Poslední ostrou prověrku absolvoval Petřikov koncem května. Na Super Světovém poháru v Rusku obsadil sedmé místo. Už do tohoto podniku vstupoval z plné přípravy na srpnový Peking.

Potom následovalo soustředění v Minsku, kde však hradecký borec chytl střevní chřipku, a tudíž trénoval pouze dva dny. Po návratu do vlasti vyrazil ladit formu do Španělska. Na Pyrenejském poloostrově se sjelo přes pět set judistů z celého světa složených převážně z olympioniků. „Byl to takový vrchol Páčovy přípravy. Šlo o poslední objemovou zátěž,“ poznamenal Pavel Petřikov starší, otec a trenér v jedné osobě.

Následně se dvaadvacetiletý judista přesunul zpět do České republiky, kde trénoval až do neděle. V pondělí odjel na týdenní soustředění do Litoměřic. „Příští týden se budeme připravovat v Maďarsku a závěrečný tréninkový blok bude v domácích podmínkách,“ dodal trenér Petřikov.

Přiblížil také, na co byla příprava zaměřena: „Do turnaje v Rusku šel Páča z plné zátěže. V té době trénoval v horách a měl velké objemy. Poté se to spíše zredukovalo na samotné judo, což byla zhruba střední zátěž. Nyní už trochu odlehčujeme, jdeme do rychlosti. Tréninky jsou kratší. Zkrátka ladíme formu tak, aby v den D byla co nejlepší.“

Důležitým faktorem výkonnosti Petřikova je také jeho zdravotní stav. „Zatím je super, musím to zaklepat,“ mne si ruce otec. O dobré formě Petříkova svědčí i fakt, že se mu v přípravě vyhýbají ta největší světová esa. „Je vidět, že si získal respekt soupeřů,“ říká kouč Petřikov starší.

Odlet 31. července

Na olympiádu do Pekingu odlétá dvaadvacetiletý závodník hradeckého PSK i jeho otec 31. července. „Páča se pere hned zkraje celého klání. Mělo by být ve váze dvaatřicet judistů. Šance jsou takové, že každý může prohrát i vyhrát s kýmkoliv. Samozřejmě bude trochu záležet na losu,“ přiblížil Pavel Petřikov starší.

Z hradeckých judistů neotálejí ani ostatní. Alena Eiglová vybojovala skvělé páté místo na mezinárodním podniku kategorie B v německém Braunschweigu. „Umístění je velice solidní, neboť pro řadu závodnic to byl poslední předolympijský test. Ála v Německu například porazila Nizozemku Verkerkovou, se kterou vždy poměrně snadno prohrála. Sice prakticky o nic nešlo, ale byla z ní cítit uvolněnost. Do turnaje šla bez nervů a podala velmi dobrý výkon. Dokázala, že se s ní příští rok bude muset určitě počítat,“ řekl kouč Petřikov starší.

V Braunschweigu se představili i další hradečtí judisté: ve váze do 73 kg Jaroslav Pokorný (Sokol) a v „jednaosmdesátce“ Tomáš Mužík a Josef Kopecký (oba PSK). Ani jeden z této trojice si však nepřipsal výraznější výsledek.