Kapitán místního extraligového celku ROMAN ONDRÁČEK totiž se svými spoluhráči z národního týmu před několika dny vybojoval stříbrnou medaili na světovém šampionátu v Německu. Kromě něho měly východní Čechy v národním týmu na MS ještě dalších pět zástupců: Svatopluka Kvaizara (kapitán národního týmu a nejlepší obránce turnaje), Václava Hodovníka a Pavla Kormundu z Letohradu a Michala Chmela a Petra Nováka z Hradce Králové.

„Na jednu stranu po předloňském mistrovství světa v Pittsburghu, kdy český tým skončil na pátém místě, musíme být spokojení. Na druhou stranu si myslím, že jsme měli blízko k tomu Kanadu porazit a mistrovství světa vyhrát. Bohužel se to nepovedlo, ale i tak si myslím, že je to pěkný výsledek,“ poznamenal Ondráček a dodal: „Mistrovství světa bylo dobře připravené po organizační stránce. I v týmu byla atmosféra výborná. Všichni kluci, kteří jeli, mezi sebou neměli jediný problém a všechno fungovalo tak, jak mělo. Až na to finále, kde se to sportovně nepovedlo.“

Jak byste shrnul příspěvek východočeské šestice na mistrovství?

Vždycky to může být lepší i horší. Na druhou stranu si myslím, že kdokoliv na mistrovství byl, tak odvedl to, co se od něho očekávalo. To samé platí o letohradské čtyřce i o dvojici z Hradce Králové.

Bylo semifinále se Slovenskem, kdy jste vyhráli nakonec 4:1, nejtěžším zápasem turnaje?

Vždycky je těžký první zápas, kterým se vstupuje do turnaje. To jsme sehráli s Kanadou a i když jsme prohráli, tak jsme stejně jako ve finále proti ní podali solidní výkon. Samozřejmě vždycky se úspěch nebo neúspěch na takovéto akci hodnotí podle toho, zda přejdete nebo nepřejdete přes čtvrtfinále. Narazili jsme na silný tým Indie, jenž předvedl skvělou hru, ovšem nakonec jsme ho přehráli a tím pádem jsme si, v uvozovkách, zaručili náš úspěch. Semifinále se Slovenskem bylo opravdu těžké. Myslím si, že i když jsme byli herně lepší, neměli jsme štěstí v proměňování šancí. Po dvou třetinách jsme prohrávali 1:0 a skóre otočili až v poslední části zápasu.

O vítězství v semifinále se podstatně zasloužili právě Východočeši…

Skóre zápasu otáčel Michal Chmel, kdy jsme se jeho zásluhou dostali z 0:1 do vedení na 2:1, a Pavel Kormunda vstřelil čtvrtý gól zápasu.

Ve slovenském mančaftu byli i hráči, s nimiž se potkáváte v průběhu extraligy. Připravovali jste se na ně speciálně?

Za Slovensko hráli dva nám známí hráči, kteří v české extralize nastupují za Sudoměřice. Jedním z nich byl brankář Lubor Komenda, který toho ale příliš neodchytal, a druhým byl Tibor Kosík. Neřešili jsme ale, zda jsou proti nám na hřišti hráči z české soutěže. Bojovali jsme proti dvaceti hráčům a bylo jedno, zda to jsou Slováci, Indové nebo Kanaďani, na jména jsme nekoukali.

Zařadil byste stříbrnou medaili z mistrovství světa mezi vaše největší úspěchy?

To lze těžko hodnotit, sportovně určitě. Mám z mistrovství světa již druhou stříbrnou medaili po Švýcarsku 2003, kde jsme také ve finále prohráli s Kanadou. Ale určitě se to dá zařadit mezi největší úspěchy. Samozřejmě, cení se každé vítězství, ať už v české extralize nebo na šampionátu. Mistrovství světa je specifické tím, že je jednou za dva roky a je to mezinárodní akce, kam člověk nejede za sebe nebo za Letohrad, ale jde reprezentovat Českou republiku.

Když se podíváme na výsledky Letohradu v české extralize, potřetí za sebou jste ztroskotali v play off na Sudoměřicích. Nejsou již vaší černou můrou?

Podle výsledků to tak zatím vypadá. Letohrad je tři roky v extralize a třikrát mu stop vystavily právě Sudoměřice. Za sebe ale můžu říct, že letos jsem si je v play off přál, protože jsem si říkal, že už je musíme porazit. Nepovedlo se nám to. Vždy jsme ztroskotali na sudoměřickém gólmanovi Luboru Komendovi, který je podle mého názoru nejlepším brankářem v české soutěži. Právě z toho důvodu nechápu, že ve slovenské reprezentaci plní roli dvojky nebo trojky.

Jak byste zhodnotil letošní čtvrté místo v extralize?

Před sezonou jsme měli více cílů, ať už to bylo vítězství v českém poháru nebo obhajoba v Europa Cupu, kde se nám to také nepovedlo. Pak přišla extraliga, kde jsme si mysleli, že po základní části budeme čtvrtí, nakonec jsme byli osmí a byli rádi, že jsme se do play off dostali. Ve čtvrtfinále jsme sice přešli přes první Ústí nad Labem, což je úspěch. Celkové čtvrté místo je ale pro mě zklamání. Čekal jsem, že bychom se mohli po loňské třetí příčce dostat ještě výš.

Pocházíte z Louky u Litvínova, podle čehož máte v týmu přezdívku Louka. Jak dlouho v Letohradě působíte?

Jsem tu tři sezony, které Letohrad odehrál v nejvyšší soutěži.

Nedělá vám problémy dojíždění, když se musíte dopravovat na tréninky, soustředění nebo zápasy?

V Letohradě to funguje po všech stránkách, a já tu jsem spokojený, protože jinak bych sem nejezdil. Na tu cestu si člověk vždycky zvykne. Dřív jsem dojížděl z Mladé Boleslavi, nyní jezdím z Prahy a za dvě a půl hodiny jsem tu.

Jaký máte prázdninový program?

Sezona byla dlouhá, končili jsme 15. června, takže budu rád, když si odpočinu, protože od srpna se do hokejbalu pustím zase nanovo. Doufám, že příští sezona v Letohradě bude mnohem úspěšnější.

Je vám třicet let, jak dlouho se ještě chcete hokejbalu naplno věnovat?

Nejsem Pavel Kormunda, kterému je osmatřicet a o němž říkáme, že je z jiné planety. Ale mým cílem je zlatá medaile z mistrovství světa. Další šampionát je za dva roky v Plzni, takže pokud bude sloužit zdraví a půjde všechno tak jak má, tak bych chtěl ještě hrát, a to tady v Letohradě. Nikde jinde se mi hrát nechce.

Co pro vás znamená reprezentace?

Je to snem každého. Každý totiž ví, v jaké zemi žije, takže je pro něj čest ten dres obléknout. Dřív jsem hrál hokej a v jednu dobu jsem mu nedal všechno. Tak jsem si řekl, že bych mohl úspěchu dosáhnout alespoň v hokejbalu, a to si myslím, že se mi povedlo.