Vrabcová zahodila lyže a běhá

Hradec Králové - Sportovních obojživelníků najdeme v Královéhradeckém kraji víc. Vedle rodačky ze Dvora Králové nad Labem Karolíny Grohové jsou nejslavnější další dvě olympioničky.

Eva Vrabcová-Nývltová ještě coby běžkyně na lyžích skončila na ZOH v Soči 2014 pátá v závodě na 30 kilometrů volně. Šlo přitom o její třetí účast na olympiádě v řadě. Čtvrtou přidala hned za dva roky v brazilském Riu, kde už ale soutěžila v maratonu a na celkovém 26. místě byla s časem 2:33:51 desátou nejrychlejší Evropankou.

Zatím největší běžecké úspěchy se datují do tohoto roku. V dubnu na pražském půlmaratonu časem 1:11:01 překonala 24 let starý český rekord Aleny Peterkové. Na MS v Berlíně pak bronzovou medaili získala v čase 2:26:31.

Rodačka z Vrchlabí Karolína Erbanová je držitelkou dvou bronzových medailí z mistrovství světa v rychlobruslení, ke zlatu z Evropy přidala jeden bronz v tomto roce. Po největším úspěchu kariéry - zisku bronzu na OH v Pchjongčchangu – se rozhodla s rychlobruslením skončit. V září tohoto roku se představila v dresu jičínských florbalistek, hned při své extraligové premiéře si však poranila koleno.

Mistr světa: Hokejbal nestačil

JAN BÍLÝ, hokejbalový útočník HBC Autosklo-H.A.K. PardubiceZdroj: DENÍK/Luboš JeníčekPardubice - Před rokem v létě nastal čas na změnu. Alespoň pro pardubického hokejbalistu Jana Bílého. Dnes sedmadvacetiletý sportovec se vydal trochu jiným směrem - začal hrát nejvyšší florbalovou soutěž za Sokol Pardubice.

„S hokejbalem jsem neskončil, nazval bych to přerušením. Dostal jsem nabídku, abych zabojoval o místo v pardubickém florbalovém A týmu,“ vysvětloval tehdy Bílý svůj krok.

V hokejbale toho dokázal mnoho. Má kompletní sbírku medailí z mistrovství světa, s Pardubicemi vyhrál domácí ligu. Po světovém šampionátu, který hostily právě Pardubice, se Bílý připojil k florbalistům a zahájil s nimi přípravu na sezonu.

Nová motivace? Florbal si zkusil již předtím na nižší úrovni, pak skočil rovnou do Tipsport Superligy. Dnes stále nastupuje za Sokol, ale mimo hru není ani hokejbal. Teď o víkendu vstřelil gól do sítě Hradce Králové.

Hrát dva podobné sporty na nejvyšší úrovni je celkem neobvyklé. Další sportovci mají další odvětví spíše jako doplňkové. Třeba kapitán pardubických hokejistů Tomáš Rolinek ještě nedávno nastupoval s fotbalisty Srchu k duelům krajské soutěže.