Děti či mládež jsou budoucnost národa. A stejná věta platí i pro sport, potažmo atletiku. Jak důležitá je péče o talentovanou mládež prokázala oponentní řízení atletického střediska při Pardubickém kraji, které za účasti šéftrenéra české reprezentace Tomáše Dvořáka uskutečnily na Městském atletickém stadionu v Pardubicích. Výsledky padesátky vybraných atletů od patnácti do dvaadvaceti let v roce 2010 jasně prokázaly, že i za poměrně skromných podmínek rostou v Pardubickém kraji významní sportovci, kteří reprezentují Českou republiku doma i v zahraničí.

„Jako vedoucí trenér Sportovního centra mládeže jsem musel předložit komisi výsledky všech zařazených atletů. A bylo se čím pochlubit,“ říká Pavel Studnička, specialista na vrhačské disciplíny.

Z jeho základny startovali v reprezentačním dresu kladiváři Blažek a Čapek, sprinterka Řehounková, diskaři Bartůněk a Touš, chodec Matysa, tyčkařka Kučerová, vícebojařka Vytlačilová, oštěpař Jílek, běžkyně Krejčí, skokanka Tamchynová a vrhačka Kroužková. Mladí sportovci přivezli z českých šampionátů celkem pětadvacet medailí a přes šedesát dalších finálových umístění.

„V našem kraji je osmnáct atletických oddílů, z nichž přibližně polovina má zařazeného alespoň jednoho mladého sportovce do tohoto centra,“ vysvětluje Studnička. Při pohledu do jeho „materiálů“ lze zjistit, že v loňském roce bylo do SCM zařazeno padesát atletů: Hvězdy SKP Pardubice – 22, AC Pardubice – 11, Ústí nad Orlicí – 5, Polička – 4, Litomyšl – 3, Chrudimi a Vysoké Mýto – 2, Choceň – 1.

„Naši členové byli rozděleni do skupin podle sportovní výkonnosti. V elitní skupině bylo šest borců z Hvězdy a po jednom z AC a Litomyšle. Skupinu A tvořilo pět závodníků z Hvězdy, dva z AC a jeden z Ústí. Zbytek byl v béčku a céčku. Zařazení do skupin také ovlivňovalo výši dotace na přípravu,“ informuje vedoucí centra mládeže.

Vrásky na čele mu nezpůsobila ani trenérská rada Českého atletického svazu, která pro rok 2011 výrazně zpřísnila podmínky pro zařazení.
„Z našich pětašedesáti návrhů, nakonec vybrala osmatřicet nejvýraznějších talentů a opět je zařadila je do jednotlivých skupin zabezpečení,“ uvádí Studnička.

V počtech nejlépe obstáli zástupci Hvězdy s osmnácti vybranými. AC Pardubice má sedm členů, Vysoké Mýto tři, Chrudim, Litomyšl, ŠAK Pardubice, A Ústí nad Orlici po dvou zástupcích a Polička i Choceň po jednom sportovci. Do elitní skupiny byli zařazení dálkařka Tamchynová (AC), sprinter Brýdl, běžkyně Krejčí a Mäki, oštěpař Jílek, vrhačka Kroužková a chodec Zajíc (vš. Hvězda), chodec Matysa (Ústí nad Orlicí). Do reprezentační rezervy skupiny A byli vybráni: sprinterky Řehounková, Valentová a běžci Mašín, Kratochvíl z AC Pardubice, kladiváři Blažek a Čapek z Hvězdy a diskař Bartůněk z Litomyšle.

„Tento výčet dokazuje, že má atletika v našem kraji velmi kvalitní zálohu. A to navzdory tomu, že sportovci odcházejí do pražských středisek za lepšími podmínkami,“ podotýká Studnička.

(yak)