohár. V neposlední řadě jsem strašně rád, že po semi letech se zde hraje první fotbalová liga. Viděl jsem několik zápasů a bylo cítit, že mužstvo chce uspět. Věřím, že na nejvyšší soutěž budeme chodit i v následující sezoně.

Jste maximálně vytížen. Co tomu říká manželka? Nehrozí vám, že budete mít kufry přede dveřmi?
Naše rodina funguje tak, jak má. Jsem pětadvacet let šťastně ženatý, mám dvě dospělé děti. Manželka je nesmírně tolerantní, za což jsem jí hrozně moc vděčný. Má pochopení pro moji práci a moc dobře ví, že chci jak v zaměstnání, tak i ve sportu něco dokázat.

Vaše slovo na závěr?
Chtěl bych popřát všem přátelům a sportovcům v Hradci do nového roku hodně zdraví a ať se jim splní všechna přání jak v osobním, tak i sportovním životě. Děkuji bývalému vedení města za podporu, bez které by nebyl pozemní hokej tam, kde je. Mým přáním samozřejmě je, aby zde co nejdříve vyrostl stadion pro pozemák a vůbec aby sport v Hradci byl v roce 2011 na výsluní.

Jan Skalička