Na jejich sportovním vývoji má rovněž zásluhu Romana Ptáčková, úspěšná mládežnická trenérka hradeckého Sokola, která v uplynulém roce vedla tým žen v nejvyšší soutěži.

„Tři hráčky ze současné nominace na olympiádu prošly dorostem Hradce Králové. Z toho mám velkou radost. Je to skvělá vizitka pro klub," uvedla Ptáčková, jež delší čas vedla především Bartoňovou a Bartákovou.

Trutnovská stopa

Skvělou práci basketbalových klubů z východočeského regionu podtrhuje fakt, že další z nominovaných hráček – pardubická odchovankyně Petra Kulichová rozvíjela svůj talent v Trutnově, stejně tak Kateřina Zohnová. A jeden ligový ročník v Kaře odehrála i Burgrová.

„Ilona Burgrová, než se posléze opět vrátila do Hradce Králové, u nás působila jednu sezonu a odbyla si premiéru v české lize. Totéž platí o Petře Kulichové, která zde byla tři roky. Nejenže u nás absolvovala své první ligové zápasy, ale také si prvně zahrála evropské poháry, a to i dokonce v Eurolize. Třetí hráčkou do party je Kateřina Zohnová, u nás strávila tři sezony, loni působila ve francouzském Mondeville," podotýká Jan Braun, manažer Kary Trutnov.

Krkonošský klub reprezentuje i trenér Martin Petrovický, jenž působí na postu asistenta hlavního kouče národního týmu Lubora Blažka.

Z Hradce až do Londýna

Nejzajímavější a nejvíce inspirující je příběh Lenky Bartákové. Ještě před rokem o jednadvacetileté basketbalistce nikdo moc nevěděl, ale skvělé výkony v dresu Hradce Králové ji během jediné sezony vystřelily až na olympijské hry.

„V předloňském ročníku ŽBL nastupovala velmi málo. Prosazovat se začala až v uplynulé sezoně a hned se dostala takhle vysoko a pojede na olympiádu," říká na adresu rozehrávačky trenérka Ptáčková.

„Pro mě je překvapení, že se jí to podařilo takhle brzo. I ona sama počítala s tím, že teď jen nahlídne do širšího kádru reprezentace. Nicméně český tým měl problém se středními rozehrávačkami a Lenka se dostala do nominace. Musím říct, že právem. Viděla jsem přípravná utkání s Ruskem, v nichž zahrála velmi dobře," zdůrazňuje Romana Ptáčková.

Talentovanou basketbalistku, která od příští sezony bude hájit barvy VŠ Praha, zdobí hlavně fyzická kondice.

„Je to docela individualistka. Má svoji hlavu, ale ví, co chce. Má výborné předpoklady,  vhodný somatotyp těla, je spíše atletka, zdobí ji výborná vytrvalost. Z herního pohledu má díky tomu na čem stavět," podotýká Ptáčková.

Bartáková může být příkladem pro ostatní, ukázala, že na olympijské hry se lze dostat i z klubu, jako je Hradec.  „Může to být signál i pro další naše hráčky, že všechno je možné," souhlasí Romana Ptáčková.