Po zimní přestávce se tuto neděli rozběhne jarní část extraligy mužů v pozemním hokeji. Hráči Slavie Hradec Králové zajíždějí k těžkému zápasu do Bolevce, kde by je případný tříbodový zisk hodně posunul k postupu do play off. Po devíti kolech obsazují svěřenci trenéra Jiřího Bárty čtvrtou příčku a na svém kontě mají 16 bodů.

Do jarních bitev povede slávisty v roli kapitána MAREK MACHÚT, jenž věří, že Slavia si znovu zahraje o medaile. V uplynulých dvou sezonách mužstvo obsadilo vždy třetí příčku.

Bez výrazných posil

Do jarních bojů půjde mužstvo podle Machúta oslabeno. „Chybět nám budou Moško s Jelačičem. Prvně jmenovaný má potíže s třísly, mimo hru bude nejméně šest týdnů. Jelačič si plní studijní povinnosti v Bratislavě, dojíždění do Hradce je pro něj nyní časově hodně náročné. Jediným hráčem z Bratislavy, který za nás bude moci hrát, je Chodas, ale v neděli v Bolevci s největší pravděpodobností k dispozici nebude.“

Vzápětí hradecký kapitán pokračoval o dalších změnách. „Jednáme s Filipem Vránou z Techniky Brno, jenž hostuje v Bratislavě, neboť pozemní hokej na venkovní ploše se v Brně nehraje. Jihomoravané účinkují pouze v hale. Myslím, že sešívaný dres by mohl obléknout příští týden, kdy snad budou vyřešeny administrativní záležitosti. Příležitost proto zřejmě dostanou nadějní dorostenci Rak, Hynčík a Bárta.“

Zápasy na Slovensku

Po skončení extraligové halové sezony si svěřenci trenéra Jiřího Bárty odpočinuli a odreagovali se populárním „fotbálkem“. Ale poté už vše probíhalo podle plánu. „Po dvou týdnech přišla ke slovu hlavně fyzička. Dvakrát týdně se běhalo a jednou týdně jsme využívali halu Slavie v Orlické Kotlině. V březnu jsme se přesunuli na umělou trávu Všesportovního stadionu a koncem měsíce jsme zamířili do Bratislavy. Tam nás čekaly tři zápasy s reprezentační jedenadvacítkou Slovenska. Všechny byly vítězné, ale nešlo ani tak o výsledky, jako o vyzkoušení hráčů na různých postech. Šanci dostali kluci z béčka nebo z dorostu. Jestli byla příprava dobrá, to ukážou až samotné extraligové zápasy,“ poznamenal Machút.

Poprvé v reprezentaci

Hradecký kapitán si velikonočních svátků příliš neužil. Nečekaně totiž dostal pozvánku do reprezentace, a jak sám přiznává, byl to pro něj doslova šok. „Když mi zavolal reprezentační trenér Michal Toms, tak jsem si nejdřív myslel, že mě chce na post asistenta trenéra. Ale on mi jasně řekl, že má zájem, abych hrál. Řeknu vám, že v šestatřiceti letech mě něco podobného nenapadlo ani ve snu. Naposledy jsem reprezentační dres oblékl v jedenadvacítce, od té doby ne,“ přiznává Marek Machút.

„Samozřejmě že mě tahle nabídka potěšila. V Praze jsme sehráli tři zápasy s profesionálním týmem Dynamo Elektrostal (Moskevská oblast), který je zároveň mistrem Ruska. První utkání skončilo 5:5, poté jsme zvítězili 6:1 a 2:1. Každý hráč ze širší nominace odehrál dva zápasy, aby trenér věděl, co od koho může čekat. Na srazu jsme měli i tréninky, takže jsem toho měl plné zuby,“ řekl český reprezentant. Machút si zahrál v záloze i na postu stopera, kde jak sám přiznává, se cítí nejlépe. V létě absolvuje reprezentace Alpský pohár, a zkušený slávista doufá, že u této akce nebude chybět.

Činnost ve výboru

Pozemnímu hokeji se Marek Machút nevěnuje jen jako hráč a trenér, ale od loňského podzimu je také v roli funkcionáře. Pracuje je výkonném výboru Českého svazu pozemního hokeje. „Mám na starosti marketing a sponzoring. Jsem rád, že se mi této pocty dostalo, a že Hradec Králové má ve výboru zastoupení,“ říká kapitán Slavie.

„Moc bych si přál, aby v našem krajském městě vyrostl nový stadion pro pozemní hokej a mohly se zde konat reprezentační akce. Hradec by se ještě více zviditelnil a o pozemní hokej by byl větší zájem i mezi mládeží,“ uzavřel hradecký pozemkář Marek Machút.

JAN SKALIČKA