Na mistrovství Evropy v halovém pozemním hokeji v německém Lipsku odchytala všech pět zápasů. Přála si získat medaili, ale nakonec z toho bylo páté místo. Brankářka hradecké Slavie Štěpánka Šmídová po návratu domů poskytla Deníku exkluzivní rozhovor, v němž podrobně hodnotí skončený šampionát a s hradeckou Slavií chce v halové extralize vybojovat medaili.

Rozhovor

Jste zklamaná z pátého místa?
Zpočátku jsem trochu byla, ale s odstupem několika dní musím přiznat, že umístění beru. Vzhledem k tomu, jak se turnaj vyvíjel, tak jsme mohly dopadnout třeba ještě hůř. V tuhle chvíli je pro český pozemní hokej důležitější, že jsme se udržely v elitní společnosti. Podívejte se, před dvěma lety hrála Ukrajina se Španělskem finále a letos oba celky sestoupily do B divize.

V základní skupině jste nejprve prohrály s Německem a poté s Polskem. Bylo jasné, že si o medaile nezahrajete…
Tyhle zápasy byly klíčové. Ani jeden se nám nevydařil. Hlavní příčinu vidím v tom, že v přípravě jsme nehrály s těžkými protivníky, abychom byly pod tlakem a skutečně se připravily na to, co nás v Lipsku bude čekat. Náš tým je ale poměrně mladý a není ještě psychicky i herně vyzrálý. Pokud bude delší dobu pohromadě, jeho čas přijde. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že v Německu i Polsku je pozemní hokej populární a je zde daleko širší hráčská základna. Družstvo Polska hrálo bez dvou největších opor, a přesto získalo bronz. Hrálo pěkný, technický hokej a mladé hráčky si výkony řekly o místo v základní sestavě.

Poslední zápas ve skupině se Španělskem tedy nic neřešil, že?
To bych neřekla. Už před zápasem bylo jasné, že Španělky půjdou rovněž do skupiny o udržení. Výsledek utkání se započítával. A vzhledem k tomu, že skončil 4:4, si oba týmy přenesly do skupiny o setrvání jeden bod.

Duely o páté až osmé místo se však naštěstí vydařily.
Především bych chtěla zdůraznit, že po porážkách s Polskem a Německem šla naše výkonnost nahoru a ve zbývajících třech utkáních jsme neprohrály. Zápas s Rakouskem je tradičně vyhecovaný, je to malé derby. Nakonec z toho byla remíza. V posledním duelu jsme se po boji radovaly z výhry nad Ukrajinou.

Myslíte, že jste měly nejsilnější možný hráčský kádr?
Z toho, co extraliga nabízí, vybral trenér Faust asi to nejlepší. Jednu pětku tvořily hráčky pražské Slavie, druhou hráčky Pragy. Přesto mě trochu mrzí, že se v nominaci neobjevila spoluhráčka Bára Švenková. Je to kvalitní hráčka a pomohla by nám. Nominace je ale věcí trenéra.

Kolik zápasů jste odchytala a jak hodnotíte své výkony?
Odchytala jsem všechny zápasy, osobně mám ze šampionátu dobrý pocit. Své výkony hodnotit nechci, to je otázka pro někoho jiného.

Pokud vím, po turnaji v Lipsku jste chtěla ukončit reprezentační kariéru. Je to tak?
Uvažovala jsem o tom. Za ta léta jsem pozemáku dala dost a chtěla jsem mít více soukromí. Po závěrečném vítězném zápase s Ukrajinou jsem měla pohovor s trenérem Faustem a nakonec jsme se domluvili, že v případě potřeby bych ještě pomohla. Příští rok se v Kolumbii konají Světové hry neolympijských sportů, kam je halový pozemní hokej zařazen. Vzhledem k tomu, že náš tým skončil vloni na halovém mistrovství světa šestý, tak má právo na této významné akci startovat. Nezastírám, že bych se do Kolumbie ráda podívala. Navíc mě i holky z mančaftu přemlouvají, abych nekončila.

Záda vám kryla klubová spoluhráčka Barbora Čecháková.
Je to trochu paradox, že na halovém mistrovství Evropy byly dvě gólmanky ze stejného oddílu. S Bárou se známe od dob, kdy s pozemákem v Hradci začínala. Naše vztahy jsou ideální, jedna druhé nic nezávidí, dokážeme se povzbudit. Bára je v sedmnácti velký talent, a i když neodchytala ani minutu, získala další cenné zkušenosti, které se jí budou hodit. Až já z nároďáku odejdu, jsem přesvědčena, že Bára bude jedničkou.

Co vás na mistrovství nejvíce překvapilo?
Turnaj mužů a žen se hrál v aréně v Lipsku, kde se zhruba před deseti lety konalo halové mistrovství světa. Tehdy jsem zápasy ještě sledovala v roli diváka. Letos byla organizace perfektní, zázemí je rovněž na výborné úrovni. Na finálové zápasy mužů a žen bylo nabito. Ani se nedivím, vždyť hrála obě domácí družstva. Němky zdolaly Bělorusky až v penaltovém rozstřelu a muži porazili náš tým 4:0. Dobré čtyři tisícovky fanoušků vytvořily skvělou atmosféru. Jako hráčka bych něco podobného chtěla zažít. Na ostatní zápasy chodily zhruba dva tisíce diváků.

Za několik málo dní se znovu rozběhne extraliga v hale. Jak dopadne hradecká Slavia?
Do konce základní části nás čekají čtyři zápasy, přesto by nám postup do play off neměl uniknout. Výhry s Hostivaří a Bohemians jsou povinností. Trochu složitější to asi bude s pražskou Slavií a Pragou. Obě družstva totiž patří k největším favoritům extraligy a řada hráček působí v reprezentaci. V semifinále s největší pravděpodobností narazíme na pražskou jmenovkyni. Tady už půjde o všechno. Pokud budeme kompletní, věřím tomu, že můžeme postoupit do finále. Ale i bronz by byl velkým úspěchem.

Máte ještě něco na srdci?
Naše mužská reprezentace se probojovala do kvalifikace o účast na olympiádě v Londýně, která se bude konat v dubnu v Japonsku. Co si budeme povídat, peníze na takovou akci se shánějí těžko. Chtěla bych proto upozornit na akci s názvem Olympijský sen, kterou vymyslel svaz. Při této příležitosti nafotil reprezentační tým kalendář, který si případní zájemci budou moci zakoupit. Vybraná částka částečně pomůže k tomu, aby mohli Češi na kvalifikaci odletět. Vše potřebné najdou zájemci na stránkách www.olympijskysen.cz. Hrozně bych klukům přála, aby do Japonska odletěli a případně startovali v Londýně. Byla by to další skvělá propagace tohoto amatérského sportu. Vždyť sen každého sportovce je startovat na olympiádě. Je to zážitek na celý život.

České pozemkářky skončily na ME páté

Reprezentační družstvo žen České republiky, v jehož dresu startovaly hráčky Slavie Hradec Králové Štěpánka Šmídová a Barbora Čecháková, obsadilo na halovém mistrovství Evropy páté místo. Z prvenství se radovaly pozemkářky Německa, které ve finále remizovaly s Běloruskem 2:2 a na penalty zvítězily 6:5.

Další pořadí: 3. Polsko, 4. Nizozemsko, 5. Česká republika, 6. Rakousko, 7. Ukrajina, 8. Španělsko.

Poslední dva celky sestupují do B divize.

Výsledky ČR: – Německo 3:5, – Polsko 1:5, – Španělsko 4:4, – Rakousko 2:2, – Ukrajina 5:4.

Jan Skalička