Zatímco hradecké „lvice“ se představí na ostravské palubovce, trutnovská Lokomotiva bude hrát před vlastním publikem s mladoboleslavskou Slovankou. Nutno poznamenat, že oba regionální celky vstupují do ročníku 2017/2018 s poněkud obměněnými kádry.

BK LOKOMOTIVA TRUTNOV

Náročný start čeká trutnovské basketbalistky. Ty by rády navázaly na úspěšnou loňskou sezonu, ve které si zahrály vyřazovací boje a jako bonus si ještě vybojovaly postup do Final Four domácí pohárové soutěže.

Před novým ročníkem ale kádr Lokomotivy prošel řadou změn. Předně skončily nejzkušenější opory Kateřina Hindráková s Milenou Prokešovou. Za studiem na vysokých školách odešly Kristýna Herinková a Michaela Potočková a domů se vrátily obě zámořské posily Nicole Boudreauová a Alison Boumanová.

I před letošní sezonou je tak zřejmé, že podkrkonošský oddíl bude hodně sázet na vlastní odchovankyně. Z těch zkušených bude odpovědnost ležet na nové kapitánce Andree Vackové a Kateřině Kozumplíkové. Zbytek českých hráček bude z řad juniorek a dorostenek a tak nikoho nepřekvapí, že klub tradičně sáhl i k zahraničním posilám.

Na post rozehrávaček do Trutnova přišly Michelle Brandaová s Shawnte Goffovou, krátce před startem nového ročníku klub východočeský dres posílila ještě americká pivotka Chelsea Snyderová.

„S ohledem na naši velice nízkou sestavu, a také při pohledu na soupisky konkurentů, jsme potřebovali opravdu vysokou hráčku, která nám výrazně pomůže na doskoku a v podkošovém prostoru. Po dlouhém hledání jsme se rozhodli pro Chelsea, u které věříme ve velký přínos pro náš tým,“ pochvaluje si poslední novou tvář ve svém kádru trenér Lokomotivy Petr Kapitulčin.

Soupiska – rozehrávačky: Michelle Brandaová (1991), Shawnte Goffová (1994), Kateřina Kozumplíková (1993), Zuzana Šimková (1999), Aneta Váchová (1998). Křídla: Kristýna Holubcová (2001), Tereza Králová (2001), Kristýna Lačná (2000), Anna Rylichová (1999), Andrea Vacková (1989), Dominika Vašáková (1999), Adéla Vymazalová (1999). Pivotky: Tereza Patočková (1999), Chelsea Snyderová (1990), Eliška Štěbetáková (1999).

Realizační tým – trenér: Petr Kapitulčin. Asistent: Michal Martišek. Předseda klubu: Vladimír Smilnický.

Změny v kádru – příchody: Michelle Brandaová (Portugalsko), Shawnte Goffová), Chelsea Snyderová (obě USA), Kristýna Holubcová, Tereza Králová (z dorostu). Odchody: Kateřina Hindráková (konec kariéry), Milena Prokešová (KP Brno), Kristýna Herinková, Michaela Potočková (obě vysokoškolská studia), Nicole Boudreauová (civilní zaměstnání), Alison Boumanová (Limoges, Francie).

Odchovankyně a tři cizinky. Boj o play off může začít  

7 MICHELLE BRANDAOVÁ (1991, 174 cm). Michelle by měla být naší první rozehrávačkou. Česká liga bude pro šestadvacetiletou Portugalku velkou výzvou, v takto kvalitní soutěži dosud nehrála. Věříme, že svou kvalitou, inteligencí, přehledem po hřišti a výbornou přihrávkou bude naší velkou oporou.

15 KRISTÝNA LAČNÁ (2000, 180 cm).
Kristýna bude prioritně nastupovat v extralize juniorek. Zda se objeví v utkání žen, bude záležet hlavně na jejím přístupu. Když byla zdravá a navíc ochotná tvrdě pracovat, patřila v dorostu k nejplatnějším. Při stoprocentním přístupu by mohla být i v kategorii dospělých.

22 ELIŠKA ŠTĚBETÁKOVÁ (1999, 184 cm). Eliška v loňském roce odehrála v ŽBL solidní minuty. Společně s Terezou Patočkovou bude krýt záda americké pivotce. Jak se ukázalo již loni, i tato role může přinést spoustu herních příležitostí. Čeká ji hodně práce na fyzičce, důrazu, jistotě v zakončení a obraně.

24 SHAWNTE GOFFOVÁ (1994, 173 cm).
Shawnte je výborně atleticky disponovaná a měla by nám přinést na perimetr kvalitní střelu i rychlý vnik. Její hlavní pozicí bude nižší křídlo, určitou část zápasů by měla hrát na pozici rozehrávačky. Předpokládáme, že bude jedním z bodových lídrů našeho mladého celku.

10 TEREZA PATOČKOVÁ (1999, 186 cm).
Tereza má velký potenciál, který však nenaplňuje kvůli častým zdravotním problémům. Když ale byla zdravá, byla příjemným překvapením a vybudovala si silnou pozici v týmu. Její přednosti jsou zejména na obranné polovině, zlepšit musí stabilitu a jistotu v zakončení.

11 ANDREA VACKOVÁ (1989, 180 cm).
Andrea má za sebou životní ročník, když po návratu domů využila velké minutáže a důvěru nám vrátila měrou vrchovatou. Bohužel sezonu dohrávala s těžkým zraněním a léto strávila operací. Od srpna poctivě dohání tréninkové manko. Věříme, že bude zase velkou oporou.

