Kdy vás napadlo, že byste mohli vybojovat medaili?

Po podzimní části jsme byli čtvrtí a bylo jasné, že se o některou z medailí budeme ucházet. Extraliga se totiž od ročníku 2006/07 hrála novým systémem. Na jaře nám nahrály i výsledky Presidentu, který prohrával, na druhou stranu jsme dokázali dvakrát doma porazit pražskou Slavii a dařilo se nám i s Bohemkou. Základ byl v úspěném podzimu a ve skvělé partě.

Přitom nechybělo mnoho a mohlo to dopadnout ještě lépe…

Vím, co máte na mysli. Kdybychom bývali skončili druzí, startovali jsme v Evropském poháru. To bychom ovšem museli porazit Litice, ale s nimi jsme v sezoně čtyřikrát prohráli. Neuměli jsme na ně zahrát.

Letošní ročník se hrál novým systémem. Byl to přínos?

Zcela určitě, což neříkám jen proto, že jsme získali bronz. Kromě poslední Hostivaře byla soutěž dost vyrovnaná. K vidění bylo více kvalitních zápasů, což bylo jen dobře. Tento model by měl zůstat zachován. Mám radost, že se nám podařilo dvakrát porazit mistra ČR – Slavii Praha, která měla velice kvalitní hráčský kádr, a já si najednou říkal, že nejsme tak špatní.

Na koho jste se mohl v uplynulé sezoně nejvíce spolehnout?

O historický úspěch hradeckého pozemního hokeje se zasloužil celý tým. Kdybych měl přece jen někoho jmenovat, tak by to byl především brankář Tomáš Keprta, který v řadě zápasů své spoluhráče výrazně podržel. Tím pádem si kluci začali více věřit a mohli si i více dovolit. Spolehlivě zahrála obrana, ve které hráli prim Machút, Pařízek a J. Melzer. V záloze vyčníval Ellinger, kterému je 18 let a pokud bude v takových kvalitních výkonech pokračovat, může to dotáhnout hodně daleko. Nesmím zapomenout ani na Martina Tomse, jenž se dokázal prosadit střelecky. Jednu dobu se sice trápil a dokonce hrál místo útoku v záloze, ale dá se říct, že splnil mé představy.

Výhodou určitě je, že zde funguje béčko hrající druhou ligu, takže v případě nutnosti je kam sáhnout…

S tím souhlasím. Hlavně mladí kluci se v této soutěži vyhrají. V extralize třeba tolik časového prostoru nedostanou a nemá cenu, aby jen seděli na lavičce.

A co posily ze Slovenska?

V uplynulé sezoně u nás z Bratislavy hostovali Jelačič, Melichar a Chodas. Jelačič s Melicharem přínosem určitě byli, oba jsou běhaví a hlavně chtěli týmu maximálně pomoci. Byl bych rád, kdyby za nás hráli i v nastávající sezoně, uvidíme, jak se dohodneme. Pokud jde o Chodase, ten se po podzimu již hokeji tolik nevěnoval a přestal k nám jezdit. Pokud jde o případné další posílení, tak řeknu rovnou, že to je hrozně složité. Nejlepší hráče z extraligy si každý chrání a nikdo vám je nedá. Když už ti nejlepší odejdou, tak jedině do zahraničí. Znovu říkám, Melichara s Jelačičem bych tu rád měl, už kvůli konkurenci.

Mužský reprezentační hokej má v poslední době dobrý zvuk…

Ano, ale jak na tom opravdu je, ukáže blížící se mistrovství Evropy v anglickém Manchesteru. Pokud uspějeme, pak bychom mohli startovat příští rok na olympiádě v Pekingu. V širší nominaci je z hradecké Slavie Martin Toms. Někomu se možná bude zdát, že je to málo, ale současný nároďák je především složen z hráčů, kteří působí v zahraničí (Německo, Anglie, Itálie). Z extraligy bude podle mne na šampionátu tak pět lidí.

V nové sezoně si na vás budou soupeři dávat větší pozor. Souhlasíte?

Nedá se donekonečna žít z toho, co bylo. Začíná se prostě od nuly, a to by si měli kluci uvědomit. Soutěž je strašně vyrovnaná, každý může porazit každého. Hodně bude třeba záležet, jak mužstvo přistoupí k letní přípravě, zda se nám budou vyhýbat zranění atd. V tuhle chvíli mě třeba mrzí, že jsou na marodce bratři Melzerové a pro úvod soutěže s nimi nebudu moci s největší pravděpodobností počítat.

Jste spokojen s podmínkami?  

Pozemní hokej je amatérský sport. My trénujeme dvakrát až třikrát týdně od sedmi hodin večer na umělé trávě Všesportovního stadionu, v zimě pak v hale. Kluci studují, mají zaměstnání a dříve bychom se prostě nesešli. Podmínky jsou vcelku slušné, jen bych si přál, aby byla v Hradci umělá tráva speciálně pro pozemní hokej. Kvalita hry by se ještě zvedla a diváci by mohli vidět i mezinárodní zápasy. V Malšovicích je umělka spíše pro fotbal, i když zaplaťpánbůh za ní. Míčky trochu skáčou, a tím pádem chybí třeba přesnější přihrávka nebo zakončení. Chtěl bych touto cestou poděkovat magistrátu města, předsedovi TJ Slavia Milanu Nejedlému i prezidentce našeho klubu Radce Bendákové za vytvořené podmínky. Bez toho by určitě nebyl pozemní hokej ve městě tam, kde v současnosti je.

Jak bude vypadat letní příprava?

Od 10. července budeme dvakrát týdně nabírat fyzičku. V srpnu se přesuneme na Všesportovní stadion, kde přijde ke slovu herní stránka. Koncem srpna budeme startovat na mezinárodním turnaji na Slovensku.