Jednoznačným cílem hradeckých děvčat je po dvou letech návrat do extraligy. V těchto dnech však panuje v Orlické Kotlině ponurá nálada. Hradeckou Slavii totiž navždy opustila její prezidentka a místopředsedkyně ČSPH Radana Bendáková.
„Je to pro nás strašná rána. Radka pracovala v klubu přes deset let a odvedla zde obrovský kus práce. Jedině díky ní je v současné době pozemní hokej v Hradci Králové tam, kde je,“ řekla se smutkem v hlase trenérka slávistek Martina Poláková.

„Všem nám bude moc chybět a už kvůli ní musíme udělat maximum pro postup do extraligy,“ dodala. Poslední rozloučení s Radanou Bendákovou se koná dnes v 11.30 v obřadní síni v Hradci Králové – Kuklenách.

Chyběl jediný bod

Halová sezona se hráčkám Slavie vcelku vydařila, neboť splnily základní cíl, kterým byla záchrana extraligy.
„I když jsme do soutěže vstoupily jako nováček, mým přáním bylo probojovat se mezi čtyři nejlepší celky a zahrát si o medaile. K vysněnému cíli nám chyběl jediný bod. Klíčový byl především duel s Rakovníkem, který skončil 4:4, ale v závěru nám rozhodčí neuznal regulérní gól. Velkým přínosem rovněž bylo hostování hráček ze Slovenska a z Hostivaře. Tím se zvýšila konkurence v kádru a z celkového pohledu musím říci, že jsme ani v jediném zápase vyloženě nepropadly. Doufám, že příští sezona dopadne ještě lépe a podaří se nám pro Hradec vybojovat nějakou medaili,“ konstatovala trenérka.

Po šesti podzimních kolech mají slávistky na svém kontě plný počet 18 bodů při impozantním skóre 40:2 a postup mezi elitu by jim neměl uniknout. Udrží neporazitelnost? Vždyť na rezervu Bohemians, která je druhá, mají pětibodový náskok.
„Rozhodnuto podle mne zdaleka není. Nejprve nás čekají ještě čtyři zápasy základní části (Bohemians B, Slavia Praha B, Mnichovice a Kadaň, pozn. red.) a stát se může cokoliv. V Kadani se navíc bude hrát na přírodní trávě, což bude pro holky nezvyklé, a jsem zvědavá, jak se s tím poperou. Následovat bude nadstavba a v ní první tři celky první ligy budou hrát dvoukolově každý s každým. Vítěz postoupí do extraligy.“

Do jarních bojů již nezasáhnou Fiedlerová s Walterovou, které ukončily aktivní činnost.
„Budeme si muset pomoci z vlastních zdrojů. Kdyby to vyloženě hořelo, povolala bych hostující hráčky ze Slovenska. Ale to opravdu v krajním případě,“ přiblížila stav kádru Poláková. Čecháková nejlepší Reprezentační družstvo juniorek (výběr České republiky hráček do 16 let, pozn. red.) se v minulých dnech zúčastnilo silně obsazeného turnaje v Nizozemsku a dvojnásobné zastoupení na něm měla i hradecká Slavia.

Český dres oblékly Pavlína Oppová a Barbora Čecháková, přičemž druhá jmenovaná byla vyhlášena nejlepší brankářkou turnaje. Český tým obsadil celkově sedmé místo ze čtrnácti účastníků. V širší nominaci hráček do 21 let figurují dvě hokejbalistky Hradce, a to Martina Venclová a Zuzana Smitková. Tento výběr se pod vedením Martiny Polákové představí v červnu na Alpském poháru.