Někdejšímu skokanovi na lyžích se nelíbí způsob odvolání Romana Kumpošta z čela organizačního výboru a bude požadovat vysvětlení. Interpelaci chce podat ještě tento týden, aby mohla být zařazena na nejbližší schůzi poslanecké sněmovny 14. srpna.

"Je to nestandardní postup. Nelíbí se mi, že stát zasáhl do záležitostí občanského sdružení a prosadil si tam velmi zvláštním způsobem změny. Chci, aby mi vláda vysvětlila, proč k takovému zásahu došlo," řekl Ploc.

Plocova interpelace ale prý nebude prvním okamžikem, kdy se premiér bude muset zabývat personálním obsazením organizačního výboru. Ministryně školství Dana Kuchtová, jejíž ministerstvo podmínilo navýšení státních dotací výměnou šéfa organizátorů, už dříve uvedla, že Kateřinu Neumannovou doporučil do čela příprav libereckého šampionátu právě Topolánek.

Ploc není jediný, kdo se proti událostem v organizačním výboru šampionátu bouří. Policie se bude zabývat také trestním oznámením na ministryni Kuchtovou pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele od libereckého občana Vladimíra Hartmana. "Došlo k podmínění přidělení dotace jmenováním Neumannové do funkce. To považuji za podivné," řekl listu Hartman s tím, že osobně nezná ani Kumpošta, ani Neumannovou a jde mu jen o dodržování zákonů.

I Kumpošt uvažuje, že se bude bránit, zatím čeká na doporučení právníků. Z postu šéfa organizačního výboru šampionátu ho na konci července odvolal výkonný výbor sdružení Liberec 2009. V čele příprav mistrovství ho pak nahradila olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Neumannová.

Kolem ní vzniká v Liberci nový tým organizátorů. Výkonným ředitelem mistrovství se stal Marek Rejman, manažer akrobatické lyžařky Nikoly Sudové a skikrosaře Tomáše Krause a také předseda akrobatického úseku svazu lyžařů. Za finančního ředitele si Neumannová vybrala Tomáše Dána, generálním sekretářem mistrovství se stal Jindřich Micka.

Právě Micka povede podle deníku tříčlennou delegaci, která odjede do sídla mezinárodní lyžařské federace ujišťovat, že liberecký šampionát není v ohrožení a že přes zpoždění, které nastalo, bude mistrovství světa dobře připraveno.