,,Trošku mě to překvapilo. Přijetí bylo nádherné,“ neskrýval dojetí brokař Dukly Hradec Králové.

V Baku se někdejší juniorský mistr světa postaral ve třiadvaceti letech o pořádné překvapení, všem favoritům doslova vypálil rybník. V dramatickém finálovém rozstřelu navíc porazil olympijského vítěze z Ria Itala Gabriele Rossettiho!

,,Je to cenný skalp, to nepopírám. Ale nebyl čas dívat se napravo nebo nalevo. Ve finále každý střílí, jak nejlépe umí. Je to hodně i o štěstí. Soupeři zkrátka dělali více chyb, postupně odpadávali, to mi pomohlo,“ směje se.

Štěstí Slavíček také měl. Italovi v jednu chvíli nabídl chybnou ranou mečbol. Ten ho však nevyužil. ,,No, bylo to o fous,“ ulevil si. V základní části sestřelil 122 terčů ze 125 a byl druhý za Rusem Astrachovem. ,,Potvrdilo se, že tam bude panovat větrné počasí. Možná foukalo i víc, než jsme čekali. Ne každý se s tím dokázal porovnat.“

K triumfu mu pomohla i nová flinta od firmy Perazzi. Tu mu domluvil olympijský vítěz David Kostelecký. ,,S tímto modelem střílím od února. Sedlo si to rychle,“ libuje si.

Právě Kostelecký, který v Baku opanoval disciplínu trap, byl jedním z prvních gratulantů. ,,Radost byla veliká. Vždyť je to snad poprvé v historii, kdy Češi vyhráli na mistrovství Evropy obě brokařské disciplíny a ke všemu jsme oba z Dukly Hradec Králové.“

Titul šampiona starého kontinentu je pro Slavíčka pořádným impulzem do budoucna. ,,Je to skvělé, ale mám ještě větší sen. A tím je úspěch na olympijských hrách,“ netají své touhy talentovaný střelec.

A co jej čeká v nejbližších dnech? Už o tomto víkendu se představí na Velké ceně Armády České republiky v Hradci Králové na střelnici v Malšovicích, za měsíc pak vyrazí na mistrovství světa v Moskvě. ,,Unavený nejsem. Teď mi to jde. Doufám, že forma vydrží co nejdéle,“ přeje si.

Slavíček již deset let spolupracuje s oddílovým trenérem Petrem Luštickým. Ten kdysi prohlásil, že by jednou mohl být zdatným nástupcem skeetařských legend Jana Sychry či Leoše Hlaváčka. Dozrál tedy už? ,,Podle počínání v Baku by se zdálo, že ano. Bylo to jeho první velké finále v mužské kategorii. Kolena se mu nerozstřásla. Bylo až neskutečné, jak dobře si počínal. Nerad ale dělám u střílení předčasné závěry, je to zrádné. Atmosféra závodů ME či MS je specifická. Střelci jsou pod obrovským tlakem. Miloš ukázal, že na to má hlavu i techniku. Kéž by se mu dařilo dál,“ poznamenal Luštický.

Radost neskrýval ani šéftrenér Dukly Hradec Králové Radek Jančík. Mít v oddíle dva šampiony, je něco výjimečného. ,,Víme, jak velká konkurence ve střelbě je. Vyhrát může klidně dvacet lidí. Tohle se zapíše do historie. Moc si toho ceníme.“