Po deseti letech se na naše území vrací mistrovství Evropy v akrobatickém létání, jehož pořádání získal Aeroklub České republiky. Dějištěm vrcholné akce bude v srpnu letiště ve Starém Městě u Moravské Třebové.

Program ME
Týden od 15. do 19. srpna
oficiální tréninky

Týden od 21. do 26. srpna
denně od 9.00 a od 14.00: závodní lety

Sobota 27. srpna
9.00 - 13.00: závodní lety
13.00 - 14.00: polední přestávka
14.00 - 15.30: air show
16.00: vyhlášení vítězů
a závěrečný  ceremoniál
19.00: autogramiáda, akce pro veřejnost i piloty

Za účasti špičky

Jedná se o každoroční vrchol evropské letecké sezony, kterého se pravidelně účastní přes pět desítek pilotů. V loňském roce se šampionát konal ve Francii, kde je letecká akrobacie na vrcholu popularity a slavnostního zahájení se zúčastnilo přes sto tisíc lidí.

Česká republika se v letecké akrobacii dlouhodobě řadí mezi absolutní světovou špičku, i to je důvod proč zdejší Aeroklub získal privilegium pořádat jubilejní dvacáté mistrovství Evropy. „Jde nejenom o poctu české reprezentaci, která pravidelně sbírá úspěchy na světové scéně, ale stejně tak i o ocenění špičkových českých rozhodčích, funkcionářů a kvality leteckých soutěží v Čechách i na Moravě," uvedl prezident Aeroklubu ČR Vladimír Machula.

Do Moravské Třebové se chystá absolutní elita, kterou představují týmy z Francie, Ruska, Španělska, Německa, Portugalska, Rumunska, Ukrajiny, Anglie či Švýcarska. Přijedou i piloti z Austrálie, Hong Kongu či Jihoafrické republiky. České barvy bude hájit dvojice Martin Šonka a Marek Hyka, jméno třetího pilota do týmu ještě není známo.