O pořadatelství se dělí společnost RC Sport a město Česká Třebová; ve středu bylo přihlášeno 115 šachistů z jedenácti zemí. Patronem českotřebovského turnaje je slovenský velmistr a 16. hráč světa Sergej Movsesjan.

Rekordní odměny

Celková finanční dotace je 135 tisíc Kč, což je o třináct tisíc korun víc než loni. Vítěz získá 27 000 Kč a broušený pohár, který mu věnuje českotřebovský starosta Jaroslav Zedník. Finanční odměny bude brát prvních pětadvacet hráčů, ale to není všechno. V rámci hlavního turnaje pořadatel rozdá celkem 45 finančních cen, o dalších jedenáct se bude hrát v přeboru Pardubického kraje.

„Naplnit rozpočet není jednoduché, ale jsem rád, že můžeme odměnit nejen nejlepší šachisty v celkovém pořadí, ale také nejlepší ženy, juniory, seniory a tělesně postižené hráče. Odměnu získají nejstarší a nejmladší účastník turnaje,“ potvrzuje manažer turnaje Vladimír Vaněk, který oceňuje kvalitní spolupráci s městem a sponzory. „Máme dlouhodobě korektní vztahy, co se dohodne, to platí.“

Pět velmistrů

Zájem hrát v České Třebové projevilo 115 šachistů a šachistek z jedenácti zemí: Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Česka, Chorvatska, Německa, Polska, Ruska, Slovenska, Srbska, Švédska a Ukrajiny. Mezi přihlášenými je pět velmistrů, sedm mezinárodních mistrů a celkem 27 titulovaných hráčů. Trojici nejvýše nasazených tvoří velmistr Robert Cvek (ELO 2532), velmistr Bartolomiej Heberla (2510) a mezinárodní mistr Jan Bernášek (2491).

Souboj generací

Mezi přihlášenými je i jedna z největších nadějí českého šachu, teprve čtrnáctiletý Vojtěch Plát z Prostějova, z žen figuruje nejvýše mezinárodní mistryně Jana Jacková (2358). Při turnaji může docházet k zajímavým generačním soubojům – utkat by se například mohli nejstarší účastník, devětašedesátiletý Oleg Bylino z Ukrajiny, a nejmladší, kterým je sedmiletý Matěj Půlpán ze Slatiňan.

Loňská místa na stupních vítězů si rozdělili velmistři týmu RC Sport Pardubice v pořadí: 1. Jan Votava, 2. Jiří Štoček, 3. Bartolomiej Heberla. Druhý ročník vyhrál velmistr Petr Hába a premiéru překvapivě Petr Červený. Rekordní účast měl loňský ročník, kdy startovalo 140 hráčů a hráček z osmi zemí.

Turnaj se bude hrát v prostorách Střední odborné školy a Středního odborného učiliště technických oborů na Skalce, spolupořadatelem je šachový oddíl TJ Jiskra Ústí nad Orlicí. Kromě devítikolového hlavního turnaje se uskuteční turnaje v rapidu (10. srpna.) a v bleskové hře (13. srpna). Slavnostní zahájení proběhne tento pátek ve 14.30 hodin.

Podrobnosti o turnaji na adrese: www.rcsport.cz.

Jaromír Fridrich