Čtyři dny, osm startů, šest medailí. Na nedávném mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě se znovu ukázal a rozšířil svou sbírku cenných kovů, kam patří i titul pro mistra světa. Z Makedonie si Ondřej Rolenc (TJ Synthesia Pardubice) přivezl šest medailí, když získal čtyři zlata (v singlu a deblu na dlouhém sjezdu, k tomu dvakrát v hlídkách) a dvakrát stříbro (ve sprintu hlídek). V deblu se Rolenc radoval společně s Danielem Suchánkem z Vysokého Mýta.

Ze Skopje odjížděla s dobrým pocitem celá česká výprava. „Trenér byl určitě spokojený. Máme nyní celkem mladý kolektiv a super partu," říká pětadvacetiletý kanoista po evropském klání.

Kam ve svém výčtu úspěchů zařadíte poslední šampionát?
Bude to zřejmě na stejné úrovni s rokem 2014, kdy jsem vyhrál na mistrovství světa ve Valtellině. Ten letošní šampionát by se dal označit za jeden z nejlepších, protože dvakrát jsem v individuální kategorii ještě nevyhrál.

Letos jste navíc získal ze čtyř možných medailí ve dlouhém sjezdu čtyřikrát zlato. Je to velká rarita?
Jednoznačně, protože musíte být nejlepší jak v individuálním závodě, tak v tom týmovém. K tomu potřebujete i dobré parťáky, kteří s vámi jedou, aby vše klaplo.

Hned v úvodní den mistrovství jste si dojel pro dvě zlaté medaile…
Jako první se jel singl, kdy ještě člověk pořádně nevěděl, do čeho jde. Někde v půlce jsem celkem začal tuhnout a říkal jsem si, že pojedu technicky, ale nakonec jsem to vygradoval do cíle a udržel. Po mě ještě startovali tři borci, u kterých jsem nevěděl, jak pojedou. Nakonec to dopadlo, byl jsem překvapený. Dva týdny před mistrovstvím jsem měl zdravotní potíže a vleklo se to se mnou vlastně až tam. Proto celkem nečekané.

A druhý závod?
Asi hodinu potom jsem jel s parťákem, který byl po mém zlatu taky v dobré náladě. Už jsem věděl, do čeho jdu a co může přijít, pokud přepálíme start. Voda byla celkem specifická, chtěli jsme jet hlavně dlouhé záběry. Nakonec to dopadlo, z prvního dne jsem měl dva zlata.

Dva nejcennější kovy jste získal i v závodech hlídek…
V hlídkách se jede ve tříčlenných týmech. Tři lodě jedou blízko sebe a každá vytváří vlnu, na které se dá svézt. Záleží, jak je tým šikovný a jak dokáže využít rychlý čas svého nejlepšího jezdce. I papírově slabší soupeř dokáže mnohdy vyhrát. Řekli jsme si nějakou taktiku, kterou jsme samozřejmě nedodrželi. Kluci bývají dost namotivovaní a já mám mnohdy problém, abych jim stačil. Do cíle jsem se celkem protrápil.

Kromě výsledků se hodně diskutovalo o kvalitě vody. Jak jste se vypořádali se znečištěnou řekou a vůbec s atmosférou kolem šampionátu?
Plavalo tam toho spoustu a kalné to bylo taky dost. Tam jste mohl potkat třeba starou vyhozenou televizi. Potom startujete a najednou vás přepluje rám od obrazu. Trenéři, kteří dělali mezičasy na mostě, nám zase vyprávěli své zážitky. Třeba když se někomu z místních zalíbil jejich fotoaparát. Naštěstí ho uhlídali. Ve městě je třeba pěkné náměstí, ale když jde člověk dál, tak za chvíli narazí na haldu odpadků. Když jsme zahlédli popelářský vůz, tak jsme se radovali, že i tam existuje (směje se).

Jak Makedonie zvládla organizaci po sportovní stránce?
Organizaci mistrovství jinak zvládli. Obávali jsme se takzvané balkánské čtvrthodinky, ale tady platilo to, co se řeklo. Starty byly včas, žádné zdržení závodů nenastalo. Pořádali takovou akci poprvé a myslím, že to zvládli na jedničku.

Přilákal šampionát i nějaké diváky?
Moc je to nezajímalo. Kolemjdoucí se třeba na minutu zastavili a pak šli zase dál. Na sprintu už to bylo lepší, protože se odehrával v takové turistické oblasti, kde je jezero. Nedá se to ovšem srovnávat třeba s Francií, kde je sjezd hodně populární.

Nelitujete někdy, že vaše disciplína není olympijským sportem?
To jde mimo nás, spíše se tomu jenom zasmějeme. Pobavíme se na závodech, není to tak vyhrocené. Když se podíváte na slalom, jaké někdy zažívají nervy na startu, pak na sebe podávají protesty… To nám za to ani nestojí, děláme to hlavně pro zábavu.

A jak vnímají soupeři vás osobně? Když přijedete na šampionát, mluví o vás jako o favoritovi?
Asi ano, ale neberu to tak. Jsme taková velká rodina, známe se s většinou závodníků už dlouho. Když někdo přijde, tak mu poradím. Nemám s tím problém, že bych něco tajil. Naposledy jsem třeba radil kamarádovi z Itálie, aby si posunul sedačku více dopředu. Člověk vždy rád uslyší radu od někoho, kdo už jezdí déle. Pak se i ostatní mohou posouvat.

Jaký vrchol vás ještě čeká v tomto roce?
Bude to především nominace na mistrovství světa, které se pojede v září ve Francii. K tomu nás čeká ještě mistrovství republiky a maratony. Sezona je celkem dlouhá, vrcholem je určitě světový šampionát.