19 KRISTÝNA HOLUBCOVÁ (2001, 180 cm). Věkově patří teprve do kategorie kadetek. Dorostenecká extraliga tak bude u ní prioritní soutěží. Skvěle se jí povedl první reprezentační start – na ME šestnáctiletých byla nejlepší českou střelkyní. Prokázala tak oprávněnost zařazení na ligovou soupisku žen.

16 ANNA RYLICHOVÁ (1999, 174 cm).
Anča loni překvapila zřejmě celou ŽBL neohroženým vpádem do nejvyšší soutěže. Ze všech dorostenek se prosadila nejvíc a úspěšný rok potvrdila účastí na mistrovství Evropy. Její největší silou je tah na koš, zlepšit musí vyhodnocení herních situací a přehled na hřišti.

5 ANETA VÁCHOVÁ (1998, 162 cm).
Aneta je spolehlivou hráčkou s příkladným přístupem. Dokázala se vrátit po těžkém zranění a už v loňské sezoně odehrála cenné minuty. Hlavními přednostmi jsou rychlé nohy a dobrá střelba. Velkým hendikepem je subtilní postava – limituje její větší využití v lize.

21 KATEŘINA KOZUMPLÍKOVÁ (1993, 172 cm). Katka loni ukázala jak nepochopitelně přehlížená byla z hlediska působení v ŽBL. Chopila se příležitosti a předváděla výborné výkony. Ty jí vynesly na Univerziádu. Věřím, že se může prosadit ještě více. Vynikající střelkyně potřebuje zejména sebevědomí.

34 CHELSEA SNYDEROVÁ (1990, 198 cm). Chelsea je naší nejvyšší hráčkou a čekáme od ní velkou pomoc na doskoku a v podkošovém prostoru. S ohledem na její výšku není pochopitelně tak rychlá či obratná jako některé spoluhráčky. Čeká nás tak práce na pohybu, jistotě v zakončení či na obraně. 

17 DOMINIKA VAŠÁKOVÁ (1999, 186 cm). Domča měla loni sezonu jako na houpačce. Chvíli se dařilo, jindy se trápila. Závěrečný zápas ŽBL v Hradci Králové jí ale vyšel skvěle a my věříme, že podobných výkonů uvidíme co nejvíce. Její hlavní předností je s ohledem na její výšku rychlost a šikovnost.

13 TEREZA KRÁLOVÁ (2001, 181 cm)
Prioritou pro šestnáctiletou hráčku budou ligy kadetek a juniorek. V přípravě Tereza naznačila svůj velký potenciál, když na turnaji žen dokázala nasázet 16 bodů Hradci. Má velký talent, musí se ale ještě hodně zaměřit na práci v obraně a stabilitu svých výkonů.

1 ZUZANA ŠIMKOVÁ (1999, 165 cm).
Hráčka s výbornými rychlostními předpoklady. Limituje ji technika driblinku i střelby. Věřím v zisk potřebných zkušeností a tím i navýšení sebevědomí v zápasech i tréninku se zkušenějšími spoluhráčkami. Pokud se to podaří, mohla by Zuzka dostat větší prostor než loni.

14 ADÉLA VYMAZALOVÁ (1999, 179 cm).
Křídlo s velmi dobrou střelou, které musí o své minuty zabojovat. Adéla mívá výkyvy ve výkonnosti i přístupu. Pokud je plně soustředěná, tak už vloni prokázala, že na ŽBL má a může být i v ženské soutěži platnou hráčkou jak díky dobré střele, tak i přihrávce.

TJ SOKOL HRADEC KRÁLOVÉ

Obhájit stříbrné medaile? Kdo by nechtěl. Jenže „lvice“ moc dobře vědí, že to letos bude sakra těžké. Zájemců na medailové příčky je totiž více než dost. Navíc hradecký kádr během přestávky doznal poměrně výrazných změn, takže je velkou otázkou, jak si tým sedne.

Z loňského úspěšného kádru odešly Gabriela Andělová (KP Brno), Klára Rosenbaumová, Michala Hartigová (obě mateřská) a Lenka Pazderová. Tuto čtveřici by měly nahradit jiné hráčky, které do klubu přišly. Ve třech případech se přitom jedná o velký návrat (Kateřina Zavázalová, Kateřina Bartoňová a Renata Březinová). Pod košem snad zacelí mezeru i Lenka Šípová z Nymburka.

Soupiska – rozehrávačky: Kateřina Bartoňová (1990), Kateřina Zavázalová (1990), Michaela Matušková (1997), Kristýna Minarovičová (1991), Natalia Otkhmezuriová (2000). Křídla: Pamela-Therese Effangová (1993), Anna Hrušková (1995), Tereza Kuthanová (1987), Andrea Ovsíková (1989), Simona Růžková (1999), Adéla Grindlerová (1998). Pivotky: Josipa Buraová (1985), Martina Čepelková (1992), Isnelle Natabouová (1999), Lenka Šípová (1988), Renáta Březinová (1990).

Realizační tým – trenér: Romana Ptáčková. Asistent a prezident klubu: Miroslav Volejník. Lékař: Ivo Žvák. Masér: Miroslav Beránek.

Změny v kádru – příchody: Bartoňová, Březinová (obě zahraničí), Zavázalová, Šípová (obě Nymburk), Otkhmezuriová (Gruzie). Odchody: G. Andělová (KP Brno), Rosenbaumová, Hartigová (obě mateřská), Pazderová.