V anketě Nejúspěšnější sportovec roku 2017 města Hradec Králové figurovala Zdeňka Machková mezi třemi vyhlášenými v kategorii Dobrovolní trenéři a cvičitelé.

„Samozřejmě mě to hrozně potěšilo, to je jasné. Na druhou stranu moc na vystupování na pódiu nejsem, tak jsem z toho byla hrozně vydřená. Jó poskakovat v tělocvičně, to je moje, ale z tohohle jsem byla trošku nesvá,“ říká s úsměvem členka královéhradecké Tělocvičné jednoty Pouchov, která je členem České obce sokolské a patří do Župy Orlické.

Na slavnostním galavečeru Machková obdržela cenu za cvičení všestrannosti předškolních dětí. Jak sama říká, podobné pocty se jí dostalo jen jednou. „Bylo to někdy za socialismu. Tehdy jsem byla ještě v hradeckém Dynamu. Od ČSTV jsem obdržela ocenění jako vzorný cvičitel,“ vzpomíná.

Zdeňka Machková.Jaké byly její začátky? „Do sedmnácti let jsem dělala gymnastiku. V osmnácti mě jedna náčelnice strčila do ruky praporce a tak jsem začala s cvičením. Musím přiznat, že ze začátku jsem se v tom trochu koupala, ale pak už to šlo. Nedávno to bylo padesát let, co mám cvičitelský průkaz,“ přiblížila pro Deník.

Jak už bylo uvedeno, Machková začínala cvičit v Dynamu Hradec Králové a nyní pokračuje v TJ Sokol Pouchov, kde je zároveň náčelnicí. V roce 1969 se stala cvičitelkou rodičů a dětí, potom cvičila předškolní žactvo, mladší žákyně a starší žákyně v návaznosti na to, jak rostla její dcerka. V letech 1990 – 2002 cvičila mladší žákyně a od roku 2002 až do letošního roku cvičí předškoláky.

Kromě dětí cvičí i ženské složky, například pilates, velké míče, kondiční či zdravotní cvičení pro seniorky. Pravidelně se zúčastňuje doškolování, aby podchytila nové trendy v tělesné výchově. Pořádá dětské karnevaly, mikulášské a vánoční besídky, zve rodiče a prarodiče na ukázkové cvičební hodiny, pro ženy organizuje výlety na kolech, bowling, tajné výlety, rekondiční pobyty v lázních.

„Působím ve všech oddílech všestrannosti – od rodičů s dětmi až po důchodky. Jsem do toho tak trochu prdlá. Zavedla jsem tu třeba cvičení s velkými míči či SM systém proti bolesti zad. Teď už se ale snažím za sebe vychovávat mladé holky. V tělocvičně jsem pětkrát v týdnu. Cvičím v pondělí, v úterý, ve středu a ve čtvrtek. V pátek sice necvičím, ale chodím tam stejně. Mým velkým přáním je, aby se u nás konečně postavila nová sokolovna. Mluví se o tom asi patnáct let, máme to už slíbené i od města, tak snad se brzy dočkáme,“ uzavírá Zdeňka Machková.