VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POZEMNÍ HOKEJ: 'Dvě medaile? To byla odměna za vytrvalost'

Hradec Králové – /ROZHOVOR/ Brankářka pozemních hokejistek hradecké Slavie Štěpánka Šmídová hodnotí rok 2010.

3.1.2011
SDÍLEJ:

Štěpánka ŠmídováFoto: Archiv HD

Extraligová brankářka královéhradecké Slavie a české reprezentace v pozemním hokeji ŠTĚPÁNKA ŠMÍDOVÁ (narozena 24. ledna 1979) měla těsně před Vánocemi opravdu nabitý program. Kromě civilního zaměstnání si totiž plnila klubové i reprezentační povinnosti. Vždyť české ženy absolvují v únoru letošního roku mistrovství světa v polské Poznani.
Obával jsem se proto, že z časových důvodů pozvání k rozhovoru odmítne. Mýlil jsem se. Zachovala se totiž jako profesionálka. „Když je to pro Hradecký deník, tak přece nemůžu odmítnout.“ Jednoho zimního večera u šálku teplého čaje se tak uskutečnilo následující povídání.

Jaký byl pro vás osobně uplynulý rok po sportovní stránce?
Velice úspěšný. Tolik medailí jako tentokrát jsem nezískala za celou svoji dosavadní sportovní kariéru. S českou reprezentací jsem vyhrála halové mistrovství Evropy divize B v Nymburce. S hradeckou Slavií mám mistrovský titul v hale a třešničkou na dortu pro mne byla bronzová medaile v extralize na venkovní ploše. Především dvou medailí na klubové úrovni si velice cením, protože to pro nás všechny, co pozemní hokej v Hradci děláme, byla odměna za vytrvalost. Moc bych si přála, aby i rok 2011 byl pro mne osobně stejně úspěšný.
Na podzim jste jako trenérka vedla dva měsíce extraligový tým děvčat. Nestýská se vám po této práci?
Určitě to byla zajímavá zkušenost. Moje místo je ale v tuhle chvíli v brance. Chci chytat a pomoci nejen hradecké Slavii, ale případně i české reprezentaci k dalším sportovním úspěchům. Pokud chcete trénovat extraligový tým, pak musíte mít především dostatek zkušeností. Já je zatím sbírám u starších dorostenek, které vedu. Na trénování žen mám ještě spoustu času. Prioritou je pro mne v tuhle chvíli aktivní činnost.
Návrat staronové trenérky Polákové jde družstvu zatím očividně k duhu. Důkazem toho je vítězství na mezinárodním turnaji v Praze a daří se i v extralize…
Určitě. Hokej, který nyní předvádíme v hale, se třeba divákům v Praze líbil, což dali najevo potleskem. Náš tým byl kvalitně posílen. Pod vedením trenérky Polákové získal určitý řád a kázeň. Martina má obrovské zkušenosti. Vždyť tady trénuje dlouho a mančaft zná dokonale. To, že se vrátila, je ku prospěchu věci. Tím v žádném případě nechci říct, že bych u hráček neměla autoritu, ale přece jen zkušenosti chyběly.
Vy osobně jste po skončení podzimní části soutěže na venkovní ploše odjela relaxovat do zahraničí…
Odjela jsem na poznávací zájezd do Izraele. Země je to velice zajímavá, bylo krásné počasí. Navštívila jsem spoustu památek a historických míst.
Jenomže tam není prý příliš bezpečno. Nebála jste se?
Před touto zahraniční cestou jsem trochu sledovala tamní situaci. Místa, která jsem navštívila, byla plná turistů. Celá země se snaží, aby tam bylo bezpečno. Trochu mě překvapily velice důkladné kontroly na letišti. V Evropě tomu tak zdaleka není. Obyvatelé v Izraeli jsou na to zvyklí a vůbec jim to nevadí.
Hraje se tam také pozemní hokej?
Tak to nevím. Jestli si ale myslíte, že bych tam odešla hrát, tak na to zapomeňte. Prioritou je pro mě přece Hradec a to moc dobře víte.
Začátkem listopadu jste vypomohla Rakovníku na halovém turnaji v Rakousku. Jak se vám dařilo?
Pro Rakovník to byla příprava na extraligovou sezonu a v konečném účtování obsadil první místo. Já jsem tak trochu mohla očíhnout jeho hru. Mé poznatky, které jsem předala trenérce Polákové, se vyplatily. V prvním extraligovém zápase jsme tohoto soupeře porazily vysoko 8:3. Každopádně turnaj v Rakousku byl pro mě velice dobrou přípravou.
O vás je známo, že máte raději zápasy v hale než na venkovní ploše…
Brankářka v hale se daleko více zapojuje do hry. Jste neustále v permanenci a třeba i za stavu 0:3 můžete zápas otočit ve svůj prospěch.
V extraligových zápasech v Hradci se pravidelně střídáte s Barborou Čechákovou. Ani jedna z vás tak neplní roli jedničky. Nesvazuje vás to?
Já jsem dlouhou dobu byla v Hradci jedinou brankářkou. Měla jsem velkou odpovědnost, ale taky jsem věděla, že budu chytat ať se mi daří, nebo ne. Mockrát jsem do brány vlezla s horečkou a dokonce jsem chytala i se zlomeným malíčkem. Nyní je už všechno jednodušší. Trenérka nás pravidelně střídá. Když náhodou některá onemocní, zaskočí druhá. S příchodem Báry jsem si uvědomila, že moje pozice už není neotřesitelná. Vím, že když něco podělám, tak v příštím zápase do brány nepůjdu. Na druhou stranu Čechně nechci dát nic zadarmo. Ona při svém mládí (16 let) toho má ještě hodně před sebou. Je dravější, v můj prospěch zase mluví letité zkušenosti. Žádná nevraživost mezi námi v žádném případě nepanuje. Jsme kamarádky, snažíme si navzájem pomoci, povzbuzujeme se. Při reprezentačních srazech bydlíme spolu na pokoji.
Myslíte, že s Hradcem obhájíte halový titul?
Pevně věřím, že se to podaří. Hráčský kádr máme dostatečně kvalitní a zkušený. Moc si přeji, abychom pro rozhodující zápasy play off byly v optimální formě a nepronásledovala nás žádná zranění.
A co účast v únorovém Evropském poháru ve Francii?
Na start v PMEZ se všichni moc těšíme. Na takovou akci jedeme poprvé v životě. Rozhodně tam nechceme udělat ostudu. Vždyť reprezentujeme náš klub i město Hradec Králové. Za celý mančaft mohu slíbit, že necháme na hřišti opravdu všechno.
Já myslel, že do Francie jedete turnaj vyhrát. Když nic nepustíte, tak by se to mohlo podařit, ne?
(zasměje se) To si opravdu myslíte, že budu mít takovou formu? Třeba nebudu chytat a zastoupí mě Bára. Hodně bude záležet, v jaké formě budou ostatní družstva.
Jste v širší nominaci na únorové mistrovství světa žen v Poznani. Jak zatím probíhá příprava?
V širší nominaci je sedmadvacet hráček, což je velký počet. Z Hradce tu ještě jsou Bára Švenková a Bára Čecháková. Scházíme se pravidelně již měsíc každou neděli v hale pražské Slavie, kde polykáme tréninkové dávky a absolvujeme přípravná utkání. V závěru roku 2010 proběhlo další soustředění a nyní bude kádr zúžen na šestnáct hráček. Do Poznaně ale pojede jen dvanáctka.
Vám jako zkušené gólmance by šampionát neměl uniknout.
To myslíte vážně? V přípravě byly čtyři brankářky a do Polska pojedou jen dvě. Klidně se může stát, že mi trenér řekne: Štěpánko, nikam nepojedeš.
To by byla pro vás asi pořádná rána. Je to tak?
Co bych mohla dělat. Holkám bych popřála hodně štěstí a na dálku jim držela palce. Pro sebe bych si jen řekla, že pokud ještě přijde reprezentační pozvánka na další akci, tak musím být v ještě lepší formě.
Ženský nároďák vede německý trenér. Nevázne mezi vámi trochu komunikace?
Přípravu vedla zpočátku asistentka Karolína Kříženecká. Německý kouč se k týmu připojil v polovině prosince. Problém v komunikaci není. On mluví anglicky, takže se domluvíme všichni.
Vaše oddílové spoluhráčky Venclová, Žemličková a Oppová odmítly reprezentovat v týmu do jednadvaceti let a přijdou tak o blížící se halové mistrovství Evropy…
Já jsem asi ze staré školy. Po reprezentačních srazech jezdím od svých sedmnácti let. Nikdy jsem reprezentaci neodmítla a dodnes je to pro mě velká čest. To víte, že ne vždy jsem se vešla do konečné nominace. Nikdy jsem ale nezahořkla. Makala jsem poctivě dál a na další akci jsem už jela. Teď mám velkou motivaci. Chci chytat na mistrovství světa. Něco takového zažijete třeba jednou nebo dvakrát za život. Minulý šampionát jsem proležela s chřipkou v posteli, tak tentokrát snad už budu fit. Rozhodnutí holek příliš nechápu, je to ale jejich věc. Ony samy vědí, proč to udělaly.
Když zrovna máte volno, jak odpočíváte?
Volného času příliš mnoho nemám. Vždyť třikrát týdně máme trénink, v sobotu se hraje extraliga a v neděli si plním reprezentační povinnosti. A to je pozemní hokej amatérský sport, kterému se věnujeme po zaměstnání a nemáme za to ani korunu. Když už se ale volná chvilka najde, tak v zimě ráda jezdím na hory, kde piluji jízdu na snowboardu. Chodím na běžky, zahraji si squash, přečtu si pěknou knížku a ráda posedím s přáteli.
Stihla jste napéct vánoční cukroví?
O vánoční cukroví se stará maminka a musím říct, že peče dobře.
Jak jste trávila konec roku 2010?
Po návratu z reprezentačního soustředění jsem šla na Silvestra do práce. Večer jsem pak byla v Hradci s přáteli.
Co vás v poslední době nejvíce rozesmálo?
Když jsme od trenéra reprezentace dostaly individuální tréninkový plán, tak jsme s Bárou Švenkovou a Bárou Čechákovou navštívily posilovnu. To, co jsme tam předváděly, bylo velmi legrační. Kdyby nás někdo viděl, tak by nevěřil, že jsme sportovkyně. Například jsme měly vzpírat takzvaný Benschpress. Jediné, co v tu chvíli zvedla Bára Švenková, byla tyč bez jakékoliv zátěže. Bára Čecháková si zase marně snažila přitáhnout kladku, která měla asi třicet kilo. Všechny jsme se tomu upřímně zasmály. Posilovnu budeme muset navštěvovat častěji.
Vaše přání do roku 2011?
Hlavně abychom byli všichni hodně zdraví, to je ze všeho nejdůležitější. Moc bych si přála, aby současná parta v hradecké Slavii vydržela co nejdéle a celý tým měl bojovného ducha.
3.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Zápis odběrných míst pro H. Králové(23 000 Kč)

Náplní práce je zápis odběrných míst elektřiny a plynu, práce s daty a interním systémem. Nástup možný ihned - dle dohody.

Doprava a logistika - Řidič LKW tuzemsko HK/MB(31 500 Kč)

Řidič LKW CZ Rádi přijmeme řidiče LKW pro tuz. přepravy. Výchozí bod okolí Hradec Králové nebo Mladá Boleslav. Náplň práce: pravidelné transporty JIT v kolečku po tuzemsku Po-Pá, plat: 28-30.000 Kč dle složitosti přeprav(zohlednění vícepráce). So příplatky, plat: 30-33.000 Kč. 2měnný provoz nebo dle dohody. Při 2 řidičích možno parkovat LKW v místě bydliště na trase.

2475 - Optometristé Optometrista/ka - Hradec Králové.(22 000 Kč)

Optometristé Optometrista/ka - Hradec Králové. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost , •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků. Pracoviště: Optik house, s.r.o. - hradec králové, třída Edvarda Beneše, č.p. 1527, 500 12 Hradec Králové 12. Informace: Martina Sedláková, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel(15 382 Kč)

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/-KA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15382 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/-KA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ, - PP zkrácený (min. 18 hod. přímé pedagogické činnosti) na dobu určitou 1 měsíce (zástup za nemoc), nástup možný ihned, - Požadujeme: zájemce musí splňovat kvalifikační požadavky dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, - Nabízíme: 9. platovou třídu, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem. Kontaktní osoba: Mgr. Eliášová Pavla, e-mail: zs.nepolisy@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola, nepolisy, okres hradec králové, 503 63 Nepolisy. Informace: Pavla Eliášová, +420 734 201 415.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FC HK U9 - dole zleva: Lukáš Hrabík, Adam Chýlek, Vojtěch Polák, Dominik Němec, Vojtěch Ernst, Oliver Svoboda, Tomáš Drbohlav. Uprostřed: Marek Hodas, Tomáš Rychtář, Tomáš Zimmerman, Martin Halama, Petr Baťka. Nahoře: P. Blažek, M. Halama, J. Polák.

Ondrášovka Cup: Do Hradce zamíří finálový turnaj U9

Ilustrační foto.

Soud bude řešit zločin ve Valdicích

Jednou větou, ve zkratce, pozvánky aneb Ze světa sportu v regionu

Hradecko - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: basketbal, pozemní hokej, stolní tenis, šipky, volejbal.

OBRAZEM: Vítáme v uplynulých dnech narozená miminka

Hradec Králové - Prohlédněte si jedny z nejkrásnějších snímků, které na stránkách Deníku můžete spatřit pravidelně každý týden. Ano, jsou to nově narozená miminka, která přišla na svět v královéhradecké porodnici.

Bronz! Erbanová uspěla ve sprintu

Východní Čechy /SHRNUTÍ, KOMENTÁŘ/ - Česká výprava slaví na zimní olympiádě v Jižní Koreji šestou medaili. Tu získala Karolína Erbanová, rodačka z Vrchlabí.

Předváděcích akcí ubylo. Šmejdi zřejmě volí jiné způsoby

Královéhradecký kraj - Předváděcí akce, pro jejichž pořadatele se vžilo lidové označení „šmejdi“, jsou zřejmě na ústupu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT