Dalšího významného úspěchu v klubové historii dosáhli pozemní hokejisté Slavie Hradec Králové. V právě skončené extraligové halové sezoně vybojovali stříbrné medaile. Spokojeností zářil i zkušený kouč JIŘÍ BÁRTA, jenž ochotně přijal pozvání k rozhovoru.


Po dvou bronzech z předchozích dvou sezon máte stříbro. To asi čekal málokdo, souhlasíte?

Zcela určitě. Náš oddíl podobný úspěch ve své historii dosud nezaznamenal. Je to výsledek dlouholeté koncepční práce v klubu, která se odehrává v amatérských podmínkách. Po tomto úspěchu věřím, že zájemců o pozemní hokej v Hradci Králové přibude a v budoucnu zde vyrostou další Machútové, Keprtové a Tomsové.

O vašem postupu do semifinále nebylo pochyb od prvního kola…

Přesně tak. Bylo jasné, že kromě nás se do semifinále probojují Rakovník, Bohemians a Slavia Praha. Kadaň a Technika Brno neměly odpovídající výkonnost. První čtyři celky si na nich naháněly skóre.

Do semifinále jste šli ze čtvrté příčky. Narazili jste na Rakovník, který vyhrál základní část…
S tímto soupeřem jsme v základní části sice dvakrát prohráli, ale já jsem věřil, že moji svěřenci jsou schopni proti tomuto celku v semifinále uspět. Byl to rozhodně lepší soupeř, než kdybychom narazili na Bohemians nebo pražskou Slavii. Jsem šťastný, že po perfektním výkonu se zrodilo naše vysoké vítězství 7:1.

O zlato jste si to rozdali s pražskou Slavií…

Pražané se na rozhodující zápasy play off posílili o dva špičkové hráče Vacka a Procházku, kteří dříve za Slavii hráli a nyní působí v zahraničí. Jejich přítomnost byla opravdu znát, celý tým hrál výborně.

Myslíte, že kdyby tito dva jmenovaní nehráli, dopadl by váš tým ještě lépe?

Těžko říci. V základní části jsme Slavii jednou porazili a jednou jsme s ní prohráli. I bez těchto dvou hráčů by Pražané byli favority. Naše šance na úspěch by však byla větší.

Čemu přisuzujete tak vysokou porážku?
Kromě již zmíněné zkušenosti soupeře někteří moji svěřenci nezvládli zápas hlavně po psychické stránce. Na jednu stranu se jim ani nedivím. Vždyť něco podobného zažili poprvé v kariéře. Když cítíte, že můžete mít zlato, pěkně to s vámi cloumá. Ve druhé půli jsme navíc hráli delší dobu bez brankáře se šesti hráči v poli. Proto se zrodil tak divoký výsledek 4:10.

Střelecky zářil Martin Toms…

Stal se nejlepším střelcem extraligy s devětadvaceti brankami. To samo o sobě hovoří o jeho střeleckých schopnostech. Na druhou stranu musím konstatovat, že na něj hrál vlastně celý mančaft. Martin byl vždy na správném místě. Tolik sólových nájezdů, co měl on, se jen tak nevidí.

Co ostatní hráči?
O konečném druhém místě rozhodla především zkušenost starších hráčů. Mám na mysli Keprtu, kapitána Machúta a Pařízka. Tihle kluci už mají něco za sebou, tým v podstatě táhli. Více jsem přece jen čekal od mladších hráčů, kteří by již ty starší měli postupně nahrazovat. Pokud jde o hostující hráče z Litic, určitě nezklamali, i když kvůli zranění neodehráli všechny zápasy. Třeba Čech nám ve finále moc chyběl, ale měl chřipku.

Co čeká hradecké mužstvo v následujících dnech?
Již začala příprava na jarní extraligové boje venku. Nyní se budeme věnovat hlavně fyzičce. Žijete z ní vlastně celý rok. Pokud máte natrénováno, v zápasech je to vidět. Závěrem bych chtěl poděkovat našim věrným fanouškům, kteří s námi do Prahy na finálové boje jeli a kluky hodně povzbudili. I oni mají zásluhu na obrovském úspěchu pozemního hokeje v Hradci Králové.

Jan Skalička