Vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec města Hradec Králové za rok 2010 se kvapem blíží. Člen Výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy a zároveň předseda Okresní organizace ČSTV Hradec Králové JIŘÍ PAVLÍČEK (na snímku) se už na páteční galavečer moc těší. „Srdečně zvu všechny příznivce sportu z Královéhradecka. Přijďte do Filharmonie, rozhodně nebudete litovat,“ říká pětapadesátiletý muž, jenž nyní prochází s největší tělovýchovnou organizací těžkým obdobím.

Jste téměř tři čtvrtě roku členem Výkonného výboru ČSTV. Jak hodnotíte toto období?
Skutečně jsem netušil, že místo tvorby nových stanov a restrukturalizace celé organizace včetně jejich akciových společností budeme muset bojovat o holé přežití. Období to bylo velice hektické a člověk si musel značně změnit názor na osobnosti sportu a politické scény. Někteří mne příjemně překvapili, jiní totálně zklamali. Ale každopádně to bylo období poučné a věřím, že po této zkoušce ohněm se konečně dostaneme k smysluplné práci, vedoucí k zlepšení podmínek pro naše sportovce.

O největší tělovýchovné organizaci se v poslední době hodně hovoří. Proč jsme nyní svědky takového útoku na ni?

Řeknu to na rovinu. Jeden z ministrů vlády projevil v červnu přání na vstup jeho kamarádů z Penty do Sazky. My jsme jeho přání nevyslyšeli a od té doby jsme pod stálým tlakem a musíme čelit osočování o břichatých bafuňářích, kteří mají v šuplících fotky Himla. Osobně si myslím, že u některých politiků díky pobytu ve vysokých sférách dochází, stejně jako u horolezců, vlivem nedostatku kyslíku k neuvěřitelným činům a blábolům. Domnívám se, že by jim nezaškodilo sejít do základního tábora, navštívit některou normální tělovýchovnou jednotu či sportovní klub a nabrat okysličující informace o starostech a potřebách běžných sportovců.

Hodně rozebíraným tématem je zadlužená Sazka, jejímž majoritním vlastníkem je právě ČSTV. Je podle vás reálné ji zachránit, aby v budoucnu byla zase tokem peněz do českého sportu?
Domnívám se, že po restrukturalizaci je Sazka životaschopná a může být opět zdrojem peněz do českého sportu. Vedle toho doufám, že si někteří politici vzpomenou na svá vzletná slova na květnové konferenci Stát a sport a že splní alespoň část slibů o zvýšené podpoře sportu. Ta se nyní krčí na třetí příčce od konce v zemích Evropské unie.

Co říkáte snahám založit novou Asociaci sportovních svazů?
Hlavní iniciátor pan Kaderka velmi usiluje o naplnění přání svého velkého kamaráda, s nímž hraje třikrát v týdnu tenis a dělá mu poradce pro sport. Proto tato snaha o novou asociaci. Z mého pohledu by to byly sportovní Lipany. Když nás neporazí cizí, porazíme se sami. Věřím, že valná hromada ČSTV, která se uskuteční 16. dubna, bude schopna v klidu a bez zbytečných emocí zhodnotit tyto snahy a nedovolí vnitřní rozbití ČSTV.

Jak to vidíte do budoucna? Přežije Český svaz tělesné výchovy a s ním i Okresní organizace ČSTV Hradec?
V jedné chvíli jsem měl velké obavy o další fungování ČSTV a jeho regionálních sdružení, ale za současné situace už vidím světlo na konci tunelu. Jsem rád, že je stále několik slušných lidí hledajících východisko, které bude ve prospěch sportu, a ne několika jedinců.

Pojďme ke Sportovci roku. Letos proběhne galavečer již potřetí v novém provedení. Bude ještě lepší než předchozí dva ročníky?

Souhlasím. Pojďme raději k příjemnějším věcem. Viděl jsem zatím tři vyhlášení Sportovců roku, a to v Chrudimi, v Poličce a v Pardubicích. Myslím, že agentura ČOK opět připravila kvalitní galavečer a příznivci sportu se mohou těšit na důstojné vyhlášení a atraktivní program. Osobně jsem zvědav na nového moderátora Ondřeje Krátošku. Každopádně srdečně zvu všechny příznivce sportu z Královéhradecka na toto slavnostní vyhlášení. Přijďte v pátek do Filharmonie, určitě nebudete litovat.

Ohlédněme se za uplynulým rokem z hlediska hradeckého sportu. Jaký byl?

Z mého pohledu byl opět zdařilý. Ostatně důkazem toho je fakt, že komise pro výběr nejlepšího sportovce roku neměla vůbec lehkou úlohu z množství hodnotných výkonů vybrat deset nejlepších.

Které výkony či výsledky vám nejvíce utkvěly v paměti?

Pochopitelně to byl postup fotbalistů FC Hradec Králové do Gambrinus ligy a úvodní prvoligové vítězství nad mistrovskou Spartou. Mohu také říci, že pro mne letos bylo velkým zadostiučiním otevření venkovního koupaliště Flošna. Myslím, že tento krásný plavecký areál je chloubou města a konečně rozšířil možnost sportovního vyžití jeho občanů.

Co si přejete v roce 2011?
Moc přeji fotbalistům FC Hradec Králové udržení nejvyšší soutěže. Těším se, jak poroste nový areál na Bavlně a věřím, že konečně dojde k zahájení prací na výstavbě nového důstojného fotbalového stánku. Hradeckým sportovcům, od vrcholových po rekreační, přeji hodně krásných zážitků při sportování, hodně úspěchů a pevné zdraví. Za sebe slibuji, že udělám vše pro to, aby se podmínky pro jejich činnost stále zlepšovaly.

Galavečer proběhne již v pátek
Slavnostní galavečer, v rámci kterého dojde k vyhlášení ankety „Nejúspěšnější sportovec roku 2010 města Hradec Králové“, se uskuteční v pátek 11. února od 18 hodin v sále hradecké Filharmonie.

Během večera bude oceněno deset nejlepších jednotlivců, tři kolektivy, dva handicapovaní sportovci a jedna osobnost bude uvedena do Síně slávy. Zároveň bude vyhlášen i vítěz ankety čtenářů Hradeckého deníku.

Akci bude moderovat Ondřej Krátoška. V doprovodném programu vystoupí zpěvačky Martina Pártlová (známá z X-Factor) a Monika Agrebi, jež složila sportovcům roku hymnu. Artistické umění předvede formace Klára.

Vstupné je zdarma. Lístky jsou k dispozici v budově ČSTV Hradec (Habrmanova ul.) nebo si je můžete objednat na cstvhk@centrum.cz, tel. 495 523 631, 604 571 185. Záštitu převzal primátor města Zdeněk Fink.

PETR TOMEŠ