O medaile, hodnotné ceny a pod bedlivým dohledem tradičního maskota krtečka akademického malíře Zdeňka Milera budou soupeřit lyžařské naděje třinácti zemí: přihlášeno je 150 závodníků a 50 členů doprovodu. Premiéru si odbyde Finsko, naopak těsně před závody se odhlásili tradiční účastníci Švédové, kteří nečekaně ztratili sponzora a nepřijedou ani původně přihlášení Turci.

47. ročníku Skiinterkriteria by se měly zúčastnit tyto země: Belgie, Česká republika, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Izrael, Lotyšsko, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Srbsko, Ukrajina a Velká Británie.

Technickým delegátem mezinárodní lyžařské federace FIS byl jmenován Polák Wojciech Gajewski, který bude v Říčkách poprvé.

V Říčkách startuje série

Skiinterkriterium patří mezi pět elitních žákovských závodů na světě, ve východní a střední Evropě je vůbec největší žákovskou soutěží. „Odhadovat sílu jednotlivých reprezentací je obtížné, náš závod letošní žákovskou sérii startuje. Po ní budou následovat další podniky v Itálii, Andoře, Francii a Slovinsku,“ informoval Deník ředitel závodů Jaroslav Křístek.

Česká republika bude mít na startu dva reprezentační výběry – áčko a béčko. „Po dohodě s technickým delegátem FIS bychom rádi měli na startu i české céčko, které by tvořilo šest žáků z našeho pořádajícího Ski klubu,“ přeje si Křístek.

V dosavadní historii závodů na Zakletém soupeřilo 38 reprezentačních výběrů z pěti kontinentů. Hned dvakrát se z celkového vítězství radovala pozdější olympijská vítězka Chorvatka Janica Kosteličová (1995, 1997), v Říčkách uspěl i její bratr Ivica (1994), který se může pochlubit titulem mistra světa.

Naše slalomářská mistryně světa Šárka Záhrobská byla absolutní vítězkou v letech 1998 a 2000, v roce 1999 triumfovala Slovenka Veronika Zuzulová, která patří k absolutní světové slalomářské špičce. Populární Skičko je prostě pootevřenou brankou do světa velkého lyžování.

Sedmdesát sponzorů

„Náš patnáctičlenný organizační výbor pracuje téměř ve stejném složení deset let, jsme sehranou partou, která náročný závod začíná chystat už od srpna,“ svěřil se místostarosta města Ústí nad Orlicí Luboš Bäuchel, který stojí v jeho čele.

Je třeba zajistit spoustu velkých i malých věcí – od ubytování (přes 300 lůžek v Říčkách a okolí!), stravování a dopravu až po nezbytné lékařské zabezpečení, náročnou výzdobu celého střediska, ozvučení svahu, či konkrétní domluvu s kuchaři, kteří stejně jako v loňském roce nesmějí mladým Izraelcům uvařit vepřové maso na žádný způsob.

Nad regulérností závodů bude bdít 34 rozhodčích, o kvalitu tratí se postará třicetičlenný tým techniků, který tradičně tvoří členové ústeckého Ski klubu.

O zajištění téměř jedenapůlmili­onového rozpočtu se postaraly příspěvky sedmdesáti sponzorů. K nejvýznamnějším patří Skupina ČEZ, RWE – energie českého lyžování a Mados MT. Záštitu nad závodem převzala celá řada významných osobností politického a společenského života, za všechny jmenujme ministra školství Ondřeje Lišku, hejtmany Královéhradeckého a Pardubického kraje Lubomíra France a Radko Martínka.

Zmínit musíme starosty měst Ústí nad Orlicí Richarda Peška, Rychnova nad Kněžnou Jiřího Rokla a obce Říčky Josefa Peterku. Samozřejmě nechybějí ani záštity opět zvoleného předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska a prezidenta Svazu lyžařů Lukáše Sobotky. „Podpory si nesmírně vážíme, poděkování patří i sponzorům a celé řadě dalších příznivců našeho závodu, stejně jako všem spolupracovníkům, zejména z ústeckého Ski klubu,“ svěřil se Bäuchel.

Pro nejlepší závodníky připravili organizátoři celkem 52 cen! V každé ze čtyř kategorií (ml. žáci, ml. žákyně, st. žáci, st. žákyně) je dostane vždy šest nejlepších ve slalomu a obřím slalomu, oceněni budou i absolutní vítězové žáků a žákyň, cenu si odnesou také dva nejmladší účastníci letošního ročníku Skiinterkriteria. Kromě tradičních říčkovských medailí jsou letos mezi cenami i maskoti blížícího se mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Závody navštíví také celebrity

„Opět jsme do Říček pozvali prezidenta České republiky Václava Klause, který se po operaci kyčelního kloubu na lyžích už objevil před Vánocemi ve Špindlerově Mlýně, a tak bychom ho rádi opět přivítali i na našich svazích, kde se mu líbí. Na Zakletém by lyžoval už potřetí – byl u nás už v roce 2002 jako předseda Parlamentu ČR i s manželkou Lívií a v roce 2004 už jako prezident, kdy se dokonce krátce ocitl i v roli startéra,“ informoval Deník Bäuchel.

Další celebritou na Zakletém by mohl být předseda Britského olympijského výboru lord Colin Moynihan, jehož syn je v reprezentačním výběru britských ostrovů. V loňském roce po předběžném příslibu nakonec do Říček nedorazil, protože musel na zasedání MOV do Laussane, takže všichni věří, že mu to letos vyjde.

Jak si vedou někteří z posledních šampionů?

Valentina Volopichová
Skiinterkriterium je lakmusovým papírkem stavu českého žákovského lyžování. Pravidelně se na Skičku jeden nový výrazný talent objeví. Následuje ale otázka – tady se prosadil, ale jak se mu povede v juniorech, obstojí ve světové konkurenci i dál? Dlouholetý ředitel závodů Jaroslav Křístek zmapoval kariéru některých českých nadějí, které se v Říčkách v posledních pěti letech prosadily.

Amerika ji postavila na nohy

Mezi ostře sledované talenty patřily především dívky – Tereza Chárová, Klára Křížová a Valentina Volopichová. Prvně jmenovaná byla absolutní vítězkou závodů v roce 2004. Teď je jí 19 let, je v juniorské reprezentaci, ženském B-týmu a ještě před pár měsíci bojovala s vážnou nemocí. Její cesta po vítězství v Říčkách vedla do Ameriky. Na závodech v Norsku si ji vyhlédla sportovní akademie Gould Academy ve státě Mane. Rok v Americe ji postavil na vlastní nohy. Vrátila se, studuje ve třetím ročníku na gymnáziu v Rokytnici nad Jizerou a má na nejbližší dva roky velké cíle – dostat se do ženského A-týmu a kvalifikovat se na olympiádu ve Vancouveru.

Odešla za svým trenérem

Klára Křížová se v Říčkách absolutní vítězkou sice nestala, ale teď je z ní v jejích 19 letech druhá žena českého lyžování a jasně nejlepší juniorka. Stejně jako Tereza si zvolila „americkou“ cestu. Po dvou letech ekonomky v Česku odešla za bývalým trenérem své maminky Pavlem Šťastným na gymnázium Stratton Mountain School ve Vermontu. Její cíl pro letošek? Je mnohem blíž – přestože peníze na soustředění v populárním Chile už nezbyly, chce se letos kvalifikovat na MS seniorů do Val D´Isere.

Přiveze juniorskou medaili?

Třetí z nejvýraznějších dívek posledních let je nejmladší a kategorii žákyň opustila teprve letošní sezonu. Valentina Volopichová zvítězila na Skičku loni i v roce 2006. Aby letos nemusela začínat mezi juniorkami s nulou na bodovém kontě, trénovala a závodila na Novém Zélandu. V šesti závodech si vyjela pár FIS bodů a po několika závodech v Česku je nyní osmá mezi českými juniorkami a netají se velkými ambicemi – letos chce být na MS v kategorii mladších juniorek „na bedně“.

Přetrhané vazy brzdou

No a co kluci? V posledních letech se absolutním vítězem Skička nestal ani jeden Čech. Přesto se výrazná osobnost objevila. Adam Zika v Říčkách sbíral medaile před čtyřmi lety. Přechod do juniorů zvládl výborně a vlastně celou svou juniorskou etapu, kterou letos končí, „jel“ v čele českého pelotonu. I jeho ale stíhaly prohry – hlavně zdravotní. Před dvěma lety si při sjezdu v italském Sella Nevea přetrhal vazy v koleni, o rok později ve španělském Formigalu se mu jeho zranění obnovilo. Při dvojnásobné operaci mu dokonce část vazů ze svého kolena věnoval jeho otec Pavel.

Adam se ale nevzdal, stejně jako Tereza Chárová zabojoval a už zase vítězí. Pro letošek má jasný cíl: dojet do 3. místa na MS juniorů v Ga-Pa. Ambice má především v obřáku a super G. „Doufám, že přechod mezi seniory bude svaz podporovat víc než přechod do juniorů. Tehdy jsme nedostali mimo fotky na webu nic, tak doufám, že se o svého nejlepšího juniora české lyžování alespoň trochu postará,“ říká Adamům trenér, otec Pavel Zika.
Středisko kvete nejenom do krásy

Říčky v Orlických horáchŘíčky patří k nejpopulárnějším zimním střediskům v České republice. Od roku 1990 ho vlastní a provozuje ústecký Ski klub (před ním to byla TJ Jiskra), který každoročně přichází s celou řadou novinek. Jak vypadají sjezdovky aktuálně, je možné vidět na záběrech kamer. Aktuální stav pak nabízí i webová stránka www.skiricky.cz.

„Máme nový informační systém, parkování a rozšířili jsme parkování v obci,“ řekl šéf střediska Stanislav Havel. K dispozici je tak zdarma asi 300 míst pro auta a 15 pro autobusy na horním parkovišti pod areálem a dalších 400 míst v Říčkách.

K větší bezpečnosti lyžařů přispěla nová síť pod sedačkovou lanovkou v místech, kde pod ní stáli lidé čekající na talířový vlek. „Vyhověli jsme připomínkám návštěvníků,“ informoval Deník Havel. Dalším bezpečnostním prvkem jsou dobře viditelné cedule „zpomal“ před dojezdem, které bohužel ještě v českých střediscích nejsou všude samozřejmostí.

„Naši komerční činnost jsme podřídili splácení úvěru, který jsme si před dvěma lety vzali při budování nové lanovky – stálo nás to šedesát milionů korun,“ svěřil se Havel a pokračoval: „Čtyřsedačku jsme provozovali i v létě, kdy byl hlavní zájem o horské káry, které jezdily na sjezdovce v délce 1200 metrů. Rádi bychom v horizontu dvou až tří let vybudovali nový systém technického zasněžování. Chceme zmodernizovat i náš strojový park, a proto právě v těchto dnech testujeme tři nové italské rolby Prinoth s navijákem, se kterými nás zaučuje člověk, který upravoval olympijské tratě v Turíně.“

Středisko bude naplno fungovat i během Skiinterkriteria, kvalitní vybavení zaručuje bezproblémový provoz (otevřeno 8 – 16 hodin, v pátek i v sobotu navíc večerní lyžování od 17 do 21 hodin) a přítomnost žákovské lyžařské špičky i nevšední divácky zážitek.

Jaromír Fridrich