„Za tenhle dárek ta medaile rozhodně stála. Je to dar nad zlato," soukala ze sebe Eva Samková. Bylo na ní vidět dojetí a radost zároveň. „Poprvé v životě jsem u něčeho takhle brečela. Koně jsem si přála od malička a teď se mi to splnilo. Medaili jsem si nikdy nepřála, ale koně jo," povídala Samková.

Patnácti stům nadšených fanoušků během slavnostního odpoledne rozdala nespočet podpisů a do fotoaparátů vykouzlila několik typických grimas. Vrchlabský Dixieland zahrál jen pro ni speciální píseň. V ní mimo jiné zaznělo, že Eva Samková, vždycky zlatou má.

„Co bych poradila sportovcům? Hlavně, aby je to bavilo. To je můj základ úspěchu. Bez toho by to nešlo. A pokud to nebaví, musí člověk dělat něco jiného, čím bude prospěšný sobě a světu," prohlásila Samková.

„První, co mi blesklo hlavou, bylo obrovské štěstí pro Evu. Jsem rád, že následně se mluvilo o Vrchlabí jako o krásném a malebném městě v horách, což jistě potěšilo všechny naše občany," vzpomněl na chvíle zlatého opojení vrchlabský starosta Jan Sobotka.

Samková byla ve středu doslova zavalena dary, obdržela i snowboardové prkno s ručně malovanými obrázky připomínajícími olympiádu v Soči.

Zlaté medailistce ve středu dělali garde další slavní vrchlabští rodáci a členové české výpravy v Soči – biatlonista Michal Krčmář a běžkyně na lyžích Karolína Grohová. Rychlobruslařka Karolína Erbanová nakonec na oslavy nedorazila, na pódiu ji zastoupila maminka. I ostatní olympionici dostali dary – od lyží až po květiny.

Ve čtvrtek se slavnostní kulisy přesunou do Letohradu, kde je od 16 hodin na Václavském náměstí na programu přivítání biatlonisty Ondřeje  Moravce, trojnásobného olympijského medailisty.