Tenisový turnaj Rieter Open v Pardubicích se blíží do svého finále. Páteční program začíná v 11 hodin a nabídne obě semifinále dvouhry a finálový zápas čtyřhry.

Včerejší den se na kurtech LTC Pardubice protáhl z důvodu vydatného deště, po kterém následovala  nucená přestávka a úprava kurtů.

Jako první si postup mezi nejlepší čtyři zajistil Portugalec Frederico Ferreira Silva. Druhý nasazený hráč přehrál Uladzimira Ignatika z Běloruska ve třech setech. Zopakoval tak svůj předchozí souboj s Janem Hernychem, kterého zdolal až ve zkrácené hře třetí sady.

Dešťová pauza narušila další čtvrtfinále, v němž si nakonec své vedení ve třetím setu udržel Brazilec Orlando Luz a ukončil působení Chorvata Ante Paviče na turnaji.

„Je to Brazilcův velký úspěch, protože z kvalifikace teď prošel až do semifinále. Jedná se o dalšího z předních hráčů světového juniorského žebříčku a vycházející hvězdu brazilského tenisu. Má své rituály a na kurt vstupuje vždy maximálně soustředěný," uvedla na adresu semifinalisty Luze ředitelka turnaje Eva Nováková.

Jedno čtvrtfinále mělo i čistě české zastoupení. Kvůli dešti si něj počkali Jan Mertl se Zdeňkem Kolářem. Z postupu se radoval mladší Kolář, zástupce nastupující tenisové generace. Bývalého reprezentanta v Davis Cupu Mertla zdolal ve dvou setech. O další vstupenku do semifinále pak bojoval Petr Michnev, proti němuž nastoupil Peter Torebko z Německa.

Řada nasazených hráčů již byla za hry venku dříve. V prvním kole skončil obhájce loňského prvenství Andrej Smirnov, ve druhém se zase loučila nasazená jednička Marek Michalička.

„Již před turnajem startovní listina nasvědčovala tomu, že zápasy budou velmi vyrovnané. Zase tak velké překvapení to není," řekla Eva Nováková.

Ve čtyřhře se do semifinále probojovaly dva české páry. Vedle Hernycha s Kolářem postoupil i pardubický zástupce David Novák společně s Romanem Jebavým, kteří v turnaji startují na volnou kartu a hned v prvním kole vyřadili třetí nasazený pár.