Výborná práce s mládeží přináší své ovoce, vždyť v reprezentačním družstvu žen jsou hradecké hráčky Šmídová a Švenková, v mužích Toms, v juniorských výběrech Venclová a Blažíček. RADKA BENDÁKOVÁ je v jednom kole. Kromě již zmíněné funkce v hradecké Slavii je místopředsedkyní Českého svazu pozemního hokeje, má zaměstnání a rodinu. Vše musí skloubit, i když jak sama říká, není to jednoduché. Přesto si našla chvilku času a pozvání k následujícímu rozhovoru ochotně přijala.


Jako prezidentka Slavie Hradec můžete být s uplynulou sezonou spokojena…
Byla jedna z nejúspěšnějších po mnoha letech. Ve všech kategoriích jsme dosáhli velkých úspěchů. Mezi ty největší určitě řadím zisk dvou bronzových medailí mužů v extralize, a to jak v hale, tak i venku. Na druhou stranu chci zdůraznit, že se nám podařilo pozemní hokej v Hradci Králové dostat do povědomí veřejnosti, ale i magistrátu města. To je velké plus.
Muži jako nováček dosáhli v extralize na bronz. To jste asi nečekala, že?
To v žádném případě. Přitom nechybělo mnoho a mohlo to dopadnout ještě lépe. Kde vidím hlavní příčiny úspěchu? Funguje zde výborná parta, ale do týmu se podařilo začlenit i juniory. A jak se říká: všichni táhli za jeden provaz. Pozitivní je určitě i to, že zde máme béčko hrající druhou ligu. Takže trenér Bárta měl kam sáhnout. Když to řeknu zjednodušeně – starší hráči mají zkušenosti, mladí zase motivaci to někam dotáhnout. Tým byl prostě velmi dobře poskládán a já jsem přesvědčena, že podobně dobrých výsledků budeme dosahovat i v příští sezoně.
Naopak děvčatům se postup mezi elitu venku nepovedl.
Jako žena mám k děvčatům trochu jiný vztah, a i když jim letos postup nevyšel (pozn. aut.: rozhodlo až poslední kolo baráže), tak věřím, že se to povede v nastávající sezoně. Již se nebude hrát baráž, vítěz postoupí přímo. Trenérka Martina Poláková pracuje vesměs s mladými děvčaty, jež mají velkou perspektivu. To, že se nepodařilo postoupit již letos, bylo také absencí štěstí v rozhodujících momentech. Takový je ale hokejový život.
V reprezentačních výběrech má Hradec své zastoupení. V nejbližší době čeká reprezentační výběry mužů a žen evropský šampionát, ze kterého je možný případný start na olympiádě v Pekingu.

Jak vidíte naše šance?
Mám velkou radost, že v reprezentaci má Hradec zastoupení, což jen potvrzuje, že to tady neděláme špatně. V ženském výběru jsou nyní brankářka Štěpánka Šmídová a obránkyně Barbora Švenková. Pokud se nic nepřihodí a potvrdí v závěrečné fázi přípravy svoji výkonnost, pak by obě měly jet na šampionát do Litvy. Jestli ještě nedojde ke změně, kterou by případně provedla mezinárodní federace pozemního hokeje, na olympiádu by se měla kvalifikovat první čtyři mužstva. Strašně bych si přála, aby to holkám vyšlo, i když to budou mít hrozně těžké. Větší šance bych osobně dávala mužské reprezentaci. Tam ale s největší pravděpodobností hradecká Slavia mít zastoupení nebude. V širším výběru byl sice Martin Toms, ale trenéři budou hlavně preferovat hráče, kteří působí v zahraničních soutěžích.
Nedávno proběhl v Praze evropský šampionát juniorek do osmnácti let, kterého jste se jako místopředsedkyně svazu rovněž zúčastnila…
Je to pravda. Podílela jsem se na organizaci šampionátu a musím říct, že se vydařil. Prožívala jsem to všechno trochu jinak, vždyť Hradec měl na téhle akci trojnásobné zastoupení. Tým vedla z trenérské lavičky Martina Poláková a na její adresu musím říct, že odvedla skvělou práci. Vždyť čtvrté místo je nejlepší umístění za posledních deset let. Vedoucím týmu byl můj syn David a v poli odvedla kvalitní výkony Martina Venclová. Na některých zápasech působili v roli podavačů chlapci a děvčata z hradecké Slavie. Byl to pro ně ohromný zážitek. Na vlastní oči mohli vidět kvalitní mezinárodní zápasy, které se hrály před početnou diváckou kulisou.
Je naděje, že by se podobná akce mohla uskutečnit i v Hradci Králové?
Ta šance je veliká. Už v letošním roce, kdy muži Slavie byli blízko tomu, aby startovali v evropských pohárech, tak jsem se jednu chvíli děsila, že mezinárodní zápasy bychom s největší pravděpodobností nemohli hrát v domácím prostředí. Řeknu vám otevřeně, že náš oddíl je neustále vystavován kritice, že umělá tráva na Všesportovním stadionu je pro fotbal a ne pro pozemní hokej. Bylo by mi hrozně líto, kdybychom podobné mezinárodní akce (a já doufám, že si Hradec pohárové zápasy opravdu co nejdříve zahraje) museli přesouvat do Prahy na Slavii. To bych prostě nechtěla zažít. Strašně si přeji, aby do tak krásného města, jakým Hradec Králové bezesporu je, jezdily i ostatní státy. Aby viděly, že v Česku není jen Praha, ale že je tu „salon republiky“ a sportovní vyžití je na úrovni. Pokud zde budou skutečně odpovídající podmínky, mohu již teď zaručit, že by mistrovství Evropy v kategorii chlapců i děvčat bylo ve městě pod Bílou věží. A diváci by určitě přišli v hojném počtu.
V českém svazu pozemního hokeje máte na starosti marketingovou část, což asi není jednoduché…
Tak to v žádném případě. V dnešní době je všechno hrozně složité. Já ale nejdříve budu mluvit za hradeckou Slavii. Ta je mojí srdeční záležitostí. Magistrát města se v zájmu udržení sportovní činnosti určitým způsobem finančně podílí na chodu pozemního hokeje. Pomáhají i malí sponzoři. Všem bych chtěla touto cestou poděkovat. Bez financí by třeba muži nemohli absolvovat turnaj v Bratislavě, těžko bychom zde mohli mít hostujícího hráče a hráčky ze Slovenska atd. Mezinárodní konfrontace je potřebná, což dokazují výsledky. Pokud jde o mezinárodní styk, tak naše reprezentační výběry startovaly na různých akcích, kde se jim poměrně dařilo. Řeknu otevřeně, že finance se shánějí velice těžko, i když několik sponzorů se přeci jen našlo. V současné době probíhají jednání se sázkovou kanceláří Chance a. s., ale dokud nemáte peníze na účtu, tak nemůžete říct, že máte hlavního sponzora…
Začátkem září odstartuje nová sezona. Jaké jsou cíle Slavie?
Moc bych si přála, aby se nám dařilo. Věřím, že ženy vybojují postup do extraligy a muži budou hrát opět o medailové umístění. Jako prezidentka klubu bych se chtěla dožít toho, aby Slavia Hradec vybojovala titul v extralize a hrála v evropských pohárech. Myslím, že to není nereálné. Pokud jde o případné posílení kádrů na příští sezonu, tak vše je v kompetenci trenérů Bárty a Polákové. Přála bych si, aby u nás hráči a hráčky ze Slovenska hostovali. Bude záležet i na tom, kam se dostanou na školu. Zodpovědně můžu říct, že v minulé sezoně byli u nás spokojeni.
A na závěr?
Mé přání je, aby reprezentační výběry mužů a žen se probojovaly na olympiádu do Pekingu. Jak mi řekl šéfredaktor sportu Otakar Černý, Česká televize bude z Číny vysílat zápasy pozemního hokeje a bylo by super, kdybychom tam byli. Navíc pozemní hokej slaví příští rok 100 let svého trvání, což je u tohoto amatérského sportu obdivuhodné. Pokud jde o Hradec, tak věřím, že zde vyroste hřiště s umělým povrchem speciálně pro pozemní hokej, aby tu byly již zmíněné mezinárodní zápasy. Byla by to zároveň i dobrá reprezentace města.

Jan Skalička