Už jen poslední krůček chybí basketbalistkám Hradce Králové a Trutnova k postupu do semifinále Bonver ŽBL. Oba týmy to mohou zpečetit ve středečních čtvrtých zápasech čtvrtfinále play off - hradecké „lvice" v pražském Edenu, trutnovská Kara na palubovce brněnského Valosunu.

Středa, 17.00: BLK Slavia Praha – Sokol ZVU Strojírny Hradec Králové (stav série: 1:2).

„Lvice" si o víkendu zajistily vedení v sérii 2:1, když doma uspěly v poměru 74:58.

„Konečně jsme trochu hrály to, co bychom chtěly. Sice jsme měly dobré vstupy do obou poločasů, jenže pak přijde pár ztrát a skóre je srovnané. Nikdy v sérii se nám nepodařilo vytvořit takový náskok, abychom soupeře položily a už mu nedovolily vrátit se do hry. Naštěstí jsme se z minulých utkání poučily a nenechaly jsme si náskok vzít," vrátila se rozehrávačka Kateřina Zavázalová k utkání č. 3.

Přesto se jedná zatím o velmi vyrovnanou sérii. „Slavia není vůbec snadný soupeř. Stále si říkáme, co musíme a co bychom měly, ale nedaří se nám hrát všechno tak, jak bychom chtěly. Přesto tam jsou pokroky, tak snad sérii už ve čtvrtém zápase v Praze ukončíme. Každý takovýto duel nám totiž bere spoustu sil, které by se pak mohly hodit do dalších bojů. Na druhou stranu nás to více zocelí, je to lepší, než kdybychom vyhrávaly snadněji třeba o dvacet bodů. Určitě to však nebude jednoduché utkání," předpovídá opora „strojařek".

Jedním z klíčových faktorů k úspěchu je ubránění americké pivotky Vaughnové, přes kterou jde většina akcí Pražanek. V prvním duelu dala 33 bodů, pak 6 a naposledy 23. „Není to jednoduché, protože je silová, vysoká a střílí za hlavou. Holkám pod košem to vůbec nezávidím, neboť se s ní musí prát. Zatím odoláváme statečně, snažíme se ji udržet na minimu," podotkla Zavázalová.

Středa, 17.30: Valosun KP Brno – BK Kara Trutnov (stav série: 1:2).

Také Kara šla do třetího zápasu za vyrovnaného stavu 1:1, také Kara doma přidala druhý úspěch a vypracovala si mečbol. Zbývá „maličkost", proměnit jej a slavit postup mezi nejlepší čtyři.

Každý, kdo někdy hrál sérii play off ale dobře ví, že nejtěžší je vždycky přidat to rozhodující jedno vítězství. A nejinak tomu bude v sérii mezi Trutnovem a brněnským Valosunem. „Ve třetím utkání jsme po první čtvrtině vedli 31:9. To bylo rozhodující. Výborně jsme bránili, hráli rychlé protiútoky, myslím, že v tuhle chvíli si Valosun s námi vůbec nevěděl rady. Ale pak na nás nasadil zónovou obranu, která nás opravdu zabrzdila. Pomalu jsme si posouvali míč, nechodili jsme na útočný doskok. Třetí čtvrtina z naší strany už byla zase dobrá a v té čtvrté jsme si to dohráli," popisoval třetí díl série trutnovský asistent trenéra Pavel Prokeš.

Aby se trutnovské hráčky dočkaly postupu již dnes, budou potřebovat soustředěný výkon po celých 40 minut. Valosun před týdnem ukázal, že v domácím prostředí je silný. Zvítězil tehdy 71:68. Dnes ale domácí hráčky půjdou proti vyřazení v soutěži. Psychická výhoda je na straně Kary.