Nová královna zimy dosud nikdy prestižní seriál nevyhrála. Až teď. Poprvé se pomazlila s trofejí, jež patří těm nejúspěšnějším závodníkům sezony. Má křišťálový glóbus. „Strašně jsem si ho přála," řekla.

K prvenství v disciplíně snowboardcross ale vedla dlouhá cesta. Olympijská vítězka ze Soči dokázala ze sedmi závodů hned pětkrát dojet na pódium.

Nicméně v jedné situaci selhala. Chybovala zrovna na mistrovství světa. „Svět se nezbořil," uvedla 23letá rodačka z Vrchlabí.

Ne, nepoložila se, že zase nezískala medaili.

Rychle si našla motivaci a odměnou je glóbus. „Jsem ráda, že jsme to dali. Prkna jela skvěle a všichni makali, jak to šlo nejlíp. Jsem velice vděčná za to, že můžu tohle dělat," líčila žena s knírkem u pusy. K triumfu jí stačilo druhé místo ve Veysonnaz ve Švýcarsku.

Co na tom, že českou reprezentantku porazila ve finále Charlotte Bankesová z Francie. To nebylo důležité: Samková potřebovala porazit hlavně Italku Michelu Moioliovou.

Povedlo se, což ji dojalo. Bezprostředně po vyhlášení přiznala, že byla naměkko: „A to já moc nebývám."

Matematika hovořila jasně: Samková měla před závěrečným závodem náskok 480 bodů. K triumfu stačilo vybojovat stupně vítězů.
Ve čtvrtfinále jela druhá za Francouzkou Julií Pereiraovou, ale pak ji předjela.

Semifinále mělo podobný průběh, Samková smazala drobnou ztrátu po startu a většinu trati prosvištěla v čele. „Byla jsem slabá na startech, ale pak jsem to dohnala. V zatáčce se dost padalo, ale já už mohla jet v klidu," popsala Samková svou strategii.

Ve finále se střetla v přímém souboji s Moioliovou. Ač vedla, v závěru udělala chybu. „V klopce jsem to prošméřila a jela ji celou vrchem," řekla.

Přesto si „vydupala" druhé místo a v cíli mohla slavit – zakřičela si radostía lehla si na sníh.

Nakonec v seriálu vyhrála o 680 bodů, což okomentovala takto: „Když se to povede, tak je těsné závodění skvělé. Hezké drama."

A určitě dojde i na pěkný večírek, třeba po boku Ester Ledecké, další letošní české majitelky křišťálové trofeje (z paralelních alpských disciplín). Snowboard patřil k úspěšným českým „doménám" zimy.

Koho pochválit? Jejich trenéry. Marek Jelínek, kouč Samkové, byl samozřejmě nadšený.

„Jsme na Evku hrdí. Je nejlepší snowboardistka světa. Podařilo se nám, o co jsme celý rok usilovali," řekl.

Češi nyní mají celkem šest vítězů a vítězek Světového poháru (co se týče mezinárodní federace FIS).

Jako první z českých snowboardistek v roce 2014 vyhrála Šárka Pančochová ve freestylových disciplínách. V minulosti triumfovali běžec Lukáš Bauer, skokan Jakub Janda a skikrosař Tomáš Kraus.