Extraligová brankářka královéhradecké Slavie a české reprezentace v pozemním hokeji ŠTĚPÁNKA ŠMÍDOVÁ (narozena 24. ledna 1979) měla těsně před Vánocemi opravdu nabitý program. Kromě civilního zaměstnání si totiž plnila klubové i reprezentační povinnosti. Vždyť české ženy absolvují v únoru letošního roku mistrovství světa v polské Poznani.
Obával jsem se proto, že z časových důvodů pozvání k rozhovoru odmítne. Mýlil jsem se. Zachovala se totiž jako profesionálka. „Když je to pro Hradecký deník, tak přece nemůžu odmítnout.“ Jednoho zimního večera u šálku teplého čaje se tak uskutečnilo následující povídání.

Jaký byl pro vás osobně uplynulý rok po sportovní stránce?
Velice úspěšný. Tolik medailí jako tentokrát jsem nezískala za celou svoji dosavadní sportovní kariéru. S českou reprezentací jsem vyhrála halové mistrovství Evropy divize B v Nymburce. S hradeckou Slavií mám mistrovský titul v hale a třešničkou na dortu pro mne byla bronzová medaile v extralize na venkovní ploše. Především dvou medailí na klubové úrovni si velice cením, protože to pro nás všechny, co pozemní hokej v Hradci děláme, byla odměna za vytrvalost. Moc bych si přála, aby i rok 2011 byl pro mne osobně stejně úspěšný.
Na podzim jste jako trenérka vedla dva měsíce extraligový tým děvčat. Nestýská se vám po této práci?
Určitě to byla zajímavá zkušenost. Moje místo je ale v tuhle chvíli v brance. Chci chytat a pomoci nejen hradecké Slavii, ale případně i české reprezentaci k dalším sportovním úspěchům. Pokud chcete trénovat extraligový tým, pak musíte mít především dostatek zkušeností. Já je zatím sbírám u starších dorostenek, které vedu. Na trénování žen mám ještě spoustu času. Prioritou je pro mne v tuhle chvíli aktivní činnost.
Návrat staronové trenérky Polákové jde družstvu zatím očividně k duhu. Důkazem toho je vítězství na mezinárodním turnaji v Praze a daří se i v extralize…
Určitě. Hokej, který nyní předvádíme v hale, se třeba divákům v Praze líbil, což dali najevo potleskem. Náš tým byl kvalitně posílen. Pod vedením trenérky Polákové získal určitý řád a kázeň. Martina má obrovské zkušenosti. Vždyť tady trénuje dlouho a mančaft zná dokonale. To, že se vrátila, je ku prospěchu věci. Tím v žádném případě nechci říct, že bych u hráček neměla autoritu, ale přece jen zkušenosti chyběly.
Vy osobně jste po skončení podzimní části soutěže na venkovní ploše odjela relaxovat do zahraničí…
Odjela jsem na poznávací zájezd do Izraele. Země je to velice zajímavá, bylo krásné počasí. Navštívila jsem spoustu památek a historických míst.
Jenomže tam není prý příliš bezpečno. Nebála jste se?
Před touto zahraniční cestou jsem trochu sledovala tamní situaci. Místa, která jsem navštívila, byla plná turistů. Celá země se snaží, aby tam bylo bezpečno. Trochu mě překvapily velice důkladné kontroly na letišti. V Evropě tomu tak zdaleka není. Obyvatelé v Izraeli jsou na to zvyklí a vůbec jim to nevadí.
Hraje se tam také pozemní hokej?
Tak to nevím. Jestli si ale myslíte, že bych tam odešla hrát, tak na to zapomeňte. Prioritou je pro mě přece Hradec a to moc dobře víte.
Začátkem listopadu jste vypomohla Rakovníku na halovém turnaji v Rakousku. Jak se vám dařilo?
Pro Rakovník to byla příprava na extraligovou sezonu a v konečném účtování obsadil první místo. Já jsem tak trochu mohla očíhnout jeho hru. Mé poznatky, které jsem předala trenérce Polákové, se vyplatily. V prvním extraligovém zápase jsme tohoto soupeře porazily vysoko 8:3. Každopádně turnaj v Rakousku byl pro mě velice dobrou přípravou.
O vás je známo, že máte raději zápasy v hale než na venkovní ploše…
Brankářka v hale se daleko více zapojuje do hry. Jste neustále v permanenci a třeba i za stavu 0:3 můžete zápas otočit ve svůj prospěch.
V extraligových zápasech v Hradci se pravidelně střídáte s Barborou Čechákovou. Ani jedna z vás tak neplní roli jedničky. Nesvazuje vás to?
Já jsem dlouhou dobu byla v Hradci jedinou brankářkou. Měla jsem velkou odpovědnost, ale taky jsem věděla, že budu chytat ať se mi daří, nebo ne. Mockrát jsem do brány vlezla s horečkou a dokonce jsem chytala i se zlomeným malíčkem. Nyní je už všechno jednodušší. Trenérka nás pravidelně střídá. Když náhodou některá onemocní, zaskočí druhá. S příchodem Báry jsem si uvědomila, že moje pozice už není neotřesitelná. Vím, že když něco podělám, tak v příštím zápase do brány nepůjdu. Na druhou stranu Čechně nechci dát nic zadarmo. Ona při svém mládí (16 let) toho má ještě hodně před sebou. Je dravější, v můj prospěch zase mluví letité zkušenosti. Žádná nevraživost mezi námi v žádném případě nepanuje. Jsme kamarádky, snažíme si navzájem pomoci, povzbuzujeme se. Při reprezentačních srazech bydlíme spolu na pokoji.
Myslíte, že s Hradcem obhájíte halový titul?
Pevně věřím, že se to podaří. Hráčský kádr máme dostatečně kvalitní a zkušený. Moc si přeji, abychom pro rozhodující zápasy play off byly v optimální formě a nepronásledovala nás žádná zranění.
A co účast v únorovém Evropském poháru ve Francii?
Na start v PMEZ se všichni moc těšíme. Na takovou akci jedeme poprvé v životě. Rozhodně tam nechceme udělat ostudu. Vždyť reprezentujeme náš klub i město Hradec Králové. Za celý mančaft mohu slíbit, že necháme na hřišti opravdu všechno.
Já myslel, že do Francie jedete turnaj vyhrát. Když nic nepustíte, tak by se to mohlo podařit, ne?
(zasměje se) To si opravdu myslíte, že budu mít takovou formu? Třeba nebudu chytat a zastoupí mě Bára. Hodně bude záležet, v jaké formě budou ostatní družstva.
Jste v širší nominaci na únorové mistrovství světa žen v Poznani. Jak zatím probíhá příprava?
V širší nominaci je sedmadvacet hráček, což je velký počet. Z Hradce tu ještě jsou Bára Švenková a Bára Čecháková. Scházíme se pravidelně již měsíc každou neděli v hale pražské Slavie, kde polykáme tréninkové dávky a absolvujeme přípravná utkání. V závěru roku 2010 proběhlo další soustředění a nyní bude kádr zúžen na šestnáct hráček. Do Poznaně ale pojede jen dvanáctka.
Vám jako zkušené gólmance by šampionát neměl uniknout.
To myslíte vážně? V přípravě byly čtyři brankářky a do Polska pojedou jen dvě. Klidně se může stát, že mi trenér řekne: Štěpánko, nikam nepojedeš.
To by byla pro vás asi pořádná rána. Je to tak?
Co bych mohla dělat. Holkám bych popřála hodně štěstí a na dálku jim držela palce. Pro sebe bych si jen řekla, že pokud ještě přijde reprezentační pozvánka na další akci, tak musím být v ještě lepší formě.
Ženský nároďák vede německý trenér. Nevázne mezi vámi trochu komunikace?
Přípravu vedla zpočátku asistentka Karolína Kříženecká. Německý kouč se k týmu připojil v polovině prosince. Problém v komunikaci není. On mluví anglicky, takže se domluvíme všichni.
Vaše oddílové spoluhráčky Venclová, Žemličková a Oppová odmítly reprezentovat v týmu do jednadvaceti let a přijdou tak o blížící se halové mistrovství Evropy…
Já jsem asi ze staré školy. Po reprezentačních srazech jezdím od svých sedmnácti let. Nikdy jsem reprezentaci neodmítla a dodnes je to pro mě velká čest. To víte, že ne vždy jsem se vešla do konečné nominace. Nikdy jsem ale nezahořkla. Makala jsem poctivě dál a na další akci jsem už jela. Teď mám velkou motivaci. Chci chytat na mistrovství světa. Něco takového zažijete třeba jednou nebo dvakrát za život. Minulý šampionát jsem proležela s chřipkou v posteli, tak tentokrát snad už budu fit. Rozhodnutí holek příliš nechápu, je to ale jejich věc. Ony samy vědí, proč to udělaly.
Když zrovna máte volno, jak odpočíváte?
Volného času příliš mnoho nemám. Vždyť třikrát týdně máme trénink, v sobotu se hraje extraliga a v neděli si plním reprezentační povinnosti. A to je pozemní hokej amatérský sport, kterému se věnujeme po zaměstnání a nemáme za to ani korunu. Když už se ale volná chvilka najde, tak v zimě ráda jezdím na hory, kde piluji jízdu na snowboardu. Chodím na běžky, zahraji si squash, přečtu si pěknou knížku a ráda posedím s přáteli.
Stihla jste napéct vánoční cukroví?
O vánoční cukroví se stará maminka a musím říct, že peče dobře.
Jak jste trávila konec roku 2010?
Po návratu z reprezentačního soustředění jsem šla na Silvestra do práce. Večer jsem pak byla v Hradci s přáteli.
Co vás v poslední době nejvíce rozesmálo?
Když jsme od trenéra reprezentace dostaly individuální tréninkový plán, tak jsme s Bárou Švenkovou a Bárou Čechákovou navštívily posilovnu. To, co jsme tam předváděly, bylo velmi legrační. Kdyby nás někdo viděl, tak by nevěřil, že jsme sportovkyně. Například jsme měly vzpírat takzvaný Benschpress. Jediné, co v tu chvíli zvedla Bára Švenková, byla tyč bez jakékoliv zátěže. Bára Čecháková si zase marně snažila přitáhnout kladku, která měla asi třicet kilo. Všechny jsme se tomu upřímně zasmály. Posilovnu budeme muset navštěvovat častěji.
Vaše přání do roku 2011?
Hlavně abychom byli všichni hodně zdraví, to je ze všeho nejdůležitější. Moc bych si přála, aby současná parta v hradecké Slavii vydržela co nejdéle a celý tým měl bojovného ducha.