Je to určitě zklamání. Pro pozemní hokejisty Slavie Hradec Králové skončila extraligová halová sezona už po základní části. Svěřenci trenéra JIŘÍHO BÁRTY obsadili páté místo, a po bronzu a stříbru z předešlých dvou let zůstali tentokrát bez medaile. Pří následujícím povídání kouč „sešívaných“ žádné výmluvy nehledal, hovořil naprosto otevřeně.

Jak vám je pár dní po nevydařené sezoně?

To víte, že to není žádná sláva, když skončíte na pátém místě. Řada lidí si myslela, že znovu získáme placku, ale nestalo se. Sezona se nám vůbec nevydařila a konečné umístění odpovídá tomu, co jsme v jednotlivých zápasech předváděli na hřišti. Sportovně musím přiznat, že obsazení finálové čtyřky (Slavia Praha, Bohemians, Litice a Rakovník, pozn. aut.) je spravedlivé.

Do sezony jste šli prakticky se stejným kádrem, který v předchozím ročníku vybojoval stříbrné medaile…

S tím bych tak docela nesouhlasil. Loni za nás hostovali Čech a Koryťák z Litic, kteří k tomuto úspěchu výrazně napomohli. Litice letos znovu postoupily do extraligy, a vidíte, jak se jim dařilo. Zahrají si o medaile. Oba zmiňovaní hokejisté proto za nás už hrát nemohli.

Proč jste tedy nezískali jiné hráče?

Podívejte, kvalitního hráče vám žádný klub neuvolní. Osobně jsem měl zájem o jednoho hokejistu z Kadaně, ale jemu samotnému se na zápasy nechtělo dojíždět. Kdyby byli tři, tak by to možná dopadlo jinak. Někteří hokejisté, kteří byli osloveni, se na halu necítili a nebo v ní vůbec nehrají, což je případ hráčů Mnichovic. A mít tady takového, který je na stejné úrovni jako vlastní odchovanci, za každou cenu, to nemá smysl.

Vše se však nedá svádět, že za vás letos nehráli Koryťák s Čechem, co říkáte?

Jistě. Na nevydařené sezoně má podíl celé mužstvo, i já jako trenér. Na naší straně byla zkušenost, ale někteří hokejisté neměli optimální formu. Ne všechno fungovalo tak, jak mělo. Hokej v hale je mnohem náročnější. Více se běhá, k vidění je spousta osobních soubojů, prostě čtyřicet minut se maká na doraz. Hodně záleží na fyzické kondici.

Tu vaši hráči neměli?

Některým je už přes třicet, takže toho mnohdy měli plné zuby. Snaha a bojovnost u nich patrná byla, ale někteří mladí kluci soupeřů je prostě uběhali. Pomalu bude zapotřebí budovat nový tým pro extraligu v hale, ale nebude to jednoduché. Mladí kluci teprve získávají zkušenosti, rozdíl mezi dorosteneckou ligou a extraligou dospělých je značný.

V minulé sezoně střelecky zářil Martin Toms, ale tentokrát tomu tak nebylo. Proč?

Jeho góly nám strašně chyběly. Loni jich dal jedenatřicet, letos pouze deset. Martin však měl zdravotní problémy a jeho forma nebyla ideální. Na jeho omluvu však musím říci, že od spoluhráčů nedostával dopředu tolik míčků, takže se nemohl příliš prosadit. Soupeři si na něj dávali zvýšený pozor.

Co ještě vás ve skončeném ročníku trápilo?

Nedokázali jsme proměňovat trestné rohy, což bylo podle mého názoru klíčové. V opačném případě bychom se třeba bavili o tom, že zase budeme hrát o medaile. Proměňování střeleckých příležitostí bylo rovněž žalostné, vždyť jsme měli druhý nejhorší útok v soutěži. Prakticky ani v jednom dvojzápase jsme nehráli v optimální sestavě, chyběl nám kvalitní krajní bek. A ještě něco. Již několik let je v hale hradecké Slavie katastrofální palubovka. Míčky neustále odskakují, nemůžete si kloudně přihrát ani nacvičovat různé herní varianty. Když potom hrajete na palubovce, kde je povoleno hrát nejvyšší soutěž, je to hrozně znát. Moc bych si proto přál, aby se s tím v Hradci konečně začalo něco dělat. Máme dvě extraligy a nemůžeme pořádat ani jeden turnaj. Je škoda, že musíme jezdit třeba do Brna, Plzně nebo Českých Budějovic.

Kdo podle vás letos vyhraje halovou extraligu?

Bylo by pro mne velkým překvapením, kdyby to nebyla pražská Slavia, i když ani ta se nevyhnula určitým výkyvům.

Například hradecká děvčata si o medaile zahrají…

Hrozně jim přeji, aby získala placku. Zatím podávala velice kvalitní výkony. V klíčových kláních budou rozhodovat maličkosti, tak uvidíme, na čí stranu se přikloní i potřebné štěstí.

Co čeká v nejbližší době váš tým?

Máme dva měsíce na to, abychom se připravili na jarní odvety v extralize na venkovní ploše. Zatím nám patří čtvrtá příčka, naším cílem je postup do semifinále. Hodně nyní zapracujeme na fyzičce, koncem března bychom měli startovat na dvou turnajích.

JAN SKALIČKA