Prázdnin si moc neužila, ale nelituje toho. Brankářka pozemních hokejistek Slavie Hradec Králové Štěpánka Šmídová dosáhla s reprezentačním týmem žen dalšího úspěchu ve své sportovní kariéře. Český celek totiž postoupil do druhého kola Světové ligy, což je vlastně kvalifikace na mistrovství světa. Na turnaji v Praze Šmídová plnila roli brankářské jedničky, i když s tím příliš nepočítala. Myslela si, že budou chytat mladší gólmanky.

Přibližte, o jakou soutěž se vlastně jedná?
Světová liga je novinka. Myslím, že pozemnímu hokeji jednoznačně prospěje. Je to něco podobného jako u fotbalu. Mužstva z celého světa jsou rozdělena do skupin a hraje se formou turnajů. První čtyři celky z každé skupiny postupují do dalších kol a ten, kdo se dostane nejdál, tak se probojuje na světový šampionát.

Kdy jste se na tuto mezinárodní akci začaly připravovat?
Od dubna jsme každou středu měly v Praze trénink, 
o prázdninách přibyly dva víkendové kempy. Sehrály jsme několik přípravných zápasů, ale na rovinu říkám, že soupeři nebyli příliš kvalitní, což se na naší hře negativně promítlo v úvodu turnaje. Jinak příprava byla hodně náročná, ale s tím se musíte smířit.

V širší nominaci byly celkem čtyři hráčky z hradecké Slavie…
Máte pravdu. Kromě mě to ještě byly Martina Venclová, Bára Čecháková a Zuzana Smitková. Posledně jmenovaná musela kvůli pracovním povinnostem začátkem června nároďák opustit, protože neabsolvovala všechny tréninky. Martina Venclová vypadla z nominace až v samém závěru přípravy, což mne velmi mrzí, neboť to je velká naděje českého pozemního hokeje. Pro zranění se turnaje v Praze nemohla zúčastnit ani Bára Čecháková.

Před časem jste řekla, že na reprezentačních akcích by měly dostat šanci mladší brankářky.
Myslela jsem si, že jedničkou bude Andrea Vančurová 
z pražské Slavie, která za nároďák chytala stabilně na loňském mistrovství Evropy. Já jsem počítala, že se o místo dvojky poperu s mojí oddílovou kolegyní Bárou Čechákovou. Nakonec ale dopadlo vše jinak. Bára si těsně před turnajem natáhla stehenní sval a bylo jasné, že zápasy Světové ligy uvidí jen z tribuny. Pro ni osobně to byla velká smůla, neboť si nominaci do áčka vybojovala díky výborným výkonům na mistrovství Evropy do jednadvaceti let. Nakonec trenér Faust rozhodl, že začnu chytat já. Byla jsem z toho trochu zaskočená a chvíli mi trvalo, než jsem se s tím srovnala. Kouč mi dodal i potřebné sebevědomí a já si najednou uvědomila, že nemůžu zklamat. Chytat ve Světové lize je něco výjimečného. Tato soutěž se nehraje každý den.

Jak český tým dopadl?
Turnaj se nám vcelku povedl. Skončily jsme na čtvrtém místě a postoupily do druhého kola. Přitom vstup do turnaje nám vůbec nevyšel. Nejprve jsme po ostudném výkonu, hlavně ve druhém poločase, podlehly Itálii vysoko 0:6. Nikdo z nás nechápal, co se s námi děje. Následně jsme prohrály se Skotskem. Soupeřky vstřelily čtyři góly z trestných rohů, zatímco my jsme jich zahrávaly jedenáct 
a ani jednou jsme neskórovaly. S Francií jsme musely vyhrát, abychom si udržely naději na postup, což se povedlo. Náš herní projev byl daleko lepší než v předchozích duelech a konečně jsme začaly proměňovat trestné rohy. S Běloruskem jsme i přes porážku 2:4 podaly podle mého názoru excelentní výkon. Soupeřky jsou profesionálky, které spolu hrají delší čas. Trénují dvakrát denně a ničemu jinému se nevěnují. S Tureckem byla naše výhra povinností.

Kolik zápasů jste odchytala 
a který byl nejvydařenější?
Až na duel s Tureckem jsem odchytala všechny zápasy. Jako nejvydařenější bych označila ten s Běloruskem. Kouč Faust mi po zápase řekl, že jsem chvílemi chytala jako bůh a chvílemi jako ďábel. (směje se)

Už víte, kdy bude další turnaj?
V březnu příštího roku. Federace ještě neurčila místo, ale hrát se bude v Jihoafrické republice, Indii či Ázerbájdžánu. Jsou to místa pozemáku zaslíbená. Určitě tam bude parádní atmosféra. Doufám, že nejen já, ale i další oddílové spoluhráčky se tam podíváme, předvedeme parádní hokej a postoupíme do třetího kola.

Co pražští diváci, jací byli?
I když byly prázdniny (turnaj se hrál 14. až 19. srpna), tak chodili v hojném počtu. Perfektní byla organizace, vše klapalo na jedničku. My hráčky jsme se cítily jako v bavlnce, na nic jsme si nemohly stěžovat.

Podobná akce by se v budoucnu mohla konat i v Hradci, viďte?
Věřím tomu, že příští rok vyroste ve Farářství nový stadion pro pozemní hokej včetně perfektního zázemí. Pak by se tu podobný turnaj mohl konat. Diváci by na zápasy jistě přišli v hojném počtu, vždyť reprezentační akce v Hradci snad ještě nikdy nebyla. O tento sport bude určitě větší zájem 
u dětí. Z vlastní zkušenosti řeknu, že pozemák je strašně fajn sport. Pokud na sobě chcete pracovat, máte velkou šanci zahrát si v Hradci extraligu a probojovat se do reprezentačních výběrů. To už stojí za to.

Nyní vás čekají klubové povinnosti v hradecké Slavii…
Extraligu jsme odstartovaly v sobotu 8. září doma s Hostivaří. I když se budeme muset obejít bez Katky Kolumpkové (na mateřské) a Adély Žemličkové, která odjela studovat do Francie, tak si myslím, že bychom se mohly pohybovat kolem čtvrtého místa a mít šanci na play off. Příležitost dostanou další mladé hráčky, které by měly prokázat svoji kvalitu.   Jan Skalička