Po nečekaném odstoupení trenérky Martiny Polákové od extraligových pozemních hokejistek hradecké Slavie dostala nečekanou nabídku, aby z postu brankářky usedla na trenérskou lavičku. Na rozhodnutí měla pár hodin. Reprezentantka ŠTĚPÁNKA ŠMÍDOVÁ (na snímku, nar. 24. 4. 1979) se však dlouho nerozmýšlela. Pozemnímu hokeji se v Hradci Králové věnuje od svých patnácti let a jak sama přiznává, moc si přeje, aby se zde extraliga žen hrála trvale a na odpovídající úrovni.

Když přišla nabídka, abyste vedla družstvo žen jako trenérka, rozmýšlela jste se dlouho?
Rozhodnutí bývalé trenérky Polákové bylo nečekané a rychlé. Když mi prezident klubu Milan Nejedlý dal tuto nabídku s tím, že mojí hrající asistentkou bude Katka Kolumpková, tak jsem se dlouho nerozmýšlela a kývla. Je to pro mne nová výzva, pozemní hokej mám ráda a nechtěla jsem nejen prezidenta, ale hlavně holky nechat ve štychu. Je to trochu zvláštní situace, ale jsem ráda, že si všechno uvědomují i samotné hráčky. Doufám, že nám to bude společně klapat a že v podzimní části soutěže přijdou nejen kvalitní výkony, ale i dobré výsledky.

Nyní budete muset mít na hráčky jiný metr. Zvládnete tu náročnou roli?
Podívejte, já bych chtěla mít na všechny hráčky stejný metr. Chci být trenér demokrat, ale jen do určitých mezí. Přijdou chvíle, kdy si prostě nemůžete nechat od mančaftu do všeho mluvit. Rozhodující slovo budu mít já a tím to končí. Nechtěla bych zažít, abych musela přejít k nějakým trestům. Doufám, že to hráčky pochopí a jak říkám bude nám to spolu fungovat na jedničku.

Dovedete vůbec na hráčky zařvat?
Tak to byste se divil.

Družstvo opustily opory Keprtová, Gočalová a Švenková. To je až příliš citelný zásah do sestavy. Souhlasíte?
To víte že ano. Největší problém mi v tuhle chvíli dělá složení středové řady, kde si Keprtová se Švenkovou výborně rozuměly. Sice se často říká, že každý je nahraditelný, ale v tomto případě to neplatí. Obě měly obrovské zkušenosti, dokázaly nejen rozhodovat zápasy, ale i připravovat šance. Jiřka Gočalová zase dokázala střílet branky někdy i z nemožného úhlu, svým důrazem dokázala obraně soupeřů nadělat hodně starostí. Byl to prostě takový náš zlatý střelec. Budeme si s tím muset poradit, i když kádr je velice mladý.

Podzimní premiéru na Pragovce absolvovaly dorostenky Rejmanová, Tláskalová a Chytrá. Tyto mladé hráčky ale zatím získávají zkušenosti a těžko lze očekávat, že budou patřit k tahounům…
Předem chci zdůraznit, že se jedná o velmi talentované hráčky. Pokud jim vydrží píle a potřebné nasazení, tak by se během dvou až tří let mohly propracovat do základní sestavy. V dorostenecké kategorii patřily k nejlepším, a proto dostanou šanci i mezi ženami. Bude záležet pouze na nich, jak s touto příležitostí naloží.

Počítáte s případným posílením kádru?
Je to hodně složité. Samozřejmě bych si přála, kdyby k nám přišla jedna, nebo dvě kvalitní hráčky, které by alespoň částečně zacelily mezeru po již zmíněných odchodech. Bohužel kvalitních hráček mnoho není. Ty, které hrají první ligu, nemají vesměs potřebnou výkonnost. Z extraligy vám kluby své hvězdy těžko uvolní. Z tohoto důvodu budu spoléhat hlavně na stávající kádr.

Jste opravdu přesvědčena, že současný kádr má na to probojovat se do play off?
Obhajujeme bronzové medaile a jiný cíl než play off proto nemůžeme mít. Po všech změnách u týmu to bude obtížnější než vloni, ale já pevně věřím, že se nám tento cíl podaří splnit. V našich silách to určitě je.

Na co jste během dvou týdnů přestávky kladla největší důraz?
Velký důraz byl kladen na zahrávání trestných rohů. Tuhle činnost měla doposud v popisu práce Bára Švenková, která však odešla hostovat do Bohemians. Nahradit by ji mohla juniorská reprezentantka Adéla Žemličková. Pracovaly jsme i na kondici. Přece jen letní výpadek je znát, ale snad bude vše brzy v normálu.

Kromě žen trénujete i dorostenky. Zvládnete to?
Určitě. Trénujeme převážně společně, takže v tom není problém. Obě soutěže si termínově vzájemně nekolidují, takže je to v pohodě. Některé hráčky budou absolvovat během víkendu dva zápasy, ale zvládnou to.

Ze dne na den jste přestala chytat. Není vám to líto?
Je mi to hrozně líto. Ve svých jednatřiceti letech se ještě necítím na to, abych s aktivní činností skončila. Napadly mne různé myšlenky. Říkala jsem si, že snad už nikdy nevlezu do branky. Po debatě s některými lidmi, kteří mi přejí úspěch na trenérské lavičce, ale i v brance, se může stát, že si v některém zápase zachytám.

Jako reprezentantka byste klidně mohla přijít o halový světový šampionát, který bude v lednu příštího roku v Polsku…
To je pro mne velká motivace. Pokud přijde pozvánka, budu o místo jedničky bojovat. Chytat na mistrovství světa se vám podaří třeba jednou za život. Uvidíme, co přinesou příští dny a týdny. V brance hradecké Slavie je ale v tuhle chvíli jedničkou Bára Čecháková.

Napřesrok v únoru čeká hradeckou Slavii start na halovém PMEZ ve Francii…
Na tuhle akci se strašně těším. Je to poprvé v historii našeho klubu, kdy budeme absolvovat něco podobného. Je to pro nás všechny svátek. Strašně ráda bych se zúčastnila jako hráčka, protože by se mi splnil velký sen a tím je zachytat si proti nejlepším evropským klubům. V současnosti se řeší různé organizační záležitosti, chceme se na turnaj co nejlépe připravit. Chtěla bych při této příležitosti poděkovat magistrátu města, drobným sponzorům a prezidentovi klubu Milanu Nejedlému za maximální podporu a snahu vytvořit nám co nejlepší podmínky.

Tuto sobotu absolvujete domácí podzimní premiéru s Hostivaří. Cítíte nervozitu?
Cítím, protože jsem v úplně jiné pozici. Mám daleko větší zodpovědnost. Už to není pouze o tom, jak se připravím já, ale jak na zápas připravím celý mančaft. Hodně spoléhám i na podporu našich fanoušků. Mohu slíbit, že pro úspěch uděláme maximum.

Tipnete si výsledek?
Vyhrajeme 2:0.
JAN SKALIČKA