Vydařená jarní premiéra

HRADEC KRÁLOVÉ -O uplynulém víkendu odstartovala jarní část mistrovských soutěží v pozemním hokeji. Muži i ženy Slavie Hradec Králové potvrdili úlohu favorita.

5.4.2007

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Bělka

Svěřenci trenéra Jiřího Bárty se výhrou 3:1 na hřišti Mnichovic posunuli na druhé místo v extralize za pražskou Slavii. Hradecká děvčata jasně přehrála Litice, když k vysokému vítězství 5:0 hodně pomohly i hostující hráčky ze Slovenska.

Extraliga mužů

Mnichovice – Slavia Hradec Králové 1:3 (1:0). Branky: Toms, M. Suchý, Bendák. Slavia: Zdeněk – Machút, J. Melzer, Pařízek, Bortlík, M. Suchý, T. Melzer, Ellinger, Švenka, Pilný, Toms, Bendák, Vojtěšek, Blažíček. Úvod zápasu patřil překvapivě domácím, kteří těžili z nepřesné hry hradeckých pozemkářů. V 16. min. se také ujali vedení, když po rychlé kombinaci odvracel nebezpečí na brankové čáře J. Melzer jen za cenu penalty, kterou s jistotou proměnil O. Turek – 1:0. Právě bratři Turkové dělali slávistům velké problémy a ve 24. min. fauloval v obranném kruhu Toms a rozhodčí nařídil druhou penaltu. Tentokrát ji zahrával F. Turek, ale gólman Zdeněk skvělým zákrokem šanci zneškodnil.

To byl zřejmě klíčový moment celého zápasu. Hradečtí zpřesnili hru, ale do přestávky se jim vyrovnat nepodařilo. Největší příležitost promarnil Vojtěšek, který z těžké pozice minul domácí branku. Po přestávce svěřenci trenéra Jiřího Bárty převzali iniciativu a až do konce zápasu byli jasně lepší. V 54. min. zahrávali trestný roh a po nacvičeném signálu, kdy míček putoval po ose J. Melzer – Pařízek – Machút, vyrovnal Toms na 1:1. Další šance poté neproměnili T. Melzer, Bendák a M. Suchý, ale v 64. min. se skóre opět měnilo. Další pohlednou kombinační akci úspěšně zakončil M. Suchý, který se dostal až před domácího brankáře, kterého si šikovně položil a skóroval do prázdné branky – 1:2. Tři minuty před koncem po pasu Bortlíka přes celé hřiště si míček zpracoval Pilný, posunul jej na Bendáka, který nezaváhal – 1:3.

Jiří Bárta, trenér Slavie Hradec: „Na obou mužstvech bylo vidět, že jde o jarní premiéru. V první půli jsme podali žalostný výkon, od hráčů jsem očekával více bojovnosti a nasazení. Po změně stran jsme zlepšili pohyb, což dělalo domácím potíže. Jsem rád, že všechny branky padly po pěkných kombinačních akcích a že nešlo o náhodu. Nejlepším hráčem byl určitě Machút, ve druhé půli byli vidět i Bortlík, Pilný a M. Suchý. V neděli hostíme na Všesportovním stadionu od 13 hodin Rakovník a doufám, že předvedeme pohlednější hokej.“

I. liga žen

Slavia Hradec Králové – Litice 5:0 (2:0). Branky: Walterová 2 Gočalová 2, Piláriková. Slavia Hradec: Šmídová – Fiedlerová, Schrammová, Šimková, Smitková – B. Kerecsenyová, Piláriková, Walterová, Venclová – Chebenová, Gočalová. Střídaly: Krausová, Žemličková, P. Kerecsenyová, Bártová. Již ve 3. min. otevřela skóre Walterová, které ideálně přihrála Piláriková – 1:0. Slávistky poté promarnily několik dobrých příležitostí, a tak se na druhý gól čekalo až do 20. min., kdy přihrávku Schrammové zúročila opět Walterová – 2:0. Po přestávce šel výkon domácích hráček ještě nahoru a po krásných kombinačních akcích se zrodily další branky. Ve 40. min. po přihrávce Walterové se prosadila Piláriková a poté dvakrát skórovala Gočalová, které asistovaly Piláriková a Walterová.

Martina Poláková, trenérka Slavie: „Jsem ráda, že se nám zápas celkem vydařil, i když prvních dvacet minut bylo hodně neurovnaných. Ve druhém dějství však holky zvýšily obrátky a přišly další góly. Slovenské hráčky určitě pomohly, i když se s týmem sehrávají. V obraně zahrála velmi dobře B. Kerscenyová, své si odvedla Fiedlerová, ve středu pole byla hodně vidět Walterová, která hýřila pohybem, nasazením a konečně se prosadila i střelecky. Výborně jí sekundovaly Piláriková s Venclovou. Soupeř si v průběhu zápasu vypracoval tři příležitosti, které obrana v čele s pozornou brankařkou Šmídovou vyřešila.“

V národním týmu

V tomto týdnu se reprezentační družstvo juniorek do 18 let zúčastní velkého mezinárodního turnaje v nizozemském Haagu. Trenérka českého týmu Martina Poláková nominovala do výběru ze „své“ Slavie Martinu Venclovou.