Mistry České republiky pro rok 2009 v tenise se stali Jaroslav Pospíšil z Přerova a Zuzana Skočdopolová- Zálabská z LTC Pardubice. Rozhodly o tom páteční finálové zápasy 15. ročníku Rieter Pirell Cupu, který na tradičně vysoké úrovni uspořádala společnost RC Sport.

Pospíšil (TK Precolor Přerov- 1) – Zíb (TK Neridé-2) 6:3, 7:6 (2). Až do poloviny úvodního setu oba nejvýše nasazení potvrzovali svůj servis, až první zakolísal Zíb. Pospíšil však brejk nepotvrdil a sám svoje podání prohrál. Do sedla mu však další ztrátou servisu pomohl soupeř. Vyrovnaný boj, ve kterém Pospíšil lépe servíroval, jeho forhend byl přece jen ostřejší a přesnější, pokračoval i ve druhém setu.

V deváté hře se zápas zlomil v neprospěch přerovského tenisty – prohrával 4:5 a 0:40. Klinickou smrt však přežil a vyrovnal na 5:5. Několikrát předvedl svůj parádní kousek, když ve složité situaci místo obtížného obouručného bekhendu si raketu přehodil do levačky a zahrál neuvěřitelně přesný forhend!Zápas dospěl do tie-breaku, kde už Pospíšil kraloval a vyhrál 7:2.

Zápas trval 1:44 hod., průběh setů – I. (servírovat začal Pospíšil) 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3, 6:3 (44 minut), II. (Zíb) 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:5, 5:5, 5:6, 6:6, 7:6 (60 minut).

Pospíšil: „V utkání rozhodovaly maličkosti, v důležitých momentech jsem měl i tolik potřebné štěstíčko. Myslím, že to byl kvalitní zápas, já se v něm mohl spolehnout na dobrý první servis.“

Zíb: „Na závěr své hráčské kariéry jsem chtěl mistrovství vyhrát, ale to se nepodařilo. V klíčových chvílích finálového zápasu byl Jarda šťastnější, ale musím přiznat, že vyhrál zaslouženě.“

Skočdopolová (LTC Pardubice- 3) – Borecká (I. ČLTK Praha) 6:4, 6:3. Do utkání vstoupila daleko lépe Skočdopolová, které k vedení 5:1 pomohly dva ztracené servisy Borecké. Ta ještě úvodní sadu malinko zdramatizovala, podařilo se jí několik kraťasů, ale v nervózní koncovce pardubická tenistka neselhala a za 42 minut se ujala vedení 1:0. I ve druhé sadě se zdálo, že bude všemu brzy konec – Skočdopolová vedla 5:0, ale pak Borecká opět zvedla hlavu, vyhrála tři gamy za sebou a byla blízko obratu.

V osmé hře odvrátila dva mečboly, avšak v deváté nestačila reagovat na tři přesné servisy soupeřky, a byl konec.

Zápas trval 1:14 hod., průběh setů – I. (servírovat začala Skočdopolová) 2:0, 2:1, 5:1, 5:4, 6:4 (42 minut), II. (Skočdopolová) 5:0, 5:3, 6:3 (32 minut).

Skočdopolová: „Finále bylo hodně nervózní, obě umíme zahrát lepší tenis. V průběhu turnajového týdne jsem musela překonat virózu, a tak jsem spokojená i s tím, že se hrály jen dva sety.“.

Borecká: „I přes prohru jsem se svým výkonem na letošním šampionátu spokojená. Samotný postup do finále a skalpy dvou nasazených hráček jsou pro mě velkým úspěchem. Nervózní zápas rozhodlo to, že Zuzana dělala daleko méně chyb. Snažila jsem se v koncovkách zápas zdramatizovat a čekala jsem na menší koncentrovanost soupeřky. Ale nevyšlo to.“ (fr)