„Není to špatný los. Takový střed. Klidně jsem mohla narazit na nasazenou hráčku, ale i na nějakou hratelnější," hlásí pro Deník z daleké Austrálie hradecká tenistka.

Chorvatka je na okruhu zvláštní zjevení. Bývalá výjimečně talentovaná hráčka, která měla mít podle zástupu expertů kariéru lemovanou tituly z nejslavnějších turnajů, v roce 2000 v osmnácti letech (!) zničehonic kvůli osobním problémům zabalila kariéru. Rok předtím, co byla v semifinále Wimbledonu. A dva roky předtím, co s Martinou Hingisovou získaly právě na Australian Open titul ve čtyřhře. Chorvatka se tak ve věku patnácti let, deseti měsíců a jednadvaceti dnů stala nejmladší vítězkou úvodního grandslamu sezony v historii.

Po turbulentních letech, kdy se Lučičová vracela a zase odcházela, se na okruh WTA definitivně vrátila v roce 2007. V minulé sezoně se probojovala do osmifinále US Open, což je po návratu její největší úspěch. Nejnovější vydání žebříčku ji eviduje na 55. místě.

Smitková potvrzuje její nevyzpytatelnost. Dvaatřicetiletá tenistka je schopná trápit hráčky elitní desítky, ale zápas přenechat i kvalitativně mnohem horším hráčkám.

„U ní záleží, jak se vyspí," přikyvuje hlavou česká tenistka. „Na druhou stranu umí hrát velmi rychle a přesně. Doufám, že v úterý nebude mít svůj den."

Co by na jednu z nejstarších hráček na okruhu mělo platit? Hrát tvrdě, nekompromisně, Chorvatku variabilním způsobem hry dostávat pod tlak. „Musím ji dostat do pohybu," plánuje Smitková.

Dvacetiletá naděje se pouští do svého třetího grandslamu kariéry. V létě zazářila ve Wimbledonu, kde se dostala až do osmifinále. Na US Open skončila její pouť  hned v 1. kole po třísetové porážce s Portoričankou Monicou Puigovou.

„Samozřejmě bych radši navázala na Wimbledon. První turnaj sezony se mi celkem povedl (čtvrtfinále v Šen-čenu), ale to není rozhodující. Všechny holky jsou na startu roku dobře připravené a v zápasech rozhodují detaily," tvrdí Tereza Smitková.

V Austrálii byla už loni. Do Melbourne odjela na kvalifikaci, z které ale vyhučela už v 1. kole. Nepříjemný zážitek už z hlavy vymazala. Život v Austrálii má ráda.

„Je to tu moc fajn. Lidé jsou milí, máme skvělé zázemí a prostor se podívat někam dál, než jen na tenisové kurty. Když se mi tu podaří něco uhrát, tak to bude rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších turnajů," rozesměje se. V noci si může plán začít plnit. Lučičová je v 1. kole k poražení. V další rundě by ji čekala vítězka italského derby mezi Pennettaovou a Giorgiovou.

Siniaková považovala los za přijatelný
Hradec Králové - Také druhá tenistka z Hradce Králové Kateřina Siniaková považovala los za přijatelný. „Určitě je to lepší než hrát hned v prvním kole se Serenou Williamsovou," netajila se osmnáctiletá tenisová naděje, která už má v této chvíli svůj duel s Jelenou Vesninovou za sebou. V Melbourne se do zkušené soupeřky pustila v pondělí nad ránem. V říjnu Rusku smetla na Kremlin Cupu v Moskvě dvakrát 6:2, přesto byla před utkáním pokorná a o psychické výhodě nechtěla příliš hovořit. ,,Nedá se říct,že je to výhoda po jednom vyhraném utkání. Také se na mě teď může lépe připravit. Myslím, že mám dobrou formu. Snad se mi povede podat  během zápasu ten nejvyšší výkon. Pak by to mohlo vyjít," přála si.
Siniaková nakonec v pondělním duelu uspěla znovu, tentokrát ve dvou setech 6:2 a 7:5